Czy drewnianą podłogę można myć mopem parowym

02.11.2021

Wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy standardowym mopem do czyszczenia podłóg, a nowoczesnym mopem parowym. Mop parowy uznawany jest za gadżet niezwykle poręczny, łatwy w obsłudze i zdecydowanie bardziej praktyczny, aniżeli standardowe mopy podłogowe. Przed zakupem tego urządzenia powstrzymuje jednak jedna myśl - czy drewniane podłogi mogą być czyszczone przy użyciu tego urządzenia? Czy nie wpłynie to na negatywnie na panele podłogowe, które w zetknięciu z wodną parą lub wysoką temperaturą ulegną rozpulchnieniu bądź utracą pierwotny kolor? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, do jakich podłóg najlepiej nadają się mopy parowe, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego sprzętu oraz jakie efekty daje praca przy użyciu tego urządzenia. Jeśli jesteś ciekaw, jak sprawdza się mop parowy w przypadku podłóg drewnianych, laminowanych, czy winylowych - zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem.

 

mycie podlogi

 


W tym artykule:

1. Mopy parowe do podłóg drewnianych

2. Panele laminowane oraz winylowe, a mop parowy

3. Jaki mop parowy do mycia podłogi wybrać?

4. Podsumowanie



 

Mopy parowe do podłóg drewnianych

Mopy parowe są jednym z najszybszych sposobów mycia podłóg, jednak nie każda drewniana podłoga nadaje się do tego typu pielęgnacji. Podłogi drewniane doceniane są przez Polaków przede wszystkim ze względu na swój atrakcyjny wygląd, wprowadzający niezwykle dużo ciepła i przytulności do domowego wnętrza. Dobrze pielęgnowane drewno potrafi niezwykle uatrakcyjnić pomieszczenie, dlatego warto wiedzieć jak poprawnie zadbać o drewniane panele i deski, aby ich nie uszkodzić. Zanim dokonasz zakupu mopa parowego, ustal jaki rodzaj drewna posiadasz w swoim mieszkaniu oraz w jaki sposób Twoje podłogi drewniane były dotychczas zabezpieczane. Warto wiedzieć, że w przypadku paneli podłogowych, które były olejowane lub woskowane, mop parowy mógłby wyrządzić więcej szkody, aniżeli pożytku. Oleje, a także wosk, którymi pokrywane są drewniane podłogi w celu zabezpieczenia powierzchni, bardzo źle znoszą działanie wody oraz wysokiej temperatury. Działanie pary wodnej może rozpuścić woskowaną nawierzchnię, a sam olej może stracić swoje pozytywne właściwości. Podłogi tego typu najlepiej jest pielęgnować na sucho bądź przecierać je lekko wilgotną szmatką, która nie wpłynie na zabezpieczenie desek. Jeśli posiadasz ten rodzaj podłogi drewnianej, zrezygnuj z zakupu mopa parowego.

mop

Mop parowy, niestety nie sprawdzi się także przy drewnianych podłogach, które nie są odpowiednio zabezpieczone / zaimpregnowane. Podczas mycia paneli niezabezpieczonych, woda może wsiąknąć w otwarte sęki i pory drewna. Z czasem Twój parkiet zacznie gnić oraz zmieni swoją pierwotną formę, dlatego nie korzystaj z mopa parowego do czyszczenia tego typu powierzchni. Mop parowy nadaje się najlepiej do powierzchni lakierowanych. Oczywiście są różne rodzaje lakierów i niektóre z nich mogą niekorzystnie znosić działanie pary wodnej, jednak lakiery średnio wrażliwe oraz wysoko wrażliwe na działanie mopów parowych, z pewnością doskonale sprawdzą się podczas tego sposobu czyszczenia paneli. Drewniany parkiet z wysokiej klasy pokryciem lakierowanym, deska barlinecka, a także panele podłogowe fornirowane mogą poprawnie poradzić sobie z tym sposobem pielęgnacji. Jeśli chcesz upewnić się, czy gorąca para nie będzie niszczyła Twojej podłogi, możesz kilkukrotnie wyczyścić mało widoczną powierzchnię (za szafką, w kącie, itp.), aby sprawdzić, czy czyszczenie, a dokładniej para wodna - nie wpłynęła negatywnie na stan desek i ocenić jakość wykonanej pielęgnacji. Pamiętaj, że wymienione powyżej czynniki wpływają również na listwy wykończeniowe drewniane oraz inne listwy przypodłogowe, wykonane z tworzyw sztucznych.

 

 

drewniana podloga

 

Panele laminowane oraz winylowe, a mop parowy

Posiadając panele z laminatu możesz korzystać ze sposobu ich czyszczenia poprzez mopowanie wodną parą, jednak zanim to zrobisz - upewnij się jaki stopień odporności na wodę posiada Twoja podłoga. Zwykle panele laminowane są odporne na wodę, a mopowanie na mokro nie wpływa na jakość nawierzchni, jednak w niektórych tańszych modelach, parametr ten może okazać się niewystarczający. Aby nie spowodować odkształceń czyszczonej powierzchni, zasięgnij specyfikacji producenta i upewnij się, że Twoje panele dostosowane są do takiej metody czyszczenia.

Dużo łatwiej ma się sprawa w przypadku paneli winylowych, ponieważ te z założenia są materiałem dość wysoko odpornym na wodę, dlatego też mop parowy sprawdzi się w przypadku ich czyszczenia doskonale. Panele winylowe jako materiały same w sobie są niezwykle odporne, dlatego często montuje się je w miejscach publicznych, a tam - metoda czyszczenia na mokro dużymi maszynami przejazdowymi jest dosyć powszechna. Warto jednak postawić na domowe urządzenie, które nie pozostawia za sobą mokrych śladów. Mopem parowym warto również myć płytki podłogowe, ponieważ podobnie jak panele winylowe - nie powinny zostać w żaden sposób uszkodzone przez sprzęt.

 

 

mop na podłodze

 

Jaki mop parowy do mycia podłogi wybrać?

Przed zakupem mopa parowego koniecznie zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwszy z nich to pojemność zbiornika na wodę - im większy zbiornik, tym większą powierzchnię będziesz w stanie wyczyścić. Sprawdź także jaką moc pracy posiada mop elektryczny, który planujesz zakupić. Zwróć uwagę czy myjka parowa posiada wkład bawełniany i czy podczas sprzątania zostawia za sobą mokre ślady na podłodze. Warto także sprawdzić długość samego kabla zasilającego urządzenie, by podczas porządków móc dotrzeć do większej ilości miejsc. Niektóre modele wyposażone są w niestandardowe profilowania, co pozwala na dostęp do trudno dostępnych miejsc - może to niezwykle ułatwić porządki. Ważna jest także sama waga urządzenia, aby podczas sprzątania użytkownik nie zmęczył się przesadnie. Ostatnim, niezwykle ważnym kryterium jest możliwość doboru mocy pary wodnej, do konkretnego rodzaju powierzchni. Wiadomo, że czyszczenie powierzchni drewnianych nie może być tak nasilone, jak w przypadku płytek ceramicznych, dlatego warto zakupić mop parowy z funkcją wyboru kilku trybów pracy.

 

dywan na podłodze

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki mop parowy wybierzesz, nie zapominaj o uprzednim sprawdzeniu parametrów i wytrzymałości Twojej podłogi. Nie wszystkie panele podłogowe nadają się do czyszczenia za pomocą pary wodnej, dlatego aby nie zniszczyć swojej podłogi, dokonaj rozsądnego zakupu. Pamiętaj także, że urządzenia parowe nie wymagają użycia detergentów, ponieważ mycie powierzchni w tak wysokiej temperaturze jest w stanie usunąć uporczywe zabrudzenia podłogowe. Przed zastosowaniem mopa na panelach oraz deskach, koniecznie upewnij się, iż drewno jest trwale zaimpregnowane, a woda nie uszkodzi niezabezpieczonych desek. Nie zapominaj, że gorąca para może rozpuścić wosk oraz olej, dlatego w przypadku podłóg woskowanych i olejowanych zrezygnuj z tej metody pielęgnacji.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom mycie podłóg stanie się przyjemniejsze, a sam wybór mopa na parę będzie łatwy i bardziej świadomy. Oby sprzęt służył Ci przez długie lata, a podłogi zachwycały swoim połyskiem.

 


 

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/68834/panel_winylowy_spc_dab_boston_5mm_0_55mm_2,a4p0v5ebqFTw4Yiqmplna6plinh7lJir-jpg.webp https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/40899/panel_podlogowy_dab_nicea_8mm_ac5_elite_50249_3,a4p0v5ebqFTw4YiqmplnarFsjHeAl5is-jpg.webp https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/56877/gres_underground_brown_matt_60120_4,a4p0v5ebqFTw4YiqmplnarFsinl8lpim-jpg.webp https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/50074/gres_panda_marble_full_lapato_6060_5,a4p0v5ebqFTw4YiqmplnarFsinl8lpWn-jpg.webp
Panele winylowe Panele podłogowe laminowane Płytki podłogowe Płytki gresowe
Powrót