Pompy do oczek wodnych
Oczka wodne to małe, sztuczne ekosystemy, które tworzymy w naszych ogrodach. Odpowiednio zadbane i utrzymywane w dobrej kondycji oczko wodne będzie klejnotem w aranżacji przestrzeni, a nasz ogród zyska na pięknym elemencie. Jako sztuczny ekosystem, oczko jest jednak narażone na szybkie zachwiania harmonii, należy zatem wyjątkowo dobrze zadbać o zbiorniki. Pomogą nam w tym pompy do oczek wodnych — zobaczmy, jak bardzo są one przydatne i dlaczego powinniśmy je zakupić.
Mały ekosystem oczka wodnego
Oczko wodne, znajdujące się w naszym ogrodzie, to sztuczny, mały ekosystem wodny. Obieg wody w zbiorniku jest zamknięty - oznacza to, że nie ma tutaj stałego dopływu czystej, świeżej wody z zewnątrz, niecka nie odprowadza też zużytej, brudnej i odpowietrzonej wody. Taka sytuacja, jeśli nie jest kontrolowana, może narobić wyjątkowo dotkliwych szkód w naszym oczku. Zachwianie tego małego ekosystemu zaczyna się od mocnego rozkwitu glonów i bakterii. Woda mętnieje i wydziela z siebie brzydki zapach. Mocne zmętnienie powoduje drastyczny spadek zawartości tlenu, rozwój bakterii beztlenowych, aż w końcu nasze oczko zaczyna być mocno zamulone, zarasta i zamienia się w brzydką, błotnistą i nieprzyjemnie pachnącą kałużę.
Aby uniknąć takiej sytuacji w naszym ogrodzie wystarczy zainwestować w zakup odpowiedniej pompy do oczka wodnego.
Pompa do oczka wodnego
Dobra kondycja oczka wodnego, czystość wody oraz jej prawidłowe napowietrzenie sprawią, że zbiornik będzie pięknym elementem naszego ogrodu. Dobór odpowiedniej pompy pomoże nam w utrzymaniu zbiornika.
Pompa do oczka wodnego ma za zadanie zasysać ciecz, przefiltrować ją i z powrotem wprowadzić do niecki. Wybierając pompy, zwróćmy szczególną uwagę na jej moc - pompa o zbyt małej mocy może nie być w stanie oczyścić całego zbiornika i glony będą namnażać się zbyt szybko. Odpowiednie produkty dobierzemy, dokładnie czytając instrukcję i informacje podane przez producenta. Zwykle wydajność pompy do oczka wodnego mierzy się w ilości litrów wody, którą pompa jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.
Pompy do oczek wodny są zwykle mniej wydajne i mniej zaawansowane niż te do basenów — uważajmy, aby pomp basenowych nie wkładać do oczek, gdyż mogą zniszczyć nasadzenia roślin i naszą pracę przy tworzeniu niecki.
Pompa do oczka wodnego może być również podłączona do kaskady lub fontanny. Jeśli mamy zamiar podłączyć urządzenie do kilku punktów, pamiętajmy, by wybrać wystarczająco silną pompę do tego.
Pompa solarna
Oczyszczanie wody w sposób ekologiczny i niebywale ekonomiczny? To jak najbardziej możliwe — wystarczy zakupić pompę solarną. Dzięki energii słonecznej, którą absorbują i przetwarzają panele słoneczne, pompy solarne są w stanie skutecznie oczyszczać naszą wodę.
Pompa fontannowa
Ciekawym i atrakcyjnym elementem oczek wodnych są fontanny ogrodowe i kaskady. Pompa fontannowa pozwala na stworzenie niedużej fontanny. Poprawi to estetykę oczka wodnego i dodatkowo napowietrzy wodę w zbiorniku — to szczególnie ważne, gdy zbiornik jest mały, w miejscu osłoniętym lub jest zarybiony.
Nowoczesne oczka wodne do ogrodu — pomysły i inspiracje
Oczko wodne w ogrodzie wygląda efektownie i choć trzeba poświęcić jego pielęgnacji trochę czasu, z pewnością gra jest warta świeczki. Woda działa relaksująco i daje przyjemny chłód, a jeśli dodamy do tego klimatyczne oświetlenie, po zachodzie słońca ...
Mini oczka wodne
Mini oczko w ogrodzie to mały staw, sadzawka lub zbiornik wodny, którego zadaniem jest ozdobienie krajobrazu. Oczka wodne najczęściej wypełniają i otaczają rośliny wodne (najpopularniejszą jest tatarak) oraz kamyki, jednak dobrze komponują się również...
Jak zrobić wodospad w ogrodzie?
Wiosna tuż za rogiem, niebawem powrócą do nas wyczekiwane ciepłe wieczory, a dni będą coraz dłuższe. Na czas ciepłych miesięcy wiele osób przenosi życie rodzinne i towarzyskie z domu do swoich ogrodów. Rozpalony grill, drzemka w hamaku, obiad na świeżym..