Dom jak spod igły. Czym myć płytki, żeby się błyszczały?

17.04.2021
Trudno wyobrazić sobie wykończenie wnętrz domu lub mieszkania bez płytek ceramicznych. 
Zazwyczaj goszczą w naszej łazience oraz kuchni, nadając im określony styl i decydując o ogólnym wrażeniu. 
Jeśli jednak nie są odpowiednio czyszczone, przestają stanowić element dekoracyjny, ulegając trudnemu do usunięcia zabrudzeniu. 
O ile płytki kuchenne zwykle pokrywają się tłuszczem i plamami z jedzenia, płytki ceramiczne w łazience narażone są przede wszystkim na zacieki z mydła oraz osad z kamienia. 
Z czasem, na skutek kontaktu z chemicznymi środkami czystości, płytka ceramiczna może tracić swój pierwotny połysk.


Na szczęście, o ile bezpowrotnie nie uszkodzimy ich struktury niewłaściwą pielęgnacją,
łatwo i szybko możemy przywrócić płytkom ceramicznym estetyczny wygląd.
Nie musimy w tym celu sięgać po gotowe, silne detergenty ze sklepu – najczęściej do mycia i nabłyszczania kafelków
wystarczy użyć domowych preparatów i sposobów stosowanych jeszcze przez nasze prababcie.

Rodzaj płytek a sposób ich czyszczenia

Przed przystąpieniem do nabłyszczania płytki należy dobrze doczyścić, zaczynając od odkurzenia podłogi i przetarcia na sucho wszystkich ścian. Czyszczenie na mokro jest uzależnione od rodzaju okładziny ceramicznej. Biorąc pod uwagę to kryterium, płytki ceramiczne dzielimy na glazurę, terakotę, gres i klinkier.

Czym myć kafelki o różnej strukturze i właściwościach?

Glazura – najmniej trwała ze wszystkich i z tego względu najczęściej kładziona na ścianie. Ma gładką, połyskującą i dość śliską powierzchnię, co sprawia, że jest dość odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. Wystarczy regularne przemywanie jej powierzchni ścierką nasączoną wodą zmieszaną z delikatnym środkiem czyszczącym.

Glazura z połyskiem Tamoe kafel bianco

Terakota – bardziej wytrzymała i mniej krucha niż glazura, ale czyszczona dokładnie w ten sam sposób. Najważniejsze jest, aby podczas mycia unikać gotowych środków z dodatkami ściernymi, które mogą uszkodzić płytki, trwale pozbawiając je blasku oraz pozostawiając zarysowania.

Terakota Naos blanco brillo

Gres – najtwardszy, charakteryzujący się największą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i najmniejszą nasiąkliwością, dlatego idealny do stosowania również na balkonie i tarasie. Płytki gresowe można szorować oraz czyścić nieco mocniejszymi środkami.

Gresowe płytki podłogowe Logos Nergo 60/60

Klinkier – matowe, najczęściej podłużne płytki używane przede wszystkim do wykończenia elewacji budynku. Są wykonane z piasku i gliny, dzięki czemu doskonale znoszą trudne warunki atmosferyczne. Nie należy ich nabłyszczać, natomiast warto zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przez zabrudzeniami, na przykład błotem.

Kafelki elewacyjne klinkier Canella terra 490/300/10

Bez względu na to, na jakie wykończenie łazienki lub kuchni się zdecydujemy, najistotniejszy jest dobór odpowiedniego preparatu do czyszczenia powierzchni płytek. Zwróćmy również uwagę na jego odczyn. O ile plamy skuteczniej usunie środek o odczynie zasadowym, z kamieniem i zabrudzeniami po fugowaniu lepiej poradzi roztwór kwaśny.

Czym myć płytki z połyskiem, żeby jak najdłużej się błyszczały? Naturalne środki czyszczące

Przede wszystkim należy naszykować podstawowe akcesoria do mycia płytek, takie jak:

Miękka gąbka lub szmatka z mikrofibry – po każdym myciu łazienki należy ją wyprać w wysokiej temperaturze lub namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Równie ważne jest jej szybkie wysuszenie na kaloryferze lub na słońcu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów.

Zestaw: mop i plastikowe wiaderko – praktyczny pojemnik na wodę powinien mieć nie tylko nakładkę przypominającą sito, ale również dzióbek pozwalający na wylanie brudnej wody bez jej wychlapywania.

Ściągaczka do wody z podłogi – szeroka, wyprofilowana końcówka z gąbki umieszczona na długim teleskopowym kiju. Posłuży do szybkiego i wygodnego wytarcia płytek po myciu, zmniejszając ryzyko poślizgnięcia i powstania smug.

Papierowe ręczniki kuchenne – przeznaczone do wycierania ścian, można je zastąpić suchą szmatką, która się nie strzępi.

Gumowe rękawiczki – ochronią skórę rąk przed szkodliwym działaniem środków czystości.

Gres Danae Navi 120/120

Akcesoria przygotowane? Pora zabrać się za czyszczenie zabrudzeń na kafelkach oraz fug. Możemy sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach lub zdecydować się na  bardziej ekologiczne i tańsze rozwiązanie, przygotowując je samodzielnie. Czym myć płytki, jeśli preferujemy domowe sposoby?

Największymi sprzymierzeńcami w walce z plamami na powierzchni kafelków są ocet oraz soda oczyszczona, które poza płytkami równie dobrze nadają się do czyszczenia blatów, umywalek i zlewozmywaków.

Ocet zmieszany z ciepłą wodą w proporcji 3 do 1 nie tylko pomoże wyczyścić kafelki (usunie z glazury zabrudzenia z mydła, kamień, tłuszcz i pleśń), ale także skutecznie je zdezynfekuje i przywróci im efektowny połysk. Taki środek czyszczący można przy okazji użyć do pozbycia się zacieków z kabiny prysznicowej oraz umycia baterii.

Z kolei soda oczyszczona ma jednocześnie właściwości myjące i zmiękczające. Aby usunąć kamień, należy przygotować gęstą pastę, dodając do sody niewielką ilość wody. Uciążliwych plam możemy pozbyć się, nakładając miejscowo mieszankę sody, octu oraz ciepłej wody, a następnie szorując je za pomocą szczoteczki do zębów. Na koniec wystarczy przetrzeć powierzchnię płytek mokrą szmatką.

Osoby, którym przeszkadza drażniący zapach octu i nie chcą czekać aż sam się ulotni, mogą skorzystać z samodzielnie przygotowanego domowego odświeżacza powietrza. Wystarczy wlać do spryskiwacza wodę destylowaną, a następnie dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (na przykład olejku herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne).

Jak i czym nabłyszczyć płytki ceramiczne?

Jeśli płytki straciły swój połysk, można go z łatwością przywrócić. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy okładzina ceramiczna została bezpowrotne zmatowiona, na przykład w wyniku tarcia lub stosowania zbyt silnych preparatów.

Czym myć płytki, żeby się błyszczały jak nowe? Najprościej jest zastosować wspomniany już roztwór octu lub sody oczyszczonej. Nanosimy go na kafelki, czekamy kilka minut, a następnie zmywamy wilgotną szmatką. Ocet zmieszany z wodą doda połysku również innym szklanym powierzchniom w mieszkaniu, takim jak: lustra łazienkowe czy okna w kuchni, a rozprowadzony za pomocą mopa nabłyszczy płytki podłogowe, nie pozostawiając smug.

Innym niezawodnym sposobem na czyszczenie płytek z połyskiem jest zastosowanie na całą ich powierzchnię roztworu wody i kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. W ten sposób z łatwością zlikwidujemy kamień ze ścian i podłóg, przywracając im blask i pozostawiając świeży zapach. Sokiem z cytryny zmieszanym z wodą i octem można również czyścić fugi, dzięki czemu usuniemy z nich wszystkie zabrudzenia i sprawimy, że odzyskają swój pierwotny kolor.

Gres kafelki New Cararra 60/60

Skoro wiemy już czym myć kafelki z połyskiem, pozostaje pytanie: jak często należy je czyścić. Z pewnością liczy się regularność, która zapobiegnie wniknięciu zabrudzeń głęboko w strukturę płytek. Przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić trochę czasu na odkurzanie i mopowanie podłóg oraz mycie ścian w miejscach mających regularny kontakt z wodą (kabiny prysznicowe, wanny, umywalki). Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasza łazienka nawet po wielu latach użytkowania będzie wyglądać jak świeżo po remoncie.

Powrót