Jak wypoziomować podłogę na legarach?

11.04.2021

Dobrze wypoziomowana podłoga, to gwarancja trwałego i estetycznego montażu oraz funkcjonalnego użytkowania. Jak jednak zadbać o to, by podłoga była po prostu równa? Przedstawiamy poradnik, w którym opowiemy jak krok po kroku wypoziomować podłogę na legarach. Jakie materiały i narzędzie przygotować i ile czasu może zająć wykonanie tego zadania. Remontujesz stary dom? Masz problem z nierównym podłożem?

Dla wszystkich, którzy mają ochotę poznać tajniki montażu podłogo, przedstawiamy artykuł o tym jak wypoziomować drewnianą podłogę na legarach, a co więcej zrobi to poprawie i elegancko. Z naszym przewodnikiem na pewno Ci się to uda!

Jakie są techniki poziomowania?

Jeżeli samodzielnie remontujesz dom, to od Ciebie zależy konstrukcja oraz ostateczny wygląd podłogi, zatem od samego początku wiesz, jak przygotować powierzchnię pod wybrany przez siebie typ posadzki.Bez względu na to, czy będzie to podłoga z drewnianych desek, panele podłogowe czy płytki, wszystkie wymagają wyrównania i odpowiedniego przygotowania posadzki. W jaki sposób najlepiej przygotować takie podłoże? Oto sprawdzone sposoby:

  • samopoziomująca wylewka - to bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala szybko i skutecznie wyrównać podłogę np. gdy remontujesz stary dom. Samopoziomujące wylewki są wydajne, przyjazne, szybkoschnące, o niskim skurczu liniowym i dużej wytrzymałości. Przy użyciu zaprawy łatwo zniwelujesz różnice w wysokości podłoża w różnych częściach mieszkania.

  • podłoga na legarach oraz kołyskach akustycznych - w tej metodzie wylewka zastępowana jest znacznie lżejszą drewnianą konstrukcją. Wolne przestrzenie między legarami należy wypełnić — w tym celu stosuje się najczęściej wełnę. Wełna jest doskonałym izolatorem i jak widać, nadaje się nie tylko do stropu. Możesz jej użyć również do docieplenia podłoża. Jeśli interesuje Cię ogrzewanie podłogowe, w przypadku podłóg na legarach montuje się takie ogrzewanie właśnie pomiędzy legarami.

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na metodzie poziomowania podłogi na legarach. Zaprezentujemy jak krok po kroku, wykonać konstrukcję i odpowiednio ją zabezpieczyć.

Jakie są etapy wykonania podłogi? Idealnie równa powierzchnia podłogi w kilku prostych krokach

Zaplanowanie i właściwe zorganizowanie pracy, to sprawa priorytetowa. Tylko wtedy uda Ci się wykonać całą pracę prawidłowo i sprawnie, kiedy zaplanujesz po kolei każdy z jej etapów. Są nimi:

  • przygotowanie równego podłoża,

  • przygotowanie warstwy wyrównującej (wylewki lub legarów),

  • wypoziomowanie podłoża,

  • wykończenie podłogi warstwą zewnętrzną, czyli posadzką tj. np.: panele winylowe, panele laminowane, deski, płytki ceramiczne, płytki gresowe itp.

Prace związane z budową podłogi na legarach są stosunkowo proste i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Podłogi drewniane wykonane na legarach, tj. deska warstwowa berlinek lub panele podłogowe fornirowane prezentują się znakomicie. Nie obejdzie się jednak bez poziomicy, która jest tu narzędziem podstawowym i absolutnie niezbędnym.

Legary - co to takiego?

Legary, to nic innego jak deski tworzące podstawę pod podłogę. Deski powstają z drewna z drzew iglastych, z bali, krawędziaków lub łat. Najczęściej spotykane wymiary legarów to: 35x55x2500 mm, 40x70x2400 mm, 42x70x2450 mm. Dobierając legary na posadzkę, należy pamiętać, że ich wysokość powinna być 1-2 cm większa od izolacji. Przed ułożeniem, legary powinny zostać zabezpieczone i zaimpregnowane za pomocą środka grzybobójczego.

Na legarach mocuje się płyty OSB, które tworzą sztywny - a także, co istotne - idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą posadzkę. Ta może zostać wykonana z dowolnego materiału, jakim są np.: deski podłogowe, panele winylowe lub panele podłogowe laminowane, a także płytki ceramiczne, płytki gresowe i terakota.

Pamiętaj, że montaż podłogi na legarach, można rozpocząć dopiero po zakończeniu absolutnie wszystkich prac mokrych we snetrzu domu lub mieszkania. Do prac tych zaliczamy między innymi: murowanie, tynkowanie, szpachlowanie wykonanie wylewki. Drugim ważnym warunkiem jest całkowite wyschnięciu budynku. Jeśli rozpoczniemy montaż podłogi zbyt szybko panele lub deski będą wchłaniać wilgoć, co grozi ich wypaczeniem, odkształceniem, zagrzybieniem, a w rezultacie zniszczeniem.

Jak powstaje podłoga na legarach?

Oto krótka instrukcja, w której krok po kroku przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy montażu podłogi na legarach. Sprawdź koniecznie jak zrobić to szybko i efektywnie i co najważniejsze poprawnie.

Krok 1 - Izolacja

Prace przy montażu podłogi na legarach należy zacząć od ułożenia folii paroizolacyjnej. Folię układa się na oczyszczonej i suchej podłodze. Sama folia ma za zadanie izolować drewno od wilgoci.

Folię układa się na zakładkę, a miejsca łączeń skleja taśmą klejącą. Folia powinna być układana także na wysokości 3 - 5 cm na ścianę. W czasie zakupu wybieraj folie wysokiej jakości, takie produkty będą stanowiły lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Krok 2 - Rozmieszczenie poszczególnych legarów

W miejscu, w którym mają być montowane legary, należy ułożyć izolację akustyczną. Najlepiej zrobić to w formie pasów. Akustyczna izolacja powinna być wykonana z filcu lub gumy technicznej.

Same legary powinny mieć nie mniej niż 5 cm szerokości. Rozstaw legarów (czyli odległość poszczególnych legarów od siebie) jest uzależniony od tego, jakie będą przyszłe obciążenia podłogi oraz to, jaka podłoga ma być w przyszłości układana na legarach.

Standardowo przyjmuje się, że dla płyt OSB (w zależności od grubości) rozstaw powinien wynosić:

  • 90 cm - płyty 25 mm;

  • 60 cm - płyty 22 mm;

  • 40 cm - płyty 18 mm.

Warto przestrzegać tych parametrów, ponieważ gwarantują prawidłowe i bezpieczne wykonanie konstrukcji.

Wysokość legarów można dobrać do poszczególnych pomieszczeń tak, by wyrównać podłoże w całym domu lub mieszkaniu, jeśli wcześniej różniły się one wysokością. To świetne rozwiązanie szczególnie w starych domach, gdzie różnice w wysokości podłóg dochodzą czasami nawet do kilku centymetrów. Wyrównanie podłogi za pomocą legarów pozwala na całkowite pobicie się tego problemu.

Krok 3 - Poziomowanie podłogi

Po rozmieszczeniu legarów należy pamiętać o dokładnym wypoziomowaniu poszczególnych elementów. Dopuszcza się odchylenia w wysokości 1 mm dwumetrowym odcinku.

Po zamontowaniu legarów oraz po ich wypoziomowaniu przykleja się taśmę filcową na górnej części każdego z legarów. Taśma ma za zadanie wygłuszać kroki i inne dźwięki. Na takie legary układa się płyty lub deski - podłoże jest gotowe do dalszych prac.

Krok 4 - Docieplenie

Montaż podłogi na legarach daje możliwość dodatkowego docieplenia wnętrza. Jeśli chcesz wykorzystać to w praktyce, to po zamontowaniu legarów, w przestrzeniach między nimi umieść wełnę mineralną. Oprócz wełny używa się też płyt z celulozowych włókien. Na tym etapie wykonuje się też ewentualną instalację ogrzewania podłogowego.

Krok 5 - Montaż płyty

Kolejnym krokiem jest montaż płyty. Płytę OSB można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi.  Wykonuj to zadanie dokładnie i precyzyjnie.

Krok 6 - Parametry montażu

Deski najlepiej przymocować do belek za pomocą wkrętów samowiercących do drewna. Umieszcza się je w odległości co najmniej 8 mm od krawędzi, w maksymalnej odległości 15 cm po obwodzie i co 30 cm pośrodku, unikając wkręcania wkrętów w naroża płytek. Wkręty sąsiednich desek muszą być przesunięte względem siebie o około 5-6 cm. Jeżeli deski nie są połączone kołkami, należy zachować między nimi 3 mm szczeliny, które następnie należy wypełnić klejem do drewna. Pozostawić wzdłuż ścian odstęp o szerokości 1,0-1,5 cm.

Krok 7 - Montaż podłogi

Po wykonaniu całego poszycia możesz przystąpić do montażu wybranej wcześniej wykładziny.

Podłoga na legarach wykonana z desek

Jeżeli do wykonania podłóg zamiast płyt wybierzesz deski, wykorzystaj wskazany sposób montażu. Podłoga układana z desek montowana jest do legarów poprzecznie za pomocą najzwyklejszych gwoździ. Deski układane są po kolei, jedna po drugiej, nie łączy się ich też ze sobą w rzędzie. W przypadku dużych pomieszczeń deski nie mogą myć dłuższe niż 1/3 długości pokoju.

W czasie wybierania desek zwracaj uwagę na to, by deski nie miały sęków, a słoje były ułożone równolegle do dłuższej krawędzi. Takie deski są trwalsze i lepiej sprawdzają się na podłogach.

Podłoga na legarach na strychu

Grubość oraz rodzaj płyt, powinny być dobierane pod konkretne pomieszczenie. Ciekawym przykładem jest strych. Często wymaga odpowiedniego wypoziomowania i wyrównania. Z czego najlepiej zrobić podest na strychu? Ten z płyt z pewnością jest ciekawym rozwiązaniem. W tym przypadku wybierz nr 3 na wypadek pojawienia się wilgoci, ale same drewniane elementy mogą być minimalnie cieńsze, jeśli nie planujesz intensywnej eksploatacji tego pomieszczenia. Jeżeli jesteś pewien, że wilgoć nie pojawi się w pomieszczeniu, w którym chcesz wykorzystać płyty, nr 2 będzie wystarczającą opcją. Do podłóg na strychu nie stosuj jednak nr 1 – to najtańsze produkty, ale nadają się one wyłącznie do specyficznych suchych warunków, na pewno nie wytrzymają większych obciążeń. Do ocieplenia stropu i wypełnienia przestrzeni między legarami użyj wełny. Wełna tworzy warstwę izolacyjną, chroni przed utratą ciepła. Jest produktem, który sprawdza się najlepiej na strop.

Jak zaradzić ewentualnym nierównościom podłoża?

Poziomica to tradycyjne i niezawodne urządzenie do sprawdzania płaskości podłogi. Do poziomowania podłóg najlepiej nadają się długie, mierzące co najmniej 2 m poziomnice. Powinniśmy oceniać poziom w różnych kierunkach. W zależności od skali odchyleń w poszczególnych obszarach należy wylać zaprawę o odpowiedniej grubości.

Zanim rozpoczniesz poziomowanie, przygotuj odpowiednio powierzchnię. Wyczyść i wysusz podłogę, usuń pył, kurz, resztki klejów, zapraw i farb. Widoczne gołym okiem wgniecenia, dziury lub ubytki uzupełnij odpowiednią zaprawą. Duże ubytki zabezpiecz dodatkowo siatką.

Jeżeli szukasz materiałów oraz narzędzi potrzebnych do wykonania podłogi na legarach odwiedź sklep Merkury Market. Znajdziesz tu materiały do wykonania wylewki, drewniane deski, płyty listwy i akcesoria wykończeniowe, których możesz użyć do pracy, aby Twój dom zyskał idealnie równe podłoże. Sprawdź panele i deski w naszym sklepie!


 

Powrót