Deski podłogowe - dębowe czy jesionowe? Które lepsze?

25.02.2022

Podłoga i ich wykonanie to oprócz ścian podstawy wyposażenia domu bądź mieszkania. Jest to również element, który z założenia ma nam posłużyć kilkadziesiąt lat. Nie jest zakładana wymiana po kilku lat wszystkich podłóg. Ewentualnie cyklinowanie bądź renowacja. Warto przemyśleć wybór odpowiedniego drewna na naszą podłogę. W poniższym tekście postaramy się przede wszystkim przybliżyć zalety, jakie mają podłogi drewniane oraz, który gatunek desek podłogowych będzie lepszym wyborem.

 

 


W tym artykule:

1. Zalety podłogi drewnianej

2. Podłoga z litego drewna czy podłoga warstwowa

3. Podłoga dębowa

4. Podłoga z jesionu

5. Podsumowanie



 

 

Zalety podłogi drewnianej

Podłogi drewniane to klasa sama w sobie, taka deska od kojarzy się nam z pałacykami, czy wykwintnymi wnętrzami. To wręcz symbol luksusu, elegancji jak i szlachetności. Oczywiście w zależności, jaki gatunek drewna mamy na myśli. Drewno jest długowieczne i trwałe. Poza tym wyłożona drewnem podłoga dodaje uroku całemu pomieszczeniu, oraz we wnętrzu panuje charakterystyczne ciepło. Drewniana podłoga to także zazwyczaj materiał odporny na zarysowania bądź uszkodzenia mechaniczne. W przypadku nawet ich pojawienia się, w 90% wystarczy przeprowadzić cyklinowanie podłogi, aby przywrócić jej pierwotną świeżość. Do głównych zalet ogólnie mówiąc podłóg z litego drewna należą jej właściwości akustyczne, oraz co będzie szczególnie cenione przez alergików — ich antyalergiczność. Drewniana podłoga ma swój urok, dzięki naturalnie występującym sękom oraz ciekawej niekoniecznie jednolitej fakturze powierzchni. Dodatkowo są one niezwykle trwale i przyjemne w dotyku oraz posłużą nam one we własnym domu przez długie lata. Utrzymanie takich podłóg w czystości również jest stosunkowo proste i nie wymaga żadnych szczególnych środków.

 


Polecany artykuł: Panele jak parkiet - zobacz, jak pięknie to wygląda!


 

Podłoga z litego drewna czy podłoga warstwowa

Jeżeli już zdecydujemy się na wykończenie z drewna, warto zastanowić się, czy chcemy lite drzewo, czy drewniane podłogi warstwowe. Podłogi warstwowe to inaczej panele podłogowe. Panele podłogowe fornirowana charakteryzuje przede wszystkim forma wykonania. Są one wykonany z płyty HDF i prasowane pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu otrzymujemy wytrzymały materiał. Olej dobrze zakonserwuje drewno. Ich grubość wynosi od kilkunastu do około 30 mm. Deska barlinecka natomiast to taka metoda wykonania, która polega na sprasowaniu kilku warstw drewna. Deska barlinecka to zazwyczaj 2 bądź 3 warstwy. Cecha charakterystyczną jest to, że warstwa wierzchnia jest z drewna najszlachetniejszego np. z drewna egzotycznego. Panele drewniane są dostępne jako gotowy produkt do położenia na podłodze.

 

 

Podłoga dębowa

Deski podłogowe wykonane z prawdziwego drewna są niezwykle trwałe. Najczęściej wybierany gatunek drewna na deski podłogowe do naszych domów to dąb. Dębowa olejowana deska podłogowa to materiał, z którego podłoga będzie nam służyć nawet i przez pokolenia. Cechują je bowiem takie właściwości jak trwałość oraz, produkty są wytrzymałe na różne warunki i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku pojawienia się śladów zużycia można przeprowadzić szlifowanie powierzchni, co przywróci im pierwotny blask. Podłogi dębowe to oprócz tego, że podkreślają wykończenie i wygląd naszego mieszkania. Dodatkowym atutem, jaki oferują drewniane podłogi to, to, że są to produkty przyjazne dla naszego zdrowia. Deski podłogowe sprawiają, ze powietrze się jonizuje, dzięki czemu w mieszkaniu panuje prawidłowy mikroklimat. Dzięki temu, że deski podłogowe wykonane z dębu są antystatyczne, a także nie powodują przyciągania kurzu. Nadają się idealnie dla alergików. Pomieszczenie będzie czystsze i powietrze zdrowsze. Deska barlinecka oferuje również szybki montaż, Ich montaż nie wymaga fachowych umiejętności. Dębowe deski podłogowe możemy wykorzystać w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację także w miejscach użyteczności publicznej. Deska podłogowa dębowa to także szeroki wybór wśród bogatej oferty możliwych odcieni i kolorów dostępnych w sklepach.

 


Polecany artykuł: 4 najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli podłogowych


 

Podłoga z jesionu

Deski podłogowe z jesionu to taki rodzaj drewna, który jest bardzo zróżnicowany kolorystycznie. Występuje w kolorach bielonych, żółtym jak i biało-czerwonym. Wśród szczególnych właściwości warto zwrócić uwagę na jego predyspozycje do szeroko pojętej obróbki, fazowanie. Deski podłogowe z jesionu charakteryzuje także ich trwałość oraz twardość. Deska podłogowa z jesionu posiada gęstość około 635 kg/m3, a twardość w skali Brinella to około 35 mPa. Nie można zapomnieć także o tym, że idealnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Wśród desek podłogowych podłoga z jesionu uznawana jest jako idealna alternatywa dla tych wszystkich osób, które poszukują deski mogące zachwycić elegancją i będące idealnym zamiennikiem dla klasycznego dębu. Deska podłogowa z jesionu posiada także charakterystyczne i wyróżniające się na tle innych desek podłogowych włókna. W połączeniu natomiast z odpowiednim olejem otrzymamy wyjątkowe i eleganckie podłogi. Natomiast deska podłogowa z jesionu o ciemniejszej barwie charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością w porównaniu do produktów jaśniejszych. Może być wytrzymalszy nawet niż dąb. Szeroki wybór kolorystyki to gwarancja, że mogą one być wykorzystywane z powodzeniem do różnych pomieszczeń oraz aranżacji wnętrz. Warto również sprawdzić porady dla alergików na stronach różnych producentów. Warto przeprowadzić olejowanie podłogi produktami, które nie zawierają formaldehydów. Dodatkowo z jesionu będą również zadowolone osoby cierpiące na alergię, gdyż jesion słynie ze swych właściwości. Drewno z jesionu służy do wyregulowania mikroklimatu w pomieszczeniu, a dodatkowo dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga on kurzu. Mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. 

 

 

Podsumowanie

Podłogi wykończone z jesionu bądź dębu stanowią świetną alternatywę dla drewna egzotycznego, bądź drewno bukowe dla naszej lokalizacji. Ich cecha charakterystyczną jest to, że jest on łatwy do utrzymania w czystości i montażu. Pomieszczenia, w którym mamy do czynienia z litym drewnem są ciepłe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Obydwa gatunki, z których są wykonane deski podłogowe to drewna twarde. Charakteryzuje je również stabilność drewna. Stabilność drewna to podatność drewna na zmiany objętości. Zmiany objętości to pęcznienie oraz kurczenie drewna pod wpływem zmian temperatury i wilgotności w danym pomieszczeniu. Drewno z jesionu w odróżnieniu od dębu ma bardziej złożone słoje. Stanowi to podstawę do twierdzenia, że działają na niego większe siły. Działanie natomiast większych sił może powodować jego późniejsze łatwiejsze odkształcenie. Do porównania produktów warto również wziąć pod uwagę czynnik, jakim jest barwienie. Deski dębowe posiadają wysoką zawartość garbników. Parkiety dębowe można wybarwić na różne kolory. Deska zachowuje naturalne usłojenie. Deska drewniana daje możliwość samodzielnego stworzenia wyjątkowej podłogi. Niezależnie jednakże od wybranego gatunku desek — podkreślą ono charakter pomieszczenia np. salonu.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Pomysł na podłogę do kuchni — panele winylowe i laminowane, płytki ceramiczne Pomysł na podłogę do kuchni — panele winylowe i laminowane, płytki ceramiczne
Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?
Panele podłogowe — Jakie wybrać do nowoczesnych wnętrz? Panele podłogowe — Jakie wybrać do nowoczesnych wnętrz?
Powrót