Czym osłonić altanę od wiatru

03.04.2021
 

Altana, inaczej chłodnik, to lekka, ażurowa budowla, stawiana w ogrodach i na działkach. Jej zadaniem jest ochrona przed deszczem i słońcem. To również miejsce spotkań rodzinnych i odpoczynku z przyjaciółmi. Najlepsza przestrzeń do grillowania i imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu. Altanka jest często ustawiana w punktach widokowych lub jako akcent na zakończeniu osi kompozycyjnych ogrodu. Warto w taki sposób zaaranżować jej przestrzeń, aby stworzyć warunki idealne do wypoczynku, niezależnie od pory dnia czy warunków pogodowych.

Osłona altany zastępująca dach czy ściany – to szybki i skuteczny sposób kreowania tej przestrzeni. Podpowiadamy, w czym wybierać i umiejętnie osłonić altany ogrodowe i zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Altanka IV sześciokątna 4x4x2,9m

Altana -jak ją zabezpieczyć?

Bardzo często klienci pytają jak zabezpieczyć altankę przed wiatrem. Dotyczy to głównie altanek położonych w wietrznych miejscach, np. w górach, nad morzem lub w okolicy jeziora. Choć nie tylko, każdy posiadacz altany doświadczył choć raz nieprzyjemnego chłodu przenikającego do wewnątrz altany zwłaszcza wieczorami. Przebywanie w altance podczas silnego, przenikliwego wiatru lub deszczu nie należy do najprzyjemniejszych i zabiera całą radość z wypoczynku. Jest jednak pewne bardzo proste rozwiązanie, które pozwala na zabezpieczenie altanki i możliwość spędzania w niej czasu, nawet kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Co to za rozwiązanie? Odpowiedź jest bardzo prosta - zabudowa ścianek altanki.

Zabudowa altanki to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i estetyczne. Do dyspozycji masz wiele kolorów obwódek oraz możliwość całkowitej personalizacji ścianki. Dotyczy to nie tylko wymiaru, ale również rozmieszczenia okien, możliwości wykonania ścianek w dwóch, a nawet trzech kolorach.

Altany sześciokatne  3x3x3m

Osłona altany lub tarasu to rzecz, którą warto zaplanować przy zakupie lub zaraz po ustawieniu na działce. Jeżeli jednak tego nie zrobisz w tym momencie, nic straconego – jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które możesz wykorzystać w każdym momencie. Do wyboru masz gotowe osłony tarasowe – konstrukcje drewniane i metalowe, różnego rodzaju markizy, palisady ogrodowe, rolety, pergole tarasowe do zadaszenia tarasów, czy zasłony płócienne.

Wokół altany możesz postawić parawan, murki, płoty albo posadzić gęste, pnące rośliny, które stworzą naturalne zielone ściany. W podobny sposób możesz odizolować od otoczenia miejsce wypoczynku, które urządzisz w głębi działki.

Altana I kwadratowa 3x3x2,68m

Ścianki boczne do altany

To gotowe moduły do zabudowy boków altanki. Boki plandeki do altanki wykończone są materiałem PCV 650 g/m2. Możesz je nabyć w kolorach: białym, szarym, zielonym, czarnym, brązowym, ecru, piaskowym. Środek jest całkowicie przeźroczysty. Grubość folii do altanki to 1 mm. Należy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ na rynku jest wiele produktów, które nie nadaje się do osłonięcia altany i często ulega uszkodzeniom np. o grubości 0,3mm. Taka folia podczas normalnego użytkowania bardzo szybko ulega zniszczeniu.

Ścianki boczne do altanki często produkowane są na konkretny wymiar, dzięki czemu zawsze idealnie pasują do danej konstrukcji. Jest to bardzo ważne, ponieważ zabudowa altany powinna być idealnie dopasowana do konstrukcji. Tylko w takim wypadku, taras lub altanka będą odpowiednio zabezpieczone.

 

Jak zabezpieczyć altankę na zimę?

Zabezpieczając altankę na zimę możesz użyć znacznie tańszego rozwiązania. Jeżeli chcesz zabezpieczyć altankę wraz z jej zawartością np. na zimę, wówczas polecamy plandekę z tkaniny PE (PP) 200 g/m2. Możesz owinąć nią altanę i szczepić ze sobą krawędzie boczne. Dzięki tej technice zabezpieczysz cała budowle i ochronisz ja przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi zimą.

Pamietaj! Zawsze warto zabezpieczać na sezon zimowy altany ogrodowe drewniane i taras bez ścian. Dzięki temu nie są one narażone na wilgoć i wiatr. Jeśli brak Ci czasu i pomysłu wykorzystaj do tego folie.

Altanka bez ścian bocznych


Plecionka jako osłona tarasu i altany

Chętnie wybieraną osłoną przed deszczem i wiatrem są ażurowe panele wykonane z wikliny, drewna lub tzw. technorattanu. Doskonale imitują ściany altan, sprawiając, że deszcz i wiatr nie przenikają do wnętrza. Pleciona powierzchnia jest na tyle mocna, aby osłonić wszystkie pozostawione na tarasie sprzęty i meble przed deszczem oraz wiatrem. Ponadto sprawia, że w upalne dni wewnątrz altan nie panuje nieprzyjemny zaduch. Panele ażurowe sprawiają, że do wnętrza dostaje się idealna ilość powietrza.

Osoby ceniące przyrodę chętnie wybierają panele wykonane z trzciny lub z wikliny. Takie osłony skutecznie chronią nie tylko przed wiatrem i deszczem, ale także przed kurzem i hałasem. Są świetnym elementem dekoracyjnym. A dodatkowo idealnie komponują się z roślinnością tarasową. Dostępne są w różnych wymiarach i kształtach. Maty montuje się do ramy altan - wykonanych z drewna lub metalu.

 

Altany bez ścian bocznych - balkon


Osłona altany, tarasu balkonu od góry

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu są parasole ogrodowe. Mają solidne, ciężkie podstawy, dzięki którym są stabilne i opierają się nawet intensywnie wiejącym wiatrom. Duże mają rozpiętość nawet do pięciu metrów. Niektóre modele posiadają dodatkową regulację, która pozwala zmieniać zacieniany obszar bez konieczności przesuwania parasola. Tkanina tworząca kopułę wykonana jest najczęściej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Popularnym zadaszeniem tarasu lub altany są markizy montowane do ściany. Można kupić gotowe produkty oferowane w wielu różnych rozmiarach lub zamówić w produkt na wymiar. Ramiona markizy wykonane są z aluminium, a czasze z trwałego i odpornego tworzywa, często pokrytego dodatkową warstwą zabezpieczającą. Markizy mogą być składane ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. Niektóre modele są wyposażone w kasety, w których po zwinięciu chowa się materiał tworzący zadaszenie.

Powrót