Jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Wskazówki i porady

10.03.2021
 

Jeśli masz na podłodze stare płytki podłogowe i marzysz o zastąpieniu ich podłogą z drewna, ale brak Ci czasu i potrzebnych funduszy, mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Zamiast skuwać dotychczasową posadzkę, możesz położyć na niej drewnopodobne panele winylowe, tworząc zupełnie nową aranżację wnętrza. I co najważniejsze, poradzisz sobie bez specjalisty – oczywiście pod warunkiem, że przed przystąpieniem do remontu odpowiednio się do niego przygotujesz.

 

Podłoga winylowa LVT Scandinavian Oak Middle Beige

 

Panele winylowe imitujące drewno Dąb Camino

 

Podłoga winylowa imitująca płytki LVT Tarragona Light

 

Zalety przykrycia starej podłogi z płytek panelami winylowymi

Panele winylowe oznaczane są skrótem LVT, czyli Luxury Vinyl Tiles. Już sama ich nazwa sugeruje doskonały jakościowo produkt, który wyróżnia się zarówno estetycznym wyglądem, jak i funkcjonalnością użytkowania.

Podłogi winylowe w przeciwieństwie do płytek ceramicznych dodają wnętrzu przytulności i elegancji. Mogą do złudzenia przypominać deski drewniane, dzięki czemu przy ich pomocy z łatwością urządzisz wybrane wnętrze na przykład w modnym stylu skandynawskim. Jeśli z powodu mnogości różnych podłóg w sklepie nie potrafisz zdecydować się na konkretny model, z pomocą przychodzą wzorniki paneli podłogowych, które możesz zabrać ze sobą do domu.

Wszystkie panele winylowe mają niewielką grubość, dzięki czemu położenie ich na płytki sprawi, że podłoga w odnawianym pomieszczeniu podniesie się jedynie nieznacznie. Co się z tym wiąże, nie trzeba będzie przycinać drzwi ani framug, a to pozwoli na szybsze zakończenie prac remontowych.

Złożone z kilku warstw panele winylowe podłogowe LVT, chociaż cienkie, są bardzo elastyczne. Mają wyjątkową wytrzymałość mechaniczną i odporność na uszkodzenia, nie odkształcają się pod wpływem ciężkich mebli i dobrze znoszą wodę oraz wilgoć, dlatego znacznie lepiej niż panele podłogowe laminowane nadają się do kuchni i łazienki.

Dużym ułatwieniem podczas zakrywania płytek ceramicznych podłogą z paneli winylowych jest łatwość i szybkość ich montażu. Nie potrzebujesz do tego pomocy fachowca – wystarczy zapoznanie się z poradami dostępnymi w internecie. Nie musisz też skuwać glazury ani wynosić gruzu, dzięki czemu unikniesz robienia bałaganu oraz konieczności wynajęcia kontenera budowlanego na starą podłogę.

Poniżej znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące układania paneli winylowych na płytki ceramiczne. Dowiesz się, co robić rok po kroku oraz popełnienia jakich błędów należy unikać, montując tego typu podłogę.

 

 

Podłoga z winylu w kuchni SPC Monolith R059

 

Montaż paneli winylowych na płytkach ceramicznych – zrób to sam!

Przygotuj podłoże pod panele winylowe

Odpowiednie przygotowanie podłoża w znaczący sposób wpływa na finalny wygląd podłogi z paneli winylowych oraz komfort jej użytkowania. W przypadku nierówności płytek z ceramiki większych niż 2-3 mm należy zastosować wylewkę samopoziomującą. Po jej wyschnięciu zwykle kładzie się samoprzylepny podkład pod panele zwiększający przyczepność tak zwanej „pływającej podłogi” i zapobiegający jej przesuwaniu się. Rozwiązanie takie poprawia także izolację akustyczną oraz termiczną paneli, a jednocześnie zwiększa ich trwałość. Podkład mocno dociska się do ściany, a następnie docina za pomocą nożyka. Jeśli używasz klejonych paneli LVT, pamiętaj także o dokładnym wyczyszczeniu posadzki - usunięciu kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby osłabić działanie kleju.

Rozplanuj montaż podłogi winylowej

Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz układać podłogę prostopadle czy równolegle do wejścia. W zależności od sposobu jej montażu i kąta padania promieni słonecznych możesz optycznie wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. Następnie rozłóż panele podłogowe „na sucho” i narysuj na nich linie cięcia. Koniecznie uwzględnij szczeliny dylatacyjne – przy ścianach zostaw 5-milimetrowe odstępy, wkładając w nie kliny dystansowe lub listwy dylatacyjne. Upewnij się, że ostatni rząd paneli po przycięciu będzie miał co najmniej 5 centymetrów wysokości. Jeśli nie, lepszy efekt końcowy uzyskasz, przycinając zarówno pierwszy, jak i ostatni rząd.

Rozpocznij układanie paneli z winylu

Jeśli używasz podkładu samoprzylepnego, zdejmij z niego folię zabezpieczającą, natomiast w przypadku paneli klejonych upewnij się, że masz przygotowany odpowiedni klej. Układanie paneli winylowych na starej podłodze rozpocznij od lewej strony i kontynuuj wzdłuż wybranej ściany. Najważniejsze jest precyzyjne ułożenie pierwszego rzędu. Kolejne rzędy dołącza się do niego w sposób zależny od wybranego rodzaju paneli, z zachowaniem przesunięcia o co najmniej 30 cm. Szczególnie popularny jest system mocowania dłuższych boków na tak zwany klik, w którym pióro wsuwa się we wpust, nie używając przy tym kleju, a jedynie gumowego młotka, którym uderza się w dołączany rząd aż do zaskoczenia zamka i usłyszenia charakterystycznego odgłosu. Po pokryciu panelami całej powierzchni podłogi wyjmij kliny dystansowe i sięgnij po listwy i akcesoria wykończeniowe.

 

Panel winylowy LVT Dąb Nebrasca

 

 Panel winylowy LVT Composite Black

 

Typowe błędy przy układaniu podłóg winylowych na płytkach

Montaż paneli winylowych nie jest zadaniem skomplikowanych, ale wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Aby prawidłowo położyć panele winylowe na stare płytki ceramiczne, należy najpierw dokładnie przeczytać załączoną do opakowania instrukcję. W ten sposób unikniemy wielu błędów, które są wynikiem niewiedzy oraz pośpiechu. Te najczęściej popełniane to:

  • pominięcie tak zwanego etapu aklimatyzacji (leżakowania). Zarówno panele laminowane, jak i winylowe powinno się zostawić nieodpakowane w remontowanym pomieszczeniu na minimum 48 godzin (w sezonie letnim) do nawet 5 dni (w sezonie zimowym). Dzięki temu stopniowo dostosują swoją temperaturę i wilgotność do nowego wnętrza.
  • brak zastosowania odpowiedniej dylatacji. Podłoga winylowa po ułożeniu cały czas "pracuje", zmieniając swoją objętość. Jeśli nie zostawisz wystarczającej przestrzeni przy ścianach i pomiędzy pomieszczeniami, zacznie się wypaczać i straci swój estetyczny wygląd. Szerokość zalecanego odstępu jest zawsze podana w instrukcji.
  • wybór niewłaściwego rodzaju podkładu. Komfort użytkowania podłogi z paneli zależy nie tylko od ich jakości, ale również prawidłowego wykonania wylewki i zaizolowania tak powstałej powierzchni. Jeśli korzystasz z ogrzewania podłogowego, upewnij się, czy wybrane panele mają wystarczająco niski opór cieplny i dobierz do nich odpowiedni podkład.
  • niewłaściwie przygotowane podłoże. W przypadku głębokich fug łączących stare płytki, konieczne jest ich zaszpachlowanie oraz pozbycie się nierówności podłoża na przykład poprzez wylanie na dotychczasową podłogę cienkiej warstwy wylewki samopoziomującej. Powierzchnia bazowa pod panele winylowe musi być także czysta, sucha i wolna od pęknięć.
  • brak planu układania paneli. Jeśli pominiesz ten etap, efekt końcowy może Cię negatywnie zaskoczyć. Przed rozpoczęciem klejenia lub montażu na klik zastanów się, w jakim kierunku chcesz układać panele winylowe. Przy proporcjonalnym kształcie wnętrza panele zwykle biegną prostopadle do głównego źródła światła, dzięki czemu łączenia pomiędzy nimi są mało widoczne. Jeśli winyl imituje drewno, taki układ dodatkowo podkreśla jego fakturę, eksponując słoje i inne "naturalne" niedoskonałości.

 

 Panele winylowe SPC Virginian Oak

 

 

Powrót