Ekologiczne odchwaszczanie — domowe sposoby na utrzymanie porządku w ogrodzie

27.05.2023

Zanim wynaleziono i zaczęto stosować popularne aktualnie herbicydy, z chwastami radzono sobie całkiem nieźle. Wymagało to więcej pracy, ale nie narażało środowiska naturalnego na niekorzystne działanie związków chemicznych, było też przyjazne dla roślin uprawnych, ozdobnych oraz dla przebywających w ogrodzie zwierząt, a zwłaszcza pożytecznych owadów. Teraz gdy świadomość ekologiczna jest coraz większa, chętnie wraca się do tradycyjnych sposobów zwalczania chwastów.

Ekologiczne zwalczanie chwastów można przeprowadzić na kilka sposobów. Poznaj najpopularniejsze z nich i zobacz, które rozwiązania będą dla Ciebie najodpowiedniejsze.

 

ekologiczne odchwaszczanie

 


W tym artykule:

1. Ekologiczne sposoby na chwasty w ogrodzie

2. Czym jest ściółkowanie?

3. Jakie są zasady mechanicznego zwalczania chwastów?

4. Ekologiczne herbicydy — domowe środki na chwasty

5. Ekologiczne preparaty chemiczne na chwasty

6. Zanim pojawią się chwasty — jak przeciwdziałać pojawianiu się chwastów?



 

Ekologiczne sposoby na chwasty w ogrodzie

Usuwanie chwastów to niełatwe zadanie i każdy, kto ma własny ogródek, działkę lub podwórko wie, jak ciężka jest to praca. Stosowane są zarówno mechaniczne, jak i chemiczne sposoby na chwasty. Coraz częściej skłania się też ku ekologicznym rozwiązaniom, które są mało inwazyjne dla roślin i zwykle niedrogie, chociaż często wymagają więcej pracy i czasu.

Najstarszą metodą zwalczania chwastów będzie niezaprzeczalnie ich ręczne usuwanie. Mechaniczne usuwanie chwastów może odbywać się też z pomocą odpowiednich narzędzi (o tych narzędziach opowiemy więcej w dalszej części artykułu).

Stosowane są też środki ochrony roślin. Herbicydy to związki chemiczne, które skutecznie eliminują chwasty, jednak ich stosowanie może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Ze względu na to coraz częściej odchodzi się od ich stosowania, pozostając przy mniej inwazyjnych, ale bardziej ekologicznych sposobach.

Ekologiczne sposoby na chwasty to nie tylko ręczne usuwanie chwastów, ale również ściółkowanie oraz ekologiczne herbicydy, w tym również domowe preparaty. Ochrona roślin w ogrodzie jest ważna, zobacz dokładnie, jak to wygląda.

 

naturalne sposoby na chwasty

 

Czym jest ściółkowanie?

Ściółkowanie to znana metoda zwalczania chwastów. Stosowana jest zwłaszcza na rabatach i przy nasadzeniach ozdobnych. To skuteczna metoda na ekologiczne usuwanie chwastów, a właściwie na zapobieganie ich nadmiernemu rozwojowi. Polega na wysypywaniu wokół roślin ściółki, która pokrywa ziemię i blokuje możliwość rozwoju niechcianych roślin.

W roli ściółki występuje najczęściej kora ozdobna, kamienie, trociny oraz igliwie. Kora oraz kamienie stosowane są zwłaszcza tam, gdzie rabata lub nasadzenia mają mieć funkcję reprezentacyjną — taka ściółka dodatkowo podnosi poziom estetyki całego założenia ogrodowego. Ściółka chroni nie tylko zielone części roślin przed chwastami, ale także korzenie przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi.

Korzyści, płynące ze ściółkowania, to nie tylko zapobieganie nadmiernemu rozwojowi chwastów. Ściółka lepiej zatrzymuje wodę i składniki odżywcze, zapobiega przemarzaniu i przegrzewaniu roślin, a także poprawia stan gleby, tworząc dobre warunki do rozwoju pożytecznych organizmów i mikroorganizmów.

 

Jakie są zasady mechanicznego zwalczania chwastów?

Jak wspominaliśmy wyżej, mechaniczne sposoby na pozbywanie się chwastów to jedna z najpopularniejszych metod usuwania niechcianych roślin z własnego ogrodu. Wyrywanie, wykopywanie i wycinanie chwastów usuwa niepożądane rośliny, pozostawiając miejsce i przestrzeń życiową dla okazów ozdobnych, które przecież chce się wyeksponować w ogrodzie.

Popularne pielenie pozwala usunąć niepożądane rośliny. Można oczywiście robić to całkowicie z pomocą jedynie własnych rąk, ale o wiele skuteczniejsze i szybsze będzie użycie odpowiednich narzędzi. W przypadku dużych chwastów stosuje się łopaty i szpadle. Mniejsze chwasty można wyrywać z pomocą wyrywacza do chwastów (urządzenie świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku chwastów trawnikowych) lub wycinać, używając motyki.

Z pomocą urządzeń wyplewisz chwasty szybciej. Brak chemicznej ingerencji w środowisko pozwoli roślin dobrze się rozwijać i zapewni im optymalne warunki do kwitnienia lub owocowania.

W czasie wyrywania chwastów zwracaj uwagę na to, by nie wytrzepywać nasion chwastów, gdyż w niedługim czasie będziesz musiał wyrywać nowe chwasty z rabat. Duża część chwastów ma możliwość rozmnażania się przez podział korzenia, dlatego pozbywając się chwastów, dbaj o to, by wyrywać też dokładnie ich korzenie.

 

Ekologiczne herbicydy — domowe środki na chwasty

Ręczne wyrywanie chwastów to skuteczna metoda, ale warto wspomóc ją jeszcze ekologicznymi herbicydami. Domowe mieszanki są co prawda mniej skuteczne niż profesjonalne preparaty, ale nie są przy tym tak inwazyjne i szkodliwe dla środowiska.

Naturalną mieszanką na chwasty będzie roztwór wody z octem w proporcji 1:2. Tak przygotowanym preparatem domowym spryskaj chwasty. Roztwór jest skuteczny, stosuj go zatem tylko tam, gdzie nie powinny rosnąć inne rośliny (np. na kostce lub ścieżkach i podjazdach). Unikaj stosowania go na rabatach, gdyż ocet może uszkodzić inne rośliny uprawne.

 

domowe sposoby na chwasty

 

Ekologiczne preparaty chemiczne na chwasty

Producenci środków chemicznych dostosowują się do potrzeb rynkowych i widzą zapotrzebowanie na środki ekologiczne, które są mało inwazyjne dla środowiska. Odpowiednie serie środków odchwaszczających mogą być produkowane właśnie ze składników naturalnych i mogą być stosowane np. pod drzewami, gdyż nie wpływają negatywnie na rozwój drzew.

Większość ekologicznych środków ochrony roślin to preparaty, w których naturalnym i głównym związkiem jest kwas pelargonowy.

 

Zanim pojawią się chwasty — jak przeciwdziałać pojawianiu się chwastów?

Walka z chwastami to jedno, jednak warto wiedzieć, że można też skutecznie zapobiegać rozwojowi chwastów w ogrodzie. Odpowiedni dobór gatunków roślin do stanowiska, zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju i zapewnienie dobrego stanowiska dla okazów ozdobnych pozwoli roślinom rosnąć dobrze. Silne okazy roślin ozdobnych, krzewów, drzew, kwiatów, bylin, czy nawet warzyw będą mogły łatwiej przeciwstawić się chwastom.

Ważny jest też odpowiedzialny wysiew. Kupuj nasiona tylko ze sprawdzonych źródeł — dzięki temu będziesz pewny, że wraz z okazami ozdobnymi lub warzywami i ziołami nie przemycisz do ogrodu chwastów. Jeśli chcesz mieć ogródek warzywny, pamiętaj, że zmianowanie pomaga w walce z chwastami.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie gleby, czy to pod rabaty, czy pod ogródek warzywny, to ważny punkt w walce z chwastami. Ziemię przekop dobrze i usuń z niej chwasty i korzenie niepożądanych roślin.

 


 

Zainspiruj się!

 

Z pomocą naturze! Sprawdź jak zapobiegać suszy


Praktyczne pomysły na aranżację małego ogrodu


Aranżacje naszych klientów — Ścieżka w ogrodzie pani Moniki

Powrót