FILTRUJ PRODUKTY
Filtry
Zakres cenowy
Rodzaj asortymentu

Płoty

Jak odpowiednio pielęgnować płot drewniany?

Warto pamiętać, że drewno jest materiałem, który oddycha i ciągle pracuje, dlatego tak ważna jest jego pielęgnacja oraz cykliczna impregnacja. Co zrobić, aby płot drewniany nawet po wielu latach wyglądał jak nowy?

Zanim pokryjesz materiał odpowiednimi preparatami, należy dokładnie wyczyścić płot ze wszystkich zabrudzeń. W tym przypadku najlepiej sprawdza się papier ścierny. Posługuj się nim ostrożnie, aby nie naruszyć konstrukcji oraz kształtu płotu. Następnie trzeba upewnić się, że drewno jest suche. Tylko wtedy impregnat zadziała prawidłowo.

  • Jakim preparatem pokryć płot drewniany?

Wszystko zależy od substancji i od tego, jak działa na daną powierzchnię. Aby dowiedzieć się jaki impregnat będzie skuteczny, należy zapoznać się z ulotką na opakowaniu produktu.

Dobra rada

Deski z litego, miękkiego drewna przed końcową impregnacją można nasączyć pokostem, rozcieńczonym w stosunku 50/50 z benzyną ekstrakcyjną.

 

Najpopularniejsze preparaty do zabezpieczenia oraz pielęgnacji płotów drewnianych, to:

  • Lakiery

Ich powłoka przede wszystkim zapobiega skutkom działania niekorzystnej pogody.

  • Lakierobejce

Posmarowane nimi deski nie wchłaniają wilgoci.

  • Bejce

Chronią przede wszystkim przed różnego rodzaju pleśniami oraz światłem słonecznym, które może uszkodzić drewno.

Pamiętaj

Aby zabezpieczyć jedynie górną powłokę desek drewnianych, warto zainwestować w impregnat rozpuszczalnikowy lub olejowy. Znajdziesz je w sklepie w wielu wersjach: bezbarwnej oraz kolorowej.

Płoty drewniane i ich różne rodzaje – kiedy zastosować konkretny model?

Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej naturalnej estetyce oraz harmonii. Sprawdzają się zarówno w zabudowie miejskiej, kiedy są odpowiednio wystylizowane, oraz na wsi, pełniąc urokliwy i praktyczny dodatek dla domu. Płoty drewniane mają różną charakterystykę oraz rodzaje: jaki wybrać dla odpowiedniego ogrodu oraz zabudowy?

Płoty kratka

Sprawdzają się idealnie zwłaszcza w kompozycjach ogrodowych. Płoty w kratkę są doskonałe dla roślin pnących, róż oraz innych tego typu. Domki na wsiach, gdzie gęstość zaludnienia jest mniejsza, to dobra sceneria dla takich ozdób.

Płoty drewniane sztachetowe

Uniwersalny rodzaj ogrodzenia, który możesz samodzielnie wykonać w bardzo prosty sposób. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiednio przycięte deski. Płoty drewniane sztachetowe możesz postawić przy domu na przedmieściach, przy wejściu do ogrodu lub symbolicznie przed domem, aby zaznaczyć swoją działkę.

Płoty plecione

Zapewniające największą prywatność, płoty plecione znajdują zastosowanie najczęściej na tyłach domów zlokalizowanych w dużych, miejskich ośrodkach. W otoczeniu natury wyglądają urokliwie, a budynkowi mogą nadać prawdziwie sielskiego charakteru.