Czysta przestrzeń w łazience. Minimalizm jest zawsze trendy!

17.04.2024

Zaprojektowanie stylowej i funkcjonalnej łazienki nie jest łatwe, szczególnie jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. Raz wprowadzone założenia będą nam służyć przez długie lata, dlatego dobrze jest się odpowiednio zastanowić nad tym, jak chcemy rozwiązać problem aranżacji małej przestrzeni. Problem ten jest bardziej poważny i złożony niż tylko odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic?

Dobrą odpowiedzią na problem aranżacji niewielkiej łazienki jest minimalistyczna łazienka. Minimalizm w łazience pozwoli pozbyć się problemu pozornego chaosu i zagracenia. Minimalistyczny design to też stawianie na funkcjonalność i wygodę użytkowania, a w małym pomieszczeniu jest to niesamowicie ważne. Nowoczesny styl i wysoką estetykę też zapewni nam minimalizm w łazience. Jak zatem widać, w łazienkowych aranżacjach minimalizm to odpowiedź na wiele problemów, jakie napotykamy w czasie urządzania niedużego pomieszczenia kąpielowego. Zobaczmy najnowsze trendy w takim projektowaniu i sprawdźmy, czy nowoczesne aranżacje łazienki w minimalizmie to jedyna opcja.

minimalistyczna łazienka w stylu nowoczesnym


W tym artykule:

1. Czym jest styl czysta przestrzeń w łazience?

2. Ceramika łazienkowa w minimalistycznym stylu – jaką wybrać?

3. Wanna czy prysznic – wybór jest prosty!

4. Minimalistyczna łazienka luksusowa? Czy minimalizm w łazience ma tylko jedno oblicze?

5. Płytki do łazienki na ściany i podłogi – jakie pasują do czystej przestrzeni w łazience?



Czym jest styl czysta przestrzeń w łazience?

Aktualnie najmodniejsze stało się minimalistyczne podejście do przestrzeni łazienki, określane hasłem: czysta przestrzeń. Kryje się za nim założenie, że z przestrzeni łazienki usuwamy i chowamy wszystkie zbędne elementy. Jest to podejście bardzo praktyczne i funkcjonalne, byle nie przesadzić i nie zredukować wszystkiego tak, że łazienka stanie się miejscem mało użytkowym lub niezbyt przyjaznym w przestrzeni mieszkalnej.

Czym tak naprawdę jest minimalistyczny design?

Minimalistycznie nie znaczy pusto. W minimalistycznej łazience stawiajmy na minimalistyczne dodatki, ale nie usuwajmy całkiem ozdób z przestrzeni. Nowoczesna łazienka to ładnie dobrane, funkcjonalne akcesoria łazienkowe oraz meble łazienkowe, które swoją formą wprowadzą dekoracyjność i estetykę do wnętrz.

Minimalizm jest zawsze trendy, a w małej przestrzeni łazienkowych aranżacji sprawdza się szczególnie dobrze. Wbrew pozorom ten nowoczesny styl nie jest nudny, minimalistycznie nie znaczy bowiem nudno, najnowsze trendy wprowadzają w minimalizm ciekawe kolory i nietypowe wzory, skupiając się mocno na tym, by przestrzeń była uporządkowana i czysta.

łazienka klasyczna minimalistyczna

Ceramika łazienkowa w minimalistycznym stylu – jaką wybrać?

Obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki, zaprojektowanej w duchu idei czystej przestrzeni, są podwieszany sedes i stelaże podtynkowe. Ukrycie mało estetycznej spłuczki i uwolnienie podłogi od odpływu sedesu bardzo upraszcza sprzątanie i niweluje zakamarki, w których mogły rozwijać się drobnoustroje. Poprawia to także optycznie przestrzeń: wygląda ona na większą i bardziej uporządkowaną.

Czysta przestrzeń w łazience to też zmiana w mocowaniu umywalki łazienkowej i baterii do niej. Umywalka często staje się albo jednością z blatem, zostaje w niego wtopiona, albo można ją na nim wyeksponować. Bateria umywalkowa do tego typu zabudowy powinna być stojąca na samej umywalce lub obok niej. Bardzo dobrze komponują się z tym stylem baterie podtynkowe o minimalistycznych kształtach.

Minimalistyczna, nowoczesna łazienka w jak największym stopniu stara się ukrywać wszelkie instalacje. Pod płytkami łazienkowymi chowa się dopływ wody oraz wszelkie odpływy, a także instalację elektryczną.

czysta przestrzeń w łazience

Wanna czy prysznic – wybór jest prosty!

Łazienki wpisujące się w trend czystej przestrzeni będą bazowały na kabinach prysznicowych jako głównym miejscu kąpieli. Idea czystej przestrzeni w łazience sprawdza się szczególnie w małych łazienkach, dlatego wybór prysznica wydaje się oczywisty. Kabina zajmuje mniej miejsca niż wanna, jest też funkcjonalna i łatwa do czyszczenia.

Ostatni wzrasta też popularność otwartych kabin prysznicowych typu walk-in, ponieważ pozwalają one wykorzystać wnęki pomieszczenia jako miejsce na prysznic. Wystarczy odgrodzić je stałą ścianką prysznicową albo zamontować jedynie drzwi prysznicowe. Można je montować z brodzikiem lub z odpływem liniowym. Dbanie o czystość i porządek w łazience z kabiną typu walk-in jest mniej czasochłonne niż czyszczenie wanny.

Z kabiną prysznicową nowoczesne aranżacje łazienki mogą naprawdę pokazać swoją wyjątkową stronę. W minimalistycznej łazience świetnie prezentuje się szkło i stal, dlatego szklane ścianki prysznicowe w stalowych profilach będą idealną opcją. Szkło i stal to też dobre towarzystwo dla najmodniejszych kolorów łazienek, zarówno barwnych odcieni, jak i dla białych mebli łazienkowych.

Wanny narożne i parawany nawannowe jako alternatywa dla pryszniców

Nowoczesne, luksusowe i ekologiczne aranżacje łazienek minimalistycznych mogą opierać się nie tylko na kabinach prysznicowych. W pomieszczeniu można też ustawić wannę, ale takie działanie musi być dobrze przemyślane. Klasyczna łazienka zyska na obecności wanny, kluczem do sukcesu będzie jednak to, by dobrze zaprojektować przestrzeń i nie wybierać zbyt dużej wanny. Jeśli stawiamy na wannę, lepiej zakupić jasne płytki ceramiczne na ściany i jasne płytki łazienkowe na podłogi. Kolor i dekoracyjność można wprowadzić poprzez oświetlenie oraz baterie łazienkowe, a różne rodzaje białych mebli łazienkowych ozdobić, wykorzystując drewno w dodatkach i detalach.

łazienka luksusowa w minimalistycznym stylu

Minimalistyczna łazienka luksusowa? Czy minimalizm w łazience ma tylko jedno oblicze?

Achromatyczna lub monochromatyczna łazienka w minimalistycznym stylu może być urządzona w stylu, który będzie wskazywał na prestiżowy i luksusowy charakter łazienki. Do najmodniejszych kolorów łazienek w takim wydaniu należy srebro, złoto, szarości, biele oraz beże. Odpowiednio dobrane wzory geometryczne i ozdobne dodatki pomogą podkreślić wyjątkowy styl.

Inne ciekawe style minimalistycznego pokoju kąpielowego — drewno, biel, luksus i natura

Dużą popularnością cieszą się też ekologiczne aranżacje łazienek. Ekologiczna łazienka stawia na barwy natury oraz obecność roślin. Dostęp do światła dziennego to klucz do sukcesu, a jeśli jest go niewiele, należy zadbać o dobre oświetlenie sztuczne. W takiej aranżacji szafki łazienkowe powinny być zamykane i ukrywać w swoim wnętrzu wszystkie kosmetyki, dodatki i akcesoria łazienkowe.

Klasyczna łazienka minimalistyczna to też ciekawa opcja. Tutaj świetnie sprawdzą się różne rodzaje białych mebli, a zwłaszcza takie, które mają białe fronty szafek łazienkowych i drewniane blaty lub dekoracyjne wstawki.

płytki do łazienki

Płytki do łazienki na ściany i podłogi – jakie pasują do czystej przestrzeni w łazience?

Styl minimalistycznego designu w łazience to także odpowiedni dobór płytek ceramicznych. Obowiązuje jedna zasada: mniej znaczy lepiej. Nie szalejemy więc z kolorami i wzorami, ale możemy sobie pozwolić na różne faktury i kontrastowe zestawienia, aby wydzielić optycznie strefy pomieszczenia.

Bardzo ciekawe efekty daje zastosowanie płytek wielkoformatowych lub drewnopodobnych. Doskonale też sprawdzają się płytki i materiały imitujące beton. Czysta łazienka nie musi być biała, aby dawać wrażenie świeżości. Jeśli jednak stosujesz kolorowe wykończenie ścian, lepiej postaw na białe meble łazienkowe. Jeśli wolisz białe ściany, możesz zdecydować się na barwne elementy wyposażenia łazienek i akcesoria łazienkowe.

Jeśli mamy wątpliwości, jak wybrane przez nas płytki będą wyglądały na ścianach łazienki, warto skorzystać z programu projektującego wnętrza. Wiele sklepów oferuje swoim klientom taką możliwość nieodpłatnie, o ile dokonają zakupu płytek u nich. Merkury Market oferuje usługę projektowania łazienek minimalistycznych oraz klasycznych — sam wybierzesz, co Cię bardziej interesuje.


Zainspiruj się!

Łazienka inspirowana naturą

Wanna wolnostojąca — wady i zalety

Wanna z przelewem czy bez przelewu? Co wybrać?

Powrót