Praktyczne pomysły na aranżację małego ogrodu

11.06.2019

Chociaż nie ma jednego sprawdzonego przepisu na udany projekt ogrodu, to można wskazać kilka czynników, których uwzględnienie pomoże w stworzeniu prywatnej oazy spokoju. Urządzenie małego ogrodu wymaga od właścicieli wcześniejszego przemyślenia wszelkich aspektów związanych z aranżacją i trzymania się obranego stylu. Takie podejście sprawi, że ogród będzie doskonale współgrać z otoczeniem, a domownicy będą w nim spędzać czas z przyjemnością.

 

aranżacja ogrodu wypoczynkowego

 

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Jednym z największych wyzwań związanych z urządzeniem małego ogrodu jest ryzyko przytłoczenia go nadmiarem ozdób czy roślin, skutkiem czego może wydawać się on jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Pomysłowym trikiem na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni jest podwyższenie brzegów trawnika i obsadzenie ich piętrowo roślinami. Nie jesteś zwolennikiem standardowego trawnika? Wybierz żwirową powierzchnię w jasnym kolorze.

Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na niewielkie oczko wodne lub basen ogrodowy, ponieważ tafla wody odbija promienie słoneczne, dzięki czemu działka sprawia wrażenie większej. Właściciele małych posesji mogą postawić na wijącą się ścieżkę lub prostą dróżkę w piaskowym kolorze – rozwiązania te wprowadzą nieco dynamiki do aranżowanej przestrzeni.

 

mały ogród

 

Poniżej przedstawiamy kolejne patenty na optyczne powiększenie ogrodu:

  • lustra i kratki złudzeń – działają podobnie do tafli wody, o której wspominaliśmy powyżej. Możesz układać je w taki sposób, by odbijały określony fragment ogrodu, który chcesz wyróżnić. Może to być któryś z elementów dekoracyjnych, gustowna donica z kwiatami lub inny fragment zieleni.
  • kształt trawnika – błędem w przypadku niewielkich powierzchni jest rozciągnięcie trawnika od ogrodzenia po samą krawędź domu. Dużo lepiej jest go zaplanować na planie koła lub łuku.
  • płynne przejście domu w ogród – przydomowa przestrzeń sprawi wrażenie większej, jeśli obserwator będzie widzieć elementy wspólne łączące te dwie przestrzenie. Możesz więc postawić na przykład na tę samą posadzkę przechodzącą z salonu na taras i ogród.
  • ażurowe ścianki altanek – nawet deszczowy dzień możesz spędzić na świeżym powietrzu dzięki zdecydowaniu się na altankę ogrodową. Aby nadać jej lekkości, wybierz ażurowe ścianki lub obsadź je pnączami. Ochronę przed deszczem i słońcem w małym ogrodzie może zapewnić także pergola, która jednocześnie stanowi podporę dla elementów oświetlenia lub pnących się kwiatów.
  • ogrodzenie z pomysłem – sztywne wyznaczenie granic ogrodu nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej posesji. Monumentalny, duży płot może znacznie pomniejszyć jej obszar, dlatego lepiej w tej roli sprawdzą się rośliny. Popularnym sposobem jest wykorzystanie tui w roli żywopłotu. Drzewka powinny być o pokroju stożkowatym lub kolumnowym, ponieważ nie osiągają one dużych rozmiarów. Innym pomysłem jest postawienie na rośliny pnące (na przykład bluszcz, winobluszcz czy powojniki) i pozwolenie im na okalanie ogrodzenia panelowego. Łatwe w montażu są maty wiklinowe lub trzcinowe, które również służą stworzeniu kameralnego, sprzyjającego odpoczynkowi miejsca.

 

meble ogrodowe do małego ogrodu

 

Wydziel strefy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet na niewielkiej działce wyodrębnić różne strefy. Nie jesteś przekonany do tego pomysłu? Wyobraź sobie, że organizujesz grilla w gronie znajomych – czy nie lepiej uporządkować przestrzeń w ten sposób, aby każdy mógł znaleźć tę odpowiednią dla siebie? Kącik zabaw dla dzieci powinien być nieco oddzielony od przestrzeni zajmowanych przez dorosłych, aby każdy z gości czuł się swobodnie. Pamiętaj, że w małym ogrodzie króluje detal: może to być pełne uroku oczko wodne, huśtawka w cieniu rozłożystego drzewa lub stylowy wiszący fotel. Zaplanowanie ich w widocznym, przykuwającym wzrok miejscu, również wpływa na charakter całego otoczenia. Podziału możesz dokonać za pomocą:

  • grup roślin,
  • żywopłotu,
  • obniżenia terenu,
  • ścianki działowej.

Podział na strefy nie tylko sprawi, że ogród będzie prezentować się atrakcyjnej, ale i będzie wydawać się bardziej okazały.

 

oświetlenie ogrodowe

 

Bujna zieleń na małej powierzchni? To możliwe!

Nawet na niewielkiej posesji możesz stworzyć tonący w zieleni ogród marzeń, o ile rozsądnie wybierzesz rośliny. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze ich wzrost i zgodność kompozycyjną z innymi gatunkami. Podobnie jak w przypadku wystroju wnętrz, podczas urządzania ogrodu warto postawić na jasne kolory, które lepiej prezentują się w niewielkich przestrzeniach. Dlatego też wybieraj biało kwitnące kwiaty, na przykład kaliny, jaśmin czy hortensje.

Mały ogród nie dopuszcza wrażenia nieporządku, dlatego musisz pamiętać o nienagannej kompozycji przez cały rok: lepsze będą gatunki zimozielone i przebarwiające się jesienią, z długim okresem kwitnienia. Przed zakupem drzew czy krzewów, zawsze sprawdź, jaką wysokość osiągną po kilku latach – zbyt wysokie zaciemnią ogród i zajmą dużo miejsca. W zależności od wielkości działki sprawdzić się mogą m.in.:

  • buk pospolity 'Black Swan',
  • wiśnia 'Kiku-shidare-zakura',
  • jodła koreańska,
  • klon tatarski.

 

mały ogród - najlepsze aranżacje

 

Konsekwencja kluczem do sukcesu

Małe ogrody wymagają solidnego zaplanowania przed przystąpieniem do prac. Na niewielkiej powierzchni nietrudno o wprowadzenie wrażenia chaosu, dlatego, jeśli już obierzesz konkretny kierunek aranżacji, trzymaj się go i nie ulegaj chwilowym modom. Dotyczy to wszystkich aspektów wystroju przydomowej przestrzeni: jeśli już określisz styl, który najbardziej Ci odpowiada, powinny w nim zostać utrzymane zarówno meble ogrodowe, jak i rośliny czy elementy architektury, takie jak altany czy miejsce do przechowywania narzędzi i maszyn ogrodowych (drobne przedmioty możesz chować w praktycznych skrzyniach). Nawet jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie popularne elementy ogrodowej aranżacji, zachowaj umiar, aby osiągnąć wrażenie harmonii.

I na koniec ważna uwaga: zanim zaczniesz wprowadzać swoje plany stworzenia rajskiego zakątka w czyn, weź pod uwagę konieczność montażu instalacji elektrycznej i nawodnienia, ponieważ to od nich należy zacząć projekt ogrodu.

Zobacz też:

Powrót