Jak odnowić panele?
Twoje panele podłogowe laminowane straciły swój dawny urok? Wytarły się z czasem i wyblakły? Jeśli nie masz ochoty na generalny remont i całkowitą wymianę podłogi w domu, możesz spróbować odnowić panele i nadać im drugie życie. Wydaje się niemożliwe? A jednak! Mamy sprawdzone sposoby, dzięki którym stara podłoga w domu będzie znów wyglądała pięknie.
Nasi specjaliści przygotowali krótki poradnik w którym podpowiadają jak odnowić panele podłogowe. Jeśli masz ochotę spróbuj! Twoja podłoga będzie wygląda
Jak przygotować podłogę do renowacji? Przekonaj się!
Renowację rozpocznij od właściwego przygotowania podłogi. Umyj ją dokładnie, a następnie osusz. Dzięki temu podczas dalszej pracy nie będziesz rozprowadzał brudu po całej powierzchni. Użyj mopa z płynem do mycia naczyń – nie zostawia smug i czyści bardzo dokładnie. Płyn do naczyń możesz zastąpić octem. Dodaj niewielką ilość do wody i umyj panele winylowe LVT. To bardzo skuteczne i ekologiczne rozwiązanie. Nie martw się intensywnym zapachem, który pozostał po czyszczeniu. Porządne wietrzenie pomieszczenia pozwoli się go pozbyć. Kiedy podłoga wyschnie możesz przystąpić do pracy.
Ważne! Nie nabłyszczaj podłogi po umyciu! A jeśli używałeś nabłyszczacza wcześniej, usuń go starannie, może utrudnić Ci pracę – panele będą miały obniżoną przyczepność i absorpcję innych środków.
Choć czyszczenie i sprzątanie nie wydaje się być czynnością szczególnie istotną, nie lekceważ jej. Nawet niewielkie ziarenka piasku lub okruchy mogą mocno porysować Twoje panele. Na czystej podłodze dużo łatwiej też zauważysz miejsca, które potrzebują odświeżenia, to z kolei sprawi, że renowacja paneli będzie dokładniejsza.
Odpowiednie przygotowanie powierzchni zaoszczędzi Ci wielu problemów, a późniejsza praca będzie prostsza i przyjemniejsza.
Jak odnowić panele? Najczęstrze problemy
Jak odświeżyć panele podłogowe, aby efekt był co najmniej zadowalający? Wszystko zależy od kilku czynników. Przeanalizuj je zanim zdecydujesz się na konkretne działanie. Najważniejszy jest rodzaj paneli, a także typ oraz wielkość uszkodzeń, których zamierzasz się pozbyć.
Jak poradzić sobie z rysami na panelach?
Zarysowania najłatwiej usunąć za pomocą cyklinowania. Niestety w przypadku paneli winylowych ten sposób renowacji rzadko wchodzi w grę i raczej nie jest zalecany przez specjalistów. Aby wycyklinować panele i deski bez ich uszkodzenia trzeba, po pierwsze ogromnej wprawy, a po drugie znajomości produktu. Do wygładzenia za pomocą cykliniarki nadają się bowiem jedynie modele o grubości powyżej 8mm. Do cyklinowania nadają się znakomicie panele drewniane i deski podłogowe, a także akcesoria wykończeniowe drewniane oraz drewniane meble . Renowacja przez cyklinowanie usunie niewielkie ubytki i rysy powstałe na podłodze.
Jak w takim razie w inny sposób usunąć rysy z paneli ? Metod jest wiele
Uszczelnianie podłogi woskiem lub kitem
-
Kredka do paneli - to produkt, który doskonale nadaje się do maskowania niewielkich rys i zagłębień powstałych w panelach. W skład kredy naprawczej wchodzi specjalny wosk , który dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, daje możliwość odnowienia paneli w różnych kolorach. Zarysowanie pokryte woskiem staje się mniej widoczne. Niestety usterka nie zostaje naprawiona a jedynie zamaskowana. Ten sposób renowacji nie jest więc zbyt trwały. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że po kilku myciach paneli zarysowania będą znów widoczne. Można oczywiście zabieg powtarzać co jakiś czas, maskując niewielkie mankamenty i niedoskonałości.
-
Kit do parkietu i paneli laminowanych -produkt wykonany na bazie dyspersji akrylowych. Służy do wypełniania szczelin i szpar w podłogach drewnianych i laminowanych. Daje się łatwo malować i lakierować, zapewniając trwałe wypełnienie. Nie przebarwia drewna ani brzegów paneli, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny stosowanych powierzchni. Nie pęka i nie kruszy się, zachowując wysoką trwałość. Dostępny jest w kilku kolorach umożliwiających dopasowanie do odcienia podłogi.
-
Masa naprawcza do paneli lub inaczej wypełniacz do paneli - to produkt, który idealnie zastąpi cyklinowanie. Konsystencja masy przypomina pastę, którą nakłada się na zniszczoną powierzchnię paneli i rozprowadza równomiernie, pokrywając wszystkie szczeliny i zarysowania. Pokryty pastą ubytek lub mała szczelina stają się niewidoczne. Producenci zalecają, aby zaschniętą pastę delikatnie wygładzić papierem ściernym o małej ziarnistości, a następnie zabezpieczyć lakierem w kolorze paneli. Masa reperująca nie jest droga i daje doskonały rezultat.
Malowanie - sposób na odnowienie podłóg przy użyciu farby
-
Malowanie paneli podłogowych - to jeden z prostszych zabiegów. Odnowienie paneli przez pomalowanie daje dużo lepszy efekt niż pokrycie ich kredą do paneli. Ubytki zostają trwale usunięte i przestają być widoczne, a podłoga odzyskuje nieskazitelny wygląd. Na polskim rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych farb do paneli podłogowych. Cały zabieg warto rozpocząć od zmatowienia wierzchniej warstwy lakieru papierem ściernym. Na tak przygotowanej powierzchni farba będzie lepiej się trzymała i dobrze wchłonie. Panele maluj klasycznym pędzlem lub wałkiem. Już jedna warstwa przywróci elegancki wygląd paneli podłogowych. Do malowania użyj właściwej farby.
-
Pamiętaj! Panele podłogowe maluj za pomocą farby przeznaczonej do tej konkretnej powierzchni. Nie ryzykuj i nie eksperymentuj z nieznanymi produktami. Wybierz te pewne i sprawdzone. Nie wiesz, które to? Zapytaj o radę naszych specjalistów. Pomogą Ci wybrać najlepszy produkt do malowania paneli, a także podkłady pod panele oraz listwy i akcesoria wykończeniowe do paneli.
-
W podobny sposób możesz odnowić również deski i meble drewniane.
Jak uporać się ze skrzypiącymi panelami
Naprawa podłóg, to nie tylko usunięcie defektów psujących estetyczny wygląd, ale i pozbycie się uciążliwego skrzypienia. Dlaczego panele podłogowe skrzypią. Przyczyn może być kilka:
-
niewłaściwy montaż
-
zła lub słaba pielęgnacja
-
starzenie się drewna
Jakie są najpopularniejsze metody radzenia sobie z ta kłopotliwą cechą? Można zacząć od przycięcia desek przy ścianach, dzięki temu zabiegowi powstaną dylatacje na już ułożonych panelach podłogowych. Dzięki temu będą lepiej pracowały podczas zmian temperatury. Może to zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować skrzypienie. Powstałą szczelinę zamaskuj montując listwy przypodłogowe lub ćwierćwałki.
Drugą nieco bardziej inwazyjną metoda jest, rozebranie i ułożenie podłogi od nowa. Metoda ma swoich zwolenników, jednak my jej nie zalecamy. Panele podczas rozbiórki łatwo uszkodzić, a wtedy nie będą nadawały się do ponownego montażu. Ten sposób radzenia sobie ze skrzypieniem zalecamy, najlepszym specjalistom, tylko doświadczenie i praktyka pomogą w odpowiednim wykonaniu tego zadania.
Dużo lepszym i mniej inwazyjnym sposobem jest zabezpieczenie podłoża specjalnym woskiem, który pozwoli Ci pozbyć się problemu.
Jak naprawić spuchnięte panele?
Kiedy i dlaczego, panele podłogowe wybrzuszają się? Najczęstszą przyczyną wybrzuszeniami i puchnięcia jest zalanie lub zamoczenie podłoża. Panele winylowe nie lubią nadmiaru wilgoci i reagują na nią odkształcając się. Jeśli przydarzy Ci się wypadek, panele laminowane zostaną zalane i spuchną, nie panikuj. Mamy na to sposób, który pozwoli Ci pozbyć się kłopotu, tak, że nie pozostanie po nim ani śladu.
Najprostszym sposobem jest prasowanie paneli. Brzmi może trochę dziwnie i niedorzecznie, ale sprawdza się doskonale. Na czym polega "prasowanie" paneli? Dokładnie na tym, co sugeruje sama nazwa. Za pomocą nagrzanego żelazka i bawełnianego ręcznika odparowujemy nadmiar wilgoci z paneli, które po wyschnięciu kurczą się i wracają na swoje miejsce.
Bardzo Ważne! Może to oczywiste, ale nigdy nie działaj gorącą powierzchnią żelazka bezpośrednio na panele. Postępując w ten sposób możesz je spalić i trwale uszkodzić. Rozłóż ręcznik na zmoczoną podłogę, w miejscu powstałego uszkodzenia i dopiero wtedy przejedź po niej żelazkiem. Czynność należy powtarzać kilka razy, aż do całkowitego odparowania wody.
Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się spuchnięć na panelach, podczas ich montażu wykorzystaj listwy dylatacyjne.
Jeśli problem z wybrzuszoną podłogą trwa przez dłuższy czas i metoda z żelazkiem nie pomogła, może się okazać konieczna wymiana uszkodzonego panela. Nie lekceważ takiej sytuacji i nie zwlekaj z wymianą. Zadbaj o swoją podłogę. Jeśli tego nie zrobisz pod wybrzuszonym panelem może pojawić się grzyb. A ten nieproszony gość szybko się rozrasta, uszkadzając kolejne elementy podłoża.
Dodatkowym problemem zalanej podłogi są uszkodzenia brzegów paneli. Wilgoć wnika w poszczególne warstwy. W efekcie mogą tworzyć się drobne ubiorki, które najlepiej zamaskować używając środków konserwujący, o których mowa była wcześniej.
Renowacja podłogi nie musi być trudna, dlatego nie odwlekaj jej w nieskończoność. Czas działa na Twoją niekorzyść.
Jak wymienić uszkodzony panel?
Kiedy inne metody zawiodły, a panel nadal nie wygląda dobrze, pozostaje jego wymiana. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Jak to zrobić nie uszkadzając pozostałych paneli? Uszkodzony panel możesz usunąć używając przecinarki z prowadnicą lub szlifierki kątowej. Wytnij środek panela w odległości ok. 2-3 cm od krawędzi. Kolejno przetnij panel w 2 miejscach do końca, tak aby swobodnie go wyjąć. Możesz sobie pomóc podważając delikatnie panel. Uważaj na podłogę i pozostałe panele. Rób to spokojnie i ostrożnie, zbyt gwałtowne ruchy mogą poluzować łączenia między pozostałymi elementami - a tego nie chcemy.
Puste miejsce warto odpowiednio oczyścić i przygotować przed założeniem nowego panelu. Po zamontowaniu nowego elementu – upewnijmy się, że wszystkie części są do siebie idealnie dopasowane. Naprawa przez wymianę, zakończona.
Podłoga po renowacji – jak dbać o panele i drewno?
Pamiętaj, że zarówno podłoga z paneli laminowanych, paneli winylowych jak i drewno wymaga stałej pielęgnacji. Postaraj się regularnie sprzątać i myć podłogę w domu. Do impregnacji i zabezpieczania używaj środków przeznaczonych do konkretnej podłogi. Nie eksperymentuj z nieznanymi produktami. A jeśli masz wątpliwości, co wybrać zapytaj naszych doradców. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą w wyborze dobrych środków czyszczących do paneli.