Jak usunąć silikon z wanny

07.08.2021

Silikon, który zabezpiecza szczelinę pomiędzy wanną, a płytkami ceramicznymi w łazience, z czasem traci swoje dobre właściwości i wymaga odnowienia. Zwykle tak drobne prace uszczelniające wykonujemy sami, ponieważ nie wymagają one specjalistycznej wiedzy. Wystarczą podstawowe techniki naprawcze. Silikon znajdziemy nie tylko przy wannie, ale także w okolicach kabiny prysznicowej oraz przy zlewie, czyli wszędzie tam, gdzie może dostać się woda.

 

wanna prostokątna w łazience

 

Przed nałożeniem nowego preparatu, należy usunąć stary silikon łazienkowy. Jeśli jeszcze nigdy dotąd nie zajmowałeś się tym zadaniem, zapraszamy do naszego instruktażu, w którym opowiemy jakimi preparatami najlepiej usunąć stary produkt oraz które środki chemiczne powinieneś mieć w trakcie tego zadania w zasięgu ręki.

 


W tym artykule:

1. Jak usunąć stary silikon?

2. Preparat do usuwania silikonu - jak pozbyć się starego produktu

3. Czym usunąć silikon - wybór produktu

4. Usuwanie silikonu z urządzeń sanitarnych



 

Jak usunąć stary silikon?

Silikon sanitarny wykończeniowy oraz uszczelniający jest elementem, który w najwyższym stopniu zostaje narażony na czynniki wody. Z racji, iż niemalże codziennie produkt styka się z wodą, z biegiem czasu niszczeje. Na silikonie mogą pojawić się czarne plamy lub inne przebarwienia, świadczące o tym, że produkt stracił swoje dobre właściwości. Grzyb i pleśń, które pojawiają się na silikonie, świadczą o czasie, w którym powinniśmy podjąć próbę wymiany produktu na nowy. Są one szczególnie dobrze widocznie na białym, standardowym silikonie, który wraz z pojawieniem się pleśni może zacząć żółknąć i wyglądać bardzo nieestetycznie. Warto zatem wiedzieć, czym usunąć stary silikon, aby móc zabezpieczyć szczeliny nowym produktem.

Usuwanie silikonu z wanny lub znad obudowy wanien można podjąć zdrapując go delikatnie, ostrym narzędziem. Najlepszy do tego będzie mały, ostry nożyk, który precyzyjnie dotrze w każdą małą szparkę. Można zakupić specjalistyczny szpiczasty nożyk do cięcia płyt gipsowych bądź wykorzystać nóż od scyzoryka lub kuchenny nóż ze szpiczastym końcem. Ruchy podczas zeskrobywania starego silikonu powinny być powolne oraz bardzo precyzyjne. W trakcie pozbywania się starego preparatu bardzo łatwo można uszkodzić brodziki prysznicowe, wanny narożne czy nawet same płytki ceramiczne. Nie da się jednak usunąć starego silikonu całkowicie, wyłącznie metodą zdrapywania bądź nacinania, dlatego resztki silikonu należy spryskać specjalnymi środkami chemicznymi. Bardzo popularny środek do usuwania silikonu to tradycyjny rozpuszczalnik. Można zakupić zwykły aceton, dostępny w każdym sklepie z farbami i w sklepach meblowych albo zdecydować się na  preparat z acetonem przeznaczony do usuwania silikonu z powierzchni gospodarczych. Środek taki będzie nieco bardziej przyjemny w trakcie samej pracy, ponieważ jego konsystencja jest najczęściej żelowa, dzięki czemu łatwiej łączy się ze starym silikonem i szybciej go usuwa oraz jego zapach nie jest tak drażniący jak zwykły, czysty aceton. Należy jednak pamiętać, że niektóre środki do usuwania silikonu powodują matowienie powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego przed nałożeniem preparatu dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię przy styku z silikonem np. taśmą malarską lub folią.

 

Jak usunąć silikon z wanny?

 

Preparat do usuwania silikonu - jak pozbyć się starego produktu

Cienką warstwę specjalistycznego preparatu do usuwania silikonu należy nałożyć na resztki starego produktu cienkim pędzelkiem. Preparat należy pozostawić na 15 - 20 minut, w zależności od grubości warstwy starego produktu przy brodziku. Po upływie wskazanego czasu produkt należy delikatnie zeskrobać szpachelką. Usuwając starą warstwę, można niechybnie zadrapać kabiny prysznicowe bądź wanny wolnostojące, dlatego tak niezbędne jest zabezpieczenie krawędzi taśmą malarską. Jeśli po pierwszej próbie zdrapywania produktu, zauważysz resztki pozostałości starego silikonu w szczelinie, powtórz zabieg. Jeśli nie posiadasz szpachelki do usuwania starego silikonu, ani małego pędzelka, którym będziesz mógł nałożyć zakupiony preparat - zdecyduj się na zakup preparatu z dołączonymi w zestawie wymienionymi akcesoriami.

Jeśli usuwanie silikonu uznasz za zakończone, oczyszczoną powierzchnię przemyj ciepłą wodą i dokładnie osusz. Na tak przygotowanej powierzchni można zacząć pracę uszczelniające, wypełniając szczelinę nowym produktem. Dobierając kolor nowego silikonu, weź pod uwagę wykończenie łazienki i wszelkie detale, które dobierałeś na etapie aranżacji wnętrza. Nie w każdej łazience bowiem sprawdzi się biały, jasny silikon. Produkt dostępny jest także w ciemniejszych kolorach i doskonale wpasowuje się do powierzchni, w których odnajdziemy płytki czarne, szare bądź grafitowe.

 

Czym usunąć silikon - wybór produktu

Jeśli nie wiesz czym usunąć silikon, ponieważ nigdy dotąd nie stosowałeś w tym celu środków chemicznych, odwiedź najbliższy market budowlany. Lista preparatów rozpuszczających silikon jest naprawdę długa, a każdy z nich cechuje się innymi parametrami. Na sklepowej półce możesz znaleźć produkty o mocniejszym zapachu i tym mniej drażniącym. Warto także sprawdzić, jaki jest czas oczekiwania na usuwanie starego silikonu. Niektóre środki chemiczne trzeba pozostawić nawet na godzinę, aby ich efekt był satysfakcjonujący. Kolejny ważny czynnik to akcesoria pomocnicze - warto aby środek zawierał także drobne narzędzia, takie jak mała szpachelka do usuwania silikonu czy pędzelek do nakładania nowej warstwy produktu, aby cały proces przebiegł sprawniej. Kierowanie się ceną nie zawsze będzie rozsądne, ponieważ niekiedy znaleźć możemy droższe produkty, lecz o gorszej skuteczności. Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami klientów i wybrać ten produkt usuwający silikon sanitarny, który najczęściej pojawia się w top 5. Bardzo ważne, abyś zwrócił uwagę na zalecenia producenta względem samego użytkowania produktu, ponieważ niektórych środków nie można stosować przy połączeniach z pewnymi tworzywami.

 

wanna narozna

 

Usuwanie silikonu z urządzeń sanitarnych

Podczas nakładania świeżej warstwy silikonu, często dochodzi do małych wypadków w postaci zachlapań produktem, powierzchni przylegających do szczeliny. Niekiedy zdarzy się, że tubka silikonu pod bardzo dużym ciśnieniem, rozprasza produkt na wanny prostokątne czy baterie łazienkowe. Kiedy produkt zaschnie na powierzchni płytek ceramicznych albo akcesoriów łazienkowych, jego usunięcie może okazać się problematyczne. Nie można wówczas pozwolić sobie na zdrapanie silikonu z ceramiki oraz płytek, ponieważ może to uszkodzić nawierzchnię brodzika czy wanny wolnostojącej i pozostawić trwały ślad w materiale. W przypadku, jeśli spotka Cię podobna sytuacja, zastosuj preparat do usuwania silikonu, który można stosować na powierzchniach ceramicznych, a po upływie kilkunastu minut produkt zdejmij gąbeczką. Aby uniknąć podobnej sytuacji, dobrze jest zabezpieczyć wszelkie akcesoria do wanny (jeśli to możliwe, na czas prac zdemontuj kilka z nich) oraz okleić kafelki łazienkowe i brzegi wanny taśmą malarską. Podczas nakładania nowego silikonu warto zdjąć parawany nawannowe i maty antypoślizgowe.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi doskonale poradzisz sobie z usuwaniem starego produktu i wypełnianiem szczelin nowym silikonem. Pamiętaj, że podstawą szybkiej pracy jest odpowiednio dobrany produkt usuwający silikon, narzędzia pomocnicze oraz zabezpieczenie przestrzeni roboczej na wypadek zachlapań innych materiałów i sprzętów łazienkowych.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

Łazienka - baterie Łazienka - ceramika Łazienka - meble Łazienka - płytki
Łazienka - baterie Łazienka - ceramika Łazienka - meble Łazienka - płytki


 

Powrót