Zalety diody led

04.08.2011

Obecnie energooszczędne diody LED stanowią wysokiej jakości alternatywę dla tradycyjnych żarówek. Sposób obsługi diody stwarza niemal nieograniczone możliwości ich użytkowania. Mogą być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła.

 

Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówki LED

 

Moc (Watt)

Żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła, nie tracą bowiem pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło. Dzięki nowoczesnej technologii cała moc zużywana jest na produkcję światła. Oprawa oświetleniowa diodowa zużywa dziesięciokrotnie mniej energii w porównaniu ze zwykłą żarówką i dwukrotnie mniej energii w porównaniu do świetlówki kompaktowej - przy tej samej ilości oddawanego światła!

 

Strumień światła żarówki podawany w lumenach (lm)

Lumenami określa się zdolność źródła światła do oświetlenia przestrzeni. Jednostka ta uwzględnia całe promieniowanie emitowane przez żarówkę LED we wszystkich kierunkach.

 

Barwa światła

Jest to miara emitowanego światła.

temperatura poniżej 3300K - barwa ciepła,

temperatura pomiędzy 3300-5300K - barwa neutralna,

temperatura powyżej 5300K - barwa chłodna.

 

Żywotność

Długość życia diody wynosi nawet 50 tysięcy godzin. Żywotność żarówek diodowych jest kilkadziesiąt razy dłuższa od zwykłych żarówek i co najmniej pięć razy dłuższa od najlepszych świetlówek kompaktowych. Ważną zaletą LED jest ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Częsty cykl włączeń i wyłączeń nie ma wpływu na ich żywotność, jak również nie powoduje zwiększenia poboru energii.

 

Żarówka LED w miejsce tradycyjnej żarówki

Ilość diod LED

Moc (Watt) żarówki diodowej

Moc (Watt) zwykłej żarówki

20 1,0 10
48 2,5 20
60 3,2 25
20 SMD 1,1 15
48SMD 2,5 25

 

Zastosowanie

Żarówki diodowe można stosować w miejsce tradycyjnych żarówek. Idealne do zastosowania w oświetleniu dekoracyjnym, doskonale nadają się do oświetlenia punktowego (różne kąty świecenia), eksponowania przedmiotów, oświetlenia kuchni, łazienki, schodów, podświetlenia sufitów podwieszanych, oświetlenia wnęk itp. Sposób obsługi diody stwarza niemal nieograniczone

możliwości ich użytkowania. Mogą być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła.

 

Zalety

  • mały pobór prądu

  • mała wartość napięcia zasilającego

  • duża sprawność

  • mała moc strat

  • małe rozmiary

  • duża trwałość

  • duża wartość luminacji

  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury

  • częsty cykl włączeń i wyłączeń nie ma wpływu na ich żywotność, jak również nie powoduje zwiększenia poboru energii

  • LED w bardzo krótkim czasie (mikrosekundy) osiąga swoją pełną efektywność

Powrót