Grill z zestawem do wędzenia. Kuchnia LOW N SLOW - w niskiej temperaturze, powoli i z dymnym aromatem!

26.01.2022

Grill gazowy z zestawem do wędzenia jest rozwiązaniem typu dwa w jednym. W jednym urządzeniu otrzymujesz tradycyjny grill, a dodatkowo masz też wędzarnię. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest spora oszczędność miejsca i samodzielnie przygotowanie własnych wędlin bez sztucznych dodatków i konserwantów. Będą to na pewno wyroby tańsze i zdrowsze od tych dostępnych w sprzedaży. W tym artykule podpowiem Ci jak wykorzystać w pełni możliwości, jakie daje Ci grill gazowy z zestawem do wędzenia.

 

grillowanie

 


W tym artykule:

1. Jakie mięsa można uwędzić na grillu?

2. Dwie różne techniki wędzenia

3. Jak odpowiednio dobrać wiórki drewniane do rodzaju mięsa?

4. Przebieg wędzenia krok po kroku

5. O czym mówi dym wydobywający się ze skrzynki?

6. Kiedy Twoje mięso jest gotowe?



 

Jakie mięsa można uwędzić na grillu?

Grille do ogrodu są tymi ze sprzętów, bez których ciężko wyobrazić sobie spędzanie czasu w ogrodzie. Na grillu można wędzić każdy rodzaj mięsa, czy ryb, takie jak używa się, wykorzystując typowe wędzarnie. Jeśli jesteś początkujący w wędzeniu, to warto swoją przygodę zacząć od łososia lub żeberek, gdyż te najłatwiej jest uwędzić. Jeśli zaś posiadasz już doświadczenie, możesz spróbować sił w wędzeniu wołowiny, drobiu, wieprzowiny oraz innych gatunków ryb. Delikatne mięsa, jak kurczak i ryby, nie potrzebują dużo czasu, bo gotowe będą już po około godzinie, góra dwóch — zależy to, jak przy pieczeniu od wielkości użytych porcji. Wieprzowina i wołowina potrzebują kilku godzin do uwędzenia. Zapaleni fani wędzarnictwa używają nawet owoców morza.

 

grill z wędzarnią

 

Dwie różne techniki wędzenia

Grille gazowe z zestawem do wędzenia, przewyższają zwykłe grille gazowe o możliwość wędzenia. Warto wspomnieć o dwóch wykorzystywanych w tego typu wędzarnictwie technikach, chociaż ze względu na szybkość zdecydowanie częściej stosowana jest ta druga.

Wędzenie tradycyjne w temperaturze mniejszej niż 135° Celsjusza. Jest to klasyczna forma wędzenia. Polega ona na wędzeniu dużych kawałków mięsa. Wędzi się je w niskich temperaturach przez dłuższy czas, gdyż zazwyczaj ponad 4 godziny. Proces wędzenia nada mięsu wyjątkowego aromatu i dzięki temu mięso stanie się kruche.

Wędzenie szybsze w temperaturze 135° – 200° Celsjusza. Proces ten nazywany jest inaczej grillowaniem pośrednim. Wykorzystywany jest do przyspieszonego wędzenia tradycyjnych pieczeni, indyków, kurczaków, czy też innych potraw przygotowywanych w piekarniku. Połączenie aromatycznego dymu z pieczeniem pośrednim tworzy niezapomniany smak i wyjątkowy aromat w krótszym czasie.

 

grillowanie

 

Jak odpowiednio dobrać wiórki drewniane do rodzaju mięsa?

Aby wędzenie zakończyło się powodzeniem, musisz odpowiednio dobrać zrębki i wiórki, pamiętając, że nie można ich dodawać zbyt dużo. Przed wędzeniem koniecznie trzeba je namoczyć i nie otwierać zbyt często pokrywy grilla, bo spowoduje to ucieczkę dymu.

Zrębki wędzarnicze występują w wielu rodzajach. Dobór odpowiednich jest kluczem do idealnego smaku. Najczęściej wykorzystywane są zrębki z drzew owocowych. Producenci w ofercie posiadają wiele ciekawych propozycji. Do najpopularniejszych należą:

  • Zrębki wędzarnicze buk-olcha nadające wszystkim rodzajom mięs i ryb doskonały smak i kolor.
  • Amerykański orzech biały. Wiórki mają obfity smak. Uzyskasz dzięki niemu aromat ostry, egzotyczny i wędzony - baranina, wołowina i wieprzowina.
  • Wiśnia - dzięki niej otrzymasz aromat słodki, owocowy i wędzony - wieprzowina oraz drób.
  • Jabłoń - Ma wyraźnie słodki i łagodny smak. Dzięki nim otrzyma aromat wieprzowina, wołowina - słodki i owocowy; ryby, owoce morza i drób- słodki, owocowy i łagodny; sery -łagodny.
  • Dębowa beczka - inna nazwa Whiskey. Uzyskasz aromat dla wołowiny, dziczyzny i wieprzowiny- ostry, podkreślający smak.
  • Jadłoszyn - Komponuje się najlepiej z mięsami o bardziej wyrazistym smaku. Daje delikatny aromat, słodki, pikantny i silnie wędzony - wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny oraz wędzonych żeberek.
  • Cedr - wiórki nadające subtelny i świeży aromat rybom, owocom morza i serom.

Nie bój się próbować zarówno z mieszaniem smaków wiórek, jak i z rodzajami potraw, które możesz zrobić na grillu. Wędzarnicze wiórki i pellety doskonale sprawdzają się też w tradycyjnych grillowanych potrawach przy użyciu urządzeń jak grille na węgiel, grille z betonu.

 

grillowanie na grillu

 

Przebieg wędzenia krok po kroku

Najlepsza do grillowania na grillu gazowym jest metoda pośrednia, która polega na takim ustawieniu palników, by płomień nie dotykał mięsa. Przebieg wędzenia wykorzystując grill gazowy krok po kroku:

  1. Zamarynuj minimum 12 godzin przed.
  2. Zrębki do wędzenia powinny być namoczone maksymalnie do godziny, najlepiej 30 minut.
  3.  W komorze wędzarki umieszczamy odpowiednio namoczone wióry wybranych gatunków drzew liściastych. Skrzynkę do wędzenia wypełnij w 2/3 objętości. Następnie tak przygotowaną wędzarkę układamy na aromatyzerach tuż pod rusztami grilla, jeszcze przed włożeniem mięsa. Surowe mięso będzie lepiej wchłaniało aromat.  Wędzarka - skrzynka do wędzenia to wykonane ze stali nierdzewnej zamykane pudełko. Wysoka temperatura powoduje, że powoli zaczynają się one tlić czystym zapachowym dymem.
  4. Brytfannę czy aluminiową tackę z sokiem, wodą z ziołami, winem lub piwem połóż na ruszcie.
  5. Umieść zamarynowane wcześniej mięso na ruszcie.
  6. Ustaw grill najlepiej na temperaturę 135°C – 200°C i włącz zewnętrzne palniki. Nie używaj środkowego palnika. Gdy chcesz podnieść temperaturę, zwiększaj ilość gazu.
  7. Wędź mięso przez tak długi czas, jak tego wymaga. Aromat gromadzi się najlepiej na zimnych potrawach, które posiadają wilgotną warstwę, więc możesz je nawilżać rozpylaczem oleju lub silikonowym pędzelkiem.
  8. Kontroluj stale stan zrębek i płynu w pojemniku na ruszcie. Możesz dosypywać wilgotnych zrębek, utrzymując zwiększoną wilgotność. Uzyskasz tak długotrwały i równomierny dym.
  9. Po skończonym grillowaniu połóż mięso na odpoczynek. Gdy zawiniesz w folie mięso, temperatura w jego wnętrzu wzrośnie i stanie się bardziej kruche. 
  10. Utrzymuj wnętrze swojego piekarnika w czystości, aby pozbyć się posmaku spalenizny.

Niezbędne będą oczywiście podręczne akcesoria do grilla.

 

grill z wędzarnią

 

O czym mówi dym wydobywający się ze skrzynki?

Po kolorze dymu można ocenić, co dzieje się wewnątrz grilla. Gdy wiórka zaczną się spalać, też dym zacznie robić się intensywniejszy. Będzie to drobny niebiesko-biały dym albo brązowy kłębiasty dym, kłębiasty biały dym, dalej delikatny niebiesko biały, potem płomień i na końcu wreszcie cienki, delikatny dym. By stłumić intensywność, może być konieczne wyłącznie gazu, by zmniejszyć moc palników. Delikatny, błękitny dym jest najważniejszy dla osiągnięcia idealnego smaku i aromatu.

 

grill z wędzarnią

 

Kiedy Twoje mięso jest gotowe?

Jeśli wędzone mięso po przekrojeniu będzie miało charakterystyczny różowy pierścień i będzie posiadać czerwoną skórkę, będzie to znak, że zostało uwędzone prawidłowo. Pierścień wskazuje, jak głęboko dym przeniknął do potrawy.  Mięso jest gotowe, w zależności od jego rodzaju, każde w innym momencie. Wpływają na to czynniki jak rodzaj mięsa, temperatura, czas i jego waga. Aby dowiedzieć się, kiedy jest gotowe, konieczne jest użycie termometru, najlepiej takiego, który przy pomiarze należy wbić do mięsa. Będziesz w ten sposób pewny, że Twoje uwędzone mięso jest najlepsze na świecie!

 

wędzenie mięsa

Powrót