Z pomocą naturze! Sprawdź jak zapobiegać suszy

07.05.2022

Woda, to skarb, który powinniśmy szanować, w przeciwnym razie już niedługo możemy boleśnie przekonać się, czym jest jej brak. Każdego roku z różnych stron świata docierają do nas informacje na temat dotkliwych suszy, które niszczą uprawy, powodują śmierć wielu gatunków roślin, a także zwierząt. Susze są jednym z głównych przyczyn rozległych pożarów, które trawią najpiękniejsze zakątki ziemi. Zastanawiasz się, co Ty możesz zrobić, by przysłużyć się swojej planecie? Jak szanować wodę i rozsądnie z niej korzystać, by zapobiegać suszy? Zdaje się, że to pytanie zwłaszcza u progu lata staje się niezwykle istotne.

Spiesząc z odpowiedzią na wszystkie te pytania, nasi specjaliści przygotowali kilka niezwykle prostych sposobów, na oszczędzanie wody, które z pewnością pomogą zapobiegać suszy.

 

Wody polskie ostrzegają! Susza zagraża nam wszyatkim.

 


W tym artykule:

1. Czym właściwie jest susza?

2. Oszczędne podlewanie — wykorzystaj zbiorniki retencyjne!

3. Nawadniaj z głową!

4. Rozważ system nawadniania kropelkowego

4. Jak zapobiegać suszy podczas prac ogrodniczych? O tym jeszcze warto pamiętać!

5. Oczko wodne w ogrodzie — sprzymierzeniec naturalnej retencji wody

 



Czym właściwie jest susza?

Powtarzając za IMGW, susza jest zjawiskiem ciągłym o zasięgu regionalnym i oznacza dostępność wody poniżej średniej w określonych warunkach naturalnych. Suszą nazywa się nie tylko zjawiska ekstremalne, ale wszystkie, które występują w warunkach mniejszej dostępności wody dla danego regionu. Ze względu na warunki meteorologiczne i klimatyczne, problemy rolnicze, warunki hydrologiczne i skutki gospodarcze wyróżnia się kolejne etapy rozwoju suszy:

  • suszę meteorologiczną, określaną jako okres trwający na ogół od miesięcy do lat, w którym dopływ wilgoci do danego obszaru spada poniżej stanu normalnego w danych warunkach klimatycznych uwilgotnienia,

  • suszę rolniczą, definiowaną jako okres, w którym wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie,

  • suszę hydrologiczną, odnoszącą się do okresu, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych,

  • suszę gospodarczą, będącą skutkiem wymienionych procesów fizycznych odnoszącą się do zagadnień ekonomicznych w obszarze działalności człowieka dotkniętego suszą.

 

Jak się chronic przed suszą rolniczą? STOP SUSZY!

 

Choć naukowcy i ekolodzy już od dziesiątków lat przestrzegali przed negatywnymi konsekwencjami zmian klimatycznych i dotkliwego w sutkach efektu cieplarnianego, ich głos dopiero w ostatnich latach został usłyszany. Skutki suszy, która dotyka coraz częściej również Polski, zaczęły być już odczuwalne nie tylko dla osób zajmujących się rolnictwem czy przemysłem, bardzo często również dla zwykłych obywateli. Wody Polskie w Krakowie prowadzą szereg kompleksowych badań, które mają dostarczyć odpowiedź na to najważniejsze pytanie jak skutecznie zapobiegać zjawiskom suszy.

Spróbujmy zastanowić się nad tym jak zwykły obywatel może przeciwdziałać suszy? Nawet jeśli z pozoru wydaje się, że starania jednostki nie ma zbyt dużego znaczenia, warto pamiętać, to kropla drąży skałę! Jeśli każdy dołoży swoją kroplę starania, wszystkich przyniosą wymierny efekt i pomogą rozwiązać problem suszy. Oto najprostsze sposoby, które większość z nas może bez trudu wcielić w życie.

 

Domki ogrodowe na sprzet ogrodniczy

 

Oszczędne podlewanie - wykorzystaj zbiorniki retencyjne!

Każdy, kto jest szczęśliwym właścicielem przydomowego ogródka lub działki rekreacyjnej, wie, jak ważne w okresie letnim jest odpowiednie nawadnianie roślin. Niestety z roku na rok, coraz częściej i zdarzają się okresy długotrwałych upałów i braku opadów. W tym czasie ratujemy uprawiane rośliny, warzywa i owoce nawadniając je odpowiednio. I w tym miejscu pojawia się pierwsze rozwiązanie - zbiornik retencyjny - zbiornik na deszczówkę. Służy on do gromadzenia i przechowywania — nawet stosunkowo długi czas — wody opadowej. Gromadzona w zbiorniku deszczówka, idealnie nadaje się do nawadniania grządek, kwiatów i krzewów w ogródku. Każdy z nas z łatwością może gromadzić deszczówkę w zbiorniku. Nie jest to zadanie szczególnie trudne.

Często zbiorniki ustawiane są w okolicy domków ogrodowych lub altany, gdzie przechowuje się sprzęty i narzędzia ogrodnicze takie jak konewki czy wiadra. Z ich pomocą bez trudu uda się nawodnić każą rabatkę. Warto podkreślić, że zbiornik można również wyposażyć w praktyczną pompę zatapialną, ułatwiającą podlewanie.

 

Zmiany klimatyczne powodują ujemny bilans wodny

 

Nawadniaj z głową!

Nawet jeśli gromadzisz wodę opadową, warto wykorzystać ją w sposób optymalny – redukując jej zużycie do minimum. Przemyśl porę podlewania i wybierz optymalny moment. Nawadnianie upraw o niewłaściwej porze może doprowadzić do sytuacji, w której woda bardzo szybko wyparuje, nie przynosząc żadnego pożytku roślinom. Idealną porą na ekonomiczne podlewanie jest wczesny ranek lub późny wieczór. Dobrze jest zwrócić uwagę również na sam sposób podlewania — częste nawadnianie niewielką ilością wody jest znacznie korzystniejsze i skuteczniejsze niż intensywne podlewanie w większych odstępach czasu. Mniejsze zużycie wody to mały krok do poprawy kondycji gospodarki wodnej.

Pamiętaj! Nigdy nie używaj do podlewania najwyższej jakości wody pitnej! W ten sposób w perspektywie lat pomożesz uniknąć skutków suszy.

Rozważ system nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kropelkowe to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie rośliny ogrodowe będą równomiernie i regularnie nawodnione przy minimalnym zużyciu wody. Dostępne w sklepach ogrodniczych zestawy umożliwiają wykonanie funkcjonalnego systemu nawadniania i zraszania na balkonie, tarasie i w ogrodzie.

 


Sprawdź również, jakie inne narzędzia mogą być pomocne w codziennej pielęgnacji ogrodu: Ręczne narzędzia ogrodnicze - co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu


 

Nawadnianie ogrodow na ogromną skalę

 

Jak zapobiegać suszy podczas prac ogrodniczych? O tym jeszcze warto pamiętać!

Jeżeli zastanawiasz się, jak nie dopuścić do suszy i innym problemom ekologicznym, podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę!

Ściółkowanie roślin sprzyja gospodarce wodnej!

Jeżeli chcesz, aby Twoje rośliny ozdobne zachowały wilgoć na dłużej, mimo wysokiej temperatury otoczenia czy intensywnego nasłonecznienia, koniecznie zastosuj ściółkowanie. Przy pomocy kory lub zrębków uatrakcyjnisz wygląd rabaty, ale też spowolnisz proces parowania wody z powierzchni ziemi.

Ponadto warto odtwarzać miedze i zadrzewienia śródpolne, które ograniczają parowanie i podnoszą poziom wód, a także sadzić na granicach pól drzewa rodzimych gatunków, sprzyjające naturalnej retencji.

 

Oczko wodne - rozwiązanie w obliczu suszy - pomaga przeciwdziałać suszy

 

Oczko wodne w ogrodzie — sprzymierzeniec naturalnej retencji wody

Wszędzie tam, gdzie w okresie letnim gwałtownie spada poziom wód gruntowych, z pomocą przychodzą przydomowe oczka wodne, sadzawki i małe stawy. Te sztuczne zbiorniki wodne mogą tac się prawdziwym sprzymierzeńcem człowieka i skutecznie zapobiegać skutkom suszy.

Co ciekawe, oczko wodne pełni bardzo ważną rolę ekotonu — strefy przejściowej pomiędzy dwoma ekosystemami. Ma pozytywny wpływ na znajdujące się w pobliżu rośliny, a także przyczynia się do dużej bioróżnorodności w otoczeniu oczka wodnego.

Potencjał oczek wodnych został zauważony i doceniony przez Rząd, który przygotował specjalny program -" Moja woda", zachęcający do tworzenia zbiorników na działkach domów jednorodzinnych. Program „Moja woda”, zapewniał dotację w wysokości maksymalnie 5 000 zł na przydomową instalację, zatrzymującą wody opadowe lub roztopowe.

Program miał być wsparciem dla środowiska i upowszechnić gromadzenie wody w granicach działek budowlanych.

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie


Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie


Ogród na dachu — innowacyjne i ekologiczne rozwiązania


 

 

Powrót