Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki

13.03.2021

 

Panele i deski to idealna podłoga do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i ponadczasowym. Pasują do większości aranżacji i wprowadzają do pomieszczeń dawkę przytulności. Panele podłogowe zaskakują prostotą montażu - większość osób jest w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. Aby ułożyć popularne panele podłogowe laminowane, nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia ani sprzęt. Jednak etap montowania paneli poprzedza konieczność przygotowania podłoża, w tym wyrównania posadzki. Metody na wyrównanie posadzki dzielą się na suche i wylewane. Z pozostałościami po starym podłożu (na przykład powłoki na powierzchni, zniszczone deski podłogowe czy nierówności i wykruszenia), najwygodniej jest wyrównać, wykorzystując wylewki samopoziomujące, które niestety znacząco wydłużają czas remontu o etap odparowania wody. Jak zatem wyrównać podłogę pod panele innymi metodami? Co zapewni bezproblemowe montowanie paneli? Jakimi metodami można wykonać podłogę pod panele, zapewniającą stabilność nowej powierzchni? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby pomagające sprawnie wyrównać podłogę w mieszkaniu - bez konieczności przygotowania wylewki samopoziomującej.

 

Panel podłogowy Dąb Indian 8mm AC5 Ocean 54331

 

Żywica na podłogę zamiast wylewki

Samoprzylepne panele winylowe wymagają usunięcia nawet najmniejszych nierówności, żeby długo wyglądać nienagannie i trwale złączyć się z podłożem. Nierówności zniweluje żywica epoksydowa lub poliuretanowa, która często wykorzystywana jest jako wierzchnia, dekoracyjna warstwa podłogi - co potwierdza jej wytrzymałość. Żywica wysycha zdecydowanie szybciej niż wylewka samopoziomująca. Dzięki temu, że wylewka z żywicy tworzy stabilną, trwałą i odporną powierzchnię, doskonale nadaje się do wyrównania wszelkich uszkodzeń, wybrzuszeń i pęknięć z posadzki. Przed montażem paneli, na przygotowane warstwy żywicy należy rozłożyć dokładnie dopasowane podkłady pod panele.

Czy warto zrobić podkład pod panele z żywicy?

Żywice wykorzystywane jako podkłady pod panele, tworzą równe i elastyczne podłoże, ułatwiające pracę podłodze pływającej. Panele kurczą się i rozprężają w czasie ich użytkowania, dlatego w czasie ich układania od ściany zachowuje się tak zwaną szczelinę dylatacyjną, którą następnie estetycznie ukrywają listwy i akcesoria wykończeniowe.

 

Panel podłogowy Dąb Rodos 8mm AC4 Parquet Mercado 34074

 

Jaką żywicę wybrać?

Przygotowanie podłoża z żywicy może odbywać się z wykorzystaniem żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Żywice szybko stają się suche, ponieważ wykazują wyjątkowo szybki czas wiązania. Posadzkę epoksydową charakteryzuje doskonała przyczepność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych oraz nieprzepuszczalna struktura. Żywice poliuretanowe również są odporne i nieprzepuszczalne, jednak dodatkowo charakteryzuje je elastyczność, która wyklucza powstawanie mikropęknięć, przekładających się na trwałość podłogi. Z tego powodu to właśnie poliuretany (najczęściej mieszane z pisakiem) polecane są, aby położyć je jako wyrównanie pod podłogi panelowe.

 

Panel podłogowy Dąb Van Gogh 10mm AC5 Massivum 3753

 

Inne sposoby na wyrównanie podłogi pod panele

Poniżej przedstawiamy dwa sprawdzone sposoby, które starannie wyrównają krzywizny podłogowe w posadzce w domu. Pierwsza metoda skupia się na łatwo dostępnych płytach drewnopochodnych ułatwiających tworzenie konstrukcji - jak na przykład OSB. Płyty są na tyle wytrzymałe i stabilne, że nie będą ulegać pęknięciom, ani nie zniszczą lub wybiją paneli. Najlepiej sprawdzą się do układania na stare deski. Drugi sposób polega na użyciu płyt z suchego jastrychu - na przykład płyt kartonowo-gipsowych czy betonowych. Nie tylko ukryją nierówne fragmenty podłoża, ale tym samym ułatwią montaż paneli podłogowych.

Wyrównana podłoga a wykończenie wnętrz

Po wybraniu najwygodniejszej dla siebie metody równania powierzchni warto skupić się nad kończeniem wnętrza. Panel na podłodze w domu daje ogromne możliwości aranżacyjne - chcąc wybrać najlepszy kolor oraz rozmiar dobrze jest zakupić wzorniki paneli laminowanych, które można przetestować bezpośrednio w pomieszczeniu. Pozwala to na obserwację, jak będzie przedstawiać się na podłodze ruch naturalnego światła, o wiele wygodniej jest także wybierać akcesoria wykończeniowe drewniane, mając przy sobie próbkę materiału, który ma zdobić posadzkę.

 

Po więcej produktów przeznaczonych do wyrównania podłogi bez konieczności robienia wylewki betonowej zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót