Jak często czyścić grill gazowy? Praktyczne porady i wskazówki dla właścicieli grilli

21.01.2022
 

Grille ogrodowe to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie nowoczesny ogród lub działkę rekreacyjną. Jako że grillowanie stało się w ostatnich latach niemal naszym sportem narodowym, to też grille pojawiają się coraz częściej jako obowiązkowy element wyposażenia każdego działkowicza.

Jeśli kochasz grillowanie i nie wyobrażasz sobie sezonu letniego, bez spotkań towarzyskich przy grillu powinieneś wiedzieć, że grill ogrodowy jest urządzeniem wymagającym regularnego czyszczenia i pielęgnacji.

Jak często czyścić grilla gazowego, jakich środków do tego używać, by jak najdłużej cieszyć się dobrą jakością urządzenia? O tym wszystkim opowiemy ci w dzisiejszym artykule.


W tym artykule:

1. Czym jest grill gazowy? Kilka słów o samym urządzeniu.

2. Jak często myć grill gazowy?

3. Jak czyścić ruszt grilla gazowego - o tym musisz koniecznie pamiętać

4. Złote zasady czyszczenie grilla gazowego

5. Niezbędna konserwacja grilla gazowego

6. Jakie czynności należy wykonać? Kroki, które należy wykonać:



Czym jest grill gazowy? Kilka słów o samym urządzeniu.

Grill gazowy to jeden z kilku przedstawicieli dużej rodziny grillów ogrodowych, dostępny w sklepach ogrodniczych. Od klasycznych modeli różnią się rodzajem paliwa, wykorzystywanego podczas grillowania. Najczęściej jest to gaz propan lub mieszanka propan-butan.

Niektóre grille gazowe lepszej jakości umożliwiają zasilanie gazem ziemnym z przydomowych instalacji. Jest to szczególnie korzystne w przypadku produktów do zabudowy.

Grille gazowe składają się z rusztu podgrzewanego za pomocą palników gazowych, butli gazowej, zamykanej pokrywy, a czasem również dodatkowej komory umożliwiającej wędzenie. Są niezwykle praktyczne, nagrzewają się dużo szybciej niż klasyczne grille węglowe czy grille betonowe. Często mają również większą powierzchnię rusztu, dzięki temu umożliwiają szybsze przygotowanie większej ilości potraw i umilają relaks w ogrodzie.

Grille gazowe są również stosunkowo proste do czyszczenia i pielęgnacji. Zarówno czyszczenie rusztu, jak i pozostałych elementów najlepiej wykonywać tuż po zakończonym grillowaniu, gdy z grilla przestanie wydobywać się dym i całe urządzenie przestygnie.

 

gril grile

 

Jak często myć grill gazowy?

Jak już dostały to wcześniej napisane, czyszczenie grilla ogrodowego nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Warto jednak zaznaczyć, że czynność tę należy wykonywać regularnie najlepiej tuż po zakończeniu grillowania.

Jeśli będziesz regularnie czyścić przez kilka sezonów. Odpowiednia pielęgnacja, zapewni również wysoką jakość przygotowywanych potraw. Zaniedbany grill i brudny ruszt mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia znacząco wpływać na jakość grillowanych potraw.

Na pytanie, czy warto często czyścić grill gazowy? Odpowiadamy zdecydowanie tak. Pielęgnacja wydłuża żywotność grilla, podnosi jakość przygotowywanych posiłków.

Cytując specjalistów, podpowiadamy, że najważniejsze jest, aby czyszczenie grilla gazowego odbywało się po każdym grillowaniu, na bieżąco. Nie odkładaj więc tej czynności na później. Przy czyszczeniu grilla warto zwrócić szczególną uwagę na, ruszt grilla, palniki grilla, pokrywę grilla oraz korpus grilla.

 

grillowanie w ogrodzie


Jak czyścić ruszt grilla gazowego - o tym musisz koniecznie pamiętać

Po zakończonym grillowaniu otwórz pokrywę grilla. Ruszt pozostaw do wystygnięcia na czas około 3-4 minut. Czyszczenie grilla rusztu rozpocznij od wytarcia grill papierowym ręcznikiem i usunięcia z jego powierzchni resztek jedzenia. Do wytarcia grilla możesz użyć również ściereczek kuchennych.

Usuń pozostały resztki nie tylko z samego rusztu, ale również z dolnej części piekarnika. Staraj się zadanie wykonać dokładnie i precyzyjnie. Nieusunięte resztki jedzenia będą w przyszłości przypalały się psują smak potraw.

Do czyszczenia rusztu z przypalonych resztek jedzenia używaj wyłącznie preparatów, które zalecają producenci. Delikatna powłoka rusztu wymaga szczególnej pielęgnacji. Używanie środków, które nie są przeznaczone do tego typu powierzchni, może spowodować zniszczenie lub zarysowanie rusztu.

Podczas czyszczenia nie zapomnij o pojemniku, do którego podczas grillowania spływa tłuszcz. Na tym etapie przemywamy wodą pojemnik, a następnie dokładnie go osuszamy.

Przeglądamy poszczególne części i elementy ruchome, wszystkie odświeżamy ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Konserwacja grilla to niezwykle ważne zadanie.

Kolejny krok to pokrycie rusztu warstwą oleju roślinnego. Ten zabieg ochronie powierzchnię i zabezpieczają przed korozją. Warstwa oleju będzie sprawiała, że podczas kolejnego grillowania potrawy nie będą przywierały.

 

grillowanie w ogrodzie

 

Pamiętaj!

Powierzchnie emaliowane i zewnętrzne części grilla czyść wyłącznie specjalnym środkiem do czyszczenia grilla

 

Jest bardzo ważne, aby pokryć ruszt olejem po każdym grillowaniu. Pamiętaj, aby pokryć ruszt olejem gdy jest gorący, w ten sposób olej wsiąknie w mikro-pory rusztu. Ten sposób czyszczenia dotyczy wszystkich rusztów: żeliwnych, prętów ze stali szlachetnej oraz rusztów z odlewu ze stali szlachetnej.

 

Złote zasady czyszczenie grilla gazowego

  • do czyszczenia grilla używaj tylko specjalistycznych produktów,
  • nie myj żeliwnych rusztów w zmywarce,
  • Po umyciu osusz ruszt, nie pozostawiaj go do wyschnięcia, aby nie zniszczyła go korozja,
  • czyszczenie rusztu rozpocznij od usunięcia resztek grillowanych potraw,
  • po umyciu pokryj ruszt olejem,
  • po każdym użyciu wyszczotkuj ruszt wysokiej jakości szczotką z włosiem ze stali szlachetnej
  • rdzę z rusztu można usunąć przy użyciu wysokiej temperatury,
  • do czyszczenia rusztu warto używać szczotki, najlepiej z włosiem ze stali szlachetnej,
  • konserwacja grilla gazowego przedłuża jego żywotność.

 

Jeśli chcesz skutecznie czyścić grill gazowy, rób to regularnie.

czyszczenie rodztu z pomocą szczotki

Niezbędna konserwacja grilla gazowego

Grill gazowy należy również konserwować po zakończeniu sezonu grillowego. Konserwacja jest równie ważna co samo czyszczenie grilla gazowego.

Nie zapominaj, aby po każdym czyszczeniu, umyciu i osuszeniu grilla gazowego poddać go impregnacji. Niezależnie od tego, czy grill ogrodowy jest żeliwny, czy ze stali szlachetnej, nanieś na całą powierzchnię rusztu, warstwą oleju roślinnego.

Coroczna konserwacja powinna również obejmować sprawdzenie, czy listwy zamocowane przy palnikach nie posiadają śladów korozji perforacyjnej i czy zapalarka palników działa prawidłowo. 

 

czyszczenie rodztu z pomocą szczotki

 


Jakie czynności należy wykonać? Kroki, które należy wykonać:

  1. Czyszczenie grilla należy zawsze zacząć od jego wypalania. Użyj do tego wysokiej temperatury palników. Zapal je wszystkie i nagrzej urządzenie do temperatury 250-350 °C. Pokrywa powinna w tym czasie być zamknięta. Średni czas wypalania trwa około 15 - 20 minut. W optymalnym wypadku, do momentu kiedy z paleniska przestanie wydobywać się dym.
  2. Odczekaj kilka minut kilka minut, aż grill dobrze ostygnie.
  3. Opróżnij i przemyj wodą pojemnik, do którego podczas grillowania spływa tłuszcz.
  4. Przy pomocy szczotki usuń zwęglone resztki z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika.
  5. Osusz powierzchnię grilla, zabezpiecz go do czasu kolejnego użytkowania

Zainspiruj się!

Relaks w ogrodzie 2022 cz. IX — Grille ogrodowe Relaks w ogrodzie 2022 cz. IX — Grille ogrodowe
Praktyczne pomysły na aranżację małego ogrodu Praktyczne pomysły na aranżację małego ogrodu
Jaki grill elektryczny warto wybrać? Jaki grill elektryczny warto wybrać?
Powrót