Ile kosztuje drewniana podłoga? Od czego zależy jej cena?

28.01.2021

 

 

Drewno to klasyczne, eleganckie i trwałe wykończenie podłogi w domu. Sprawia, że wnętrze wygląda stylowo, klimatycznie i przytulnie. Wyjątkową zaletą naturalnego drewna na podłodze jest jego zapach. Różne rodzaje drewna pozwalają na zaaranżowanie przestrzeni w konkretnych stylach - nowoczesnym, kolonialnym, rustykalnym czy skandynawskim. Deski podłogowe w kontakcie z bosymi stopami są przyjemnie ciepłe, co można szczególnie docenić jesienią i zimą. Popularną metodą renowacji drewnianej podłogi jest cyklinowanie, które pozwoli przywrócić nienaganny wygląd nawet starej podłodze. Jeśli deski montowane są na nowym podłożu, warto zadbać o odpowiednie wygrzanie podkładu, co zapobiegnie wypaczaniu lub kurczeniu się parkietu. Ile kosztuje podłoga z drewna i o czym należy pamiętać, wybierając deski podłogowe?

 

Deska podłogowa Barlinek Jesion Natur Cognac 14x180x1092

 

Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Ceny podłóg drewnianych są zależne od rodzaju, gatunku i klasy drewna. Klasę drewna dokładnie określa wielkość słoi, możliwość występowania przebarwień w kolorze podłóg oraz spękania desek. Drogie, ale wytrzymałe są posadzki z drewna egzotycznego - drewno krajowe z drzew iglastych i liściastych jest równie piękne, ale decyzja o wyborze gatunku drewna zależy od indywidualnych preferencji. Najmniej zapłacimy za panele. Panele podłogowe laminowane oraz panele podłogowe winylowe LVT, doskonale imitują wygląd podłóg drewnianych. Faktycznie, nowoczesne panele i deski wizualnie niewiele się od nich różnią - jednak ich właściwości, wytrzymałość, użyteczność oraz sposób wykonania są nieporównywalne do naturalnego drewna.

 

Deska podłogowa Barlinek Jesion Natur 14x130x1092

 

Podłoga drewniana - ile kosztuje?

W zależności od gatunku drewna może ono być mniej lub bardziej podatne na pęcznienie, rozsuwanie lub deformowanie. Odporne materiały to następujące gatunki:

  • dąb (jest najtrwalszym gatunkiem rodzimego drewna),
  • bambus skręcany,
  • iroko.

 

Do usług wpływających na cenę podłogi należy także sposób zabezpieczenia desek: lakierowanie lub olejowanie powierzchni. Najwięcej zapłacimy za klasyczny parkiet drewniany, który będzie pasował do każdego wnętrza i wykonany jest z desek o grubości około 20 mm, szerokości 50-70 mm i długości od 20 do 50 cm. Parkiet drewniany można układać w różne wzory - w takim przypadku montaż podłogi w określony sposób wypłynie na końcową cenę wykończenia.

 

Deska podłogowa Barlinek Dąb Country Jodełka 14x130x725

 

Deska podłogowa – popularne rodzaje. Ile kosztuje podłoga drewniana?

Deski podłogowe mogą być lite lub warstwowe. Podłogi drewniane z desek litych powstają z jednego elementu drewna, warstwowe - z układanych naprzemiennie fragmentów. Podłogę z drewna klasyfikuje się pod względem twardości (współczynnik Brinella) i odporności na ścieranie (oznaczenia literami A-D, gdzie D określa najwyższe gatunki). Kolejny podział gatunku drewna określa się w klasach (I-III). Wszystkie trzy czynniki mają wpływ na koszt materiału podłogi drewnianej. Należy do niego doliczyć robociznę na układanie desek. Akcesoria wykończeniowe drewniane w zależności od gatunków drewna mogą być wliczone w cenę usługi lub traktowane jako osobna pozycja cennika.

 

Deska podłogowa Barlinek Dąb Various 14x130x1092

 

Jak kształtują się zatem koszty całej podłogi drewnianej?

Na koszt montażu podłogi ma wpływ użyty rodzaj, gatunek drewna i jego klasa. Istotny jest także sposób układania oraz styl wykończenia. Inaczej wyceniony zostanie parkiet, deski lite i mozaika - która dodatkowo może przybierać różny wzór: jodełki, szachownicy lub cegiełki. Do kosztów zakupu materiałów na podłogę należy również dodać osobno wyceniane podkłady pod panele, listwy i akcesoria wykończeniowe (około 40 złotych za metr) oraz chemię parkietową, czyli kleje, bejce i lakiery.

Szacunkowy koszt podłogi drewnianej z drzewa rodzimego przedstawia się następująco:

  • za tradycyjny parkiet z drewna klasy I zapłacimy od 130 do 200 złotych za metr kwadratowy, klasa III od 40 do 60 zł/m2; zdecydowanie będzie tańszy parkiet lamelowy, którego ceny zaczynają się od 30 zł/m2;
  • mozaika - od 55 do 66 zł/m2 w kl. I, 22-33 zł/m2 w kl. III
  • Barlinek - kl. I około 220 zł/m2, kl. III 88 zł/m2.

 

Szacunkowy koszt podłogi z drewna egzotycznego:

  • parkiet tradycyjny z drewna klasa I od 340 do 570 zł/m2, klasa III od 135 do 170 zł/m2,
  • parkiet lamelowy od 100 do 450 zł/m2 drewno kl. I, od 57 do 135 zł/m2 za drewno kl. III,
  • parkiet przemysłowy - kl. I około 170 zł/m2, kl. III około 90 zł/m2,
  • Barlinek - kl. I około 340 zł/m2, kl. III 170 zł/m2.

 

Deska podłogowa Barlinek Dąb Bagienny 14x180x1092

 

Klasa drewna, a jego cena

Wyróżnia się trzy klasy drewna, które warunkują jego cenę zakupu, układania oraz wykończenia.

Najdroższe są podłogi drewniane klasy I, które wyróżniają się doskonałą jakością. Deski są równo usłojone zdrowymi sękami o średnicy maksymalnie 3 mm, nie mają żadnych pęknięć ani przebarwień. Deski podłogowe klasy II są tańsze od I, ponieważ mogą posiadać lekkie przebarwienia i zakrzywienia słojów. Najczęściej przeznaczone są do układania parkietu przemysłowego i tradycyjnego. Podłogi z drewna klasy III charakteryzują się estetyką i poziomem jakości, jednak do ich wykonania został użyty słabszy gatunek drewna: mogą posiadać większe sęki (także zepsute) lub drobne pęknięcia.

Po wszystkie produkty do aranżacji wnętrz zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót