Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed deszczem i mrozem?

10.09.2021

W sezonie wiosennym i letnim meble ogrodowe zapewniają nam komfortowy relaks w ogrodzie, który kończy się wraz z nadejściem jesiennych, deszczowych dni. Wówczas całe umeblowanie oraz wszystkie ruchome elementy architektury ogrodowej należy schować, przykryć lub innym sposobem zabezpieczyć przed  szkodliwych działaniem czynników atmosferycznych. Nie wiesz jak to zrobić? Z chęcią udzielimy Ci kilku cennych wskazówek!


W tym artykule:

1. Meble drewniane

2. Meble ogrodowe rattanowe oraz z wikliny

3. Meble z technorattanu

4. Meble z metalu

5. Meble z tworzywa sztucznego

6. Pokrowce na meble ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?



Skutecznie zabezpieczenie mebli ogrodowych po sezonie wymaga przede wszystkim uwzględnienia typu materiału, z jakiego zostały one wykonane. O ile tworzywa takie jak metal, technorattan lub plastik są w mniejszym, lub większym stopniu odporne na deszcz, wilgoć, śnieg i mróz, o tyle zestawy ogrodowe wykonane z naturalnych surowców zdecydowanie gorzej radzą sobie z niesprzyjającą aurą. Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, ale także, w jaki sposób je pielęgnować, żeby w nienagannym stanie posłużyły Ci jak najdłużej.

 

Meble drewniane

Drewno wygląda bardzo szlachetnie i efektownie, ale tylko pod warunkiem, że jest regularnie impregnowane i „zimuje” w odpowiednich warunkach. Wraz z końcem lata meble ogrodowe drewniane należy dokładnie obejrzeć  i upewnić się, czy nie wymagają drobnych napraw, takich jak dokręcenie śrub lub zaoliwienie zawiasów. Następnym krokiem jest umycie ich powierzchni miękką szmatką nasączoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Kiedy wyschną, pora pomyśleć o konserwacji. Wybór rodzaju preparatu ochronnego zależy od sposobu wykończenia mebli oraz rodzaju wcześniej stosowanego impregnatu – może to być na przykład lakier do drewna, olej do drewna lub bejca do drewna.

Przy pomocy impregnacji można również (choć nie jest to konieczne) zabezpieczyć meble z drewna egzotycznego (teak, eukaliptus, maranti), które jest znacznie odporniejsze na trudne warunki atmosferyczne niż gatunki rodzime. Chroniąc je przed promieniowaniem UV i zawilgoceniem, zapobiegnie się ich patynowaniu, czyli zmianie zabarwienia na srebrzyste.

Po przygotowaniu drewnianych mebli na zimę powinno się je schować w zadaszonym pomieszczeniu. Ważne, aby było to miejsce o odpowiedniej wilgotności powietrza, na przykład garaż, szopa lub domek ogrodowy. Jeśli nie masz takiej możliwości, zestaw wypoczynkowy do ogrodu przykryj specjalnym pokrowcem. W ten sam sposób zabezpiecz meble ogrodowe obiadowe i ławki ogrodowe.

 

Meble ogrodowe rattanowe oraz z wikliny

Rattanowe stoły ogrodowe i krzesła ogrodowe, podobnie jak meble drewniane, pod wpływem deszczu i śniegu ulegają zniszczeniu, dlatego po zakończeniu sezonu trzeba je schować. Przedtem jednak pamiętaj, aby je starannie wyczyścić suchą szmatką lub miotełką do kurzu. Kolejną analogią do drewna jest konieczność impregnacji mebli rattanowych, przy czym w przypadku naturalnego rattanu należy używać wyłącznie takich środków ochronnych, które chronią przed wilgocią, ale nie powodują powstawania odbarwień. W przypadku mebli rattanowych warto również skorzystać z pokrowca.

Jeśli natomiast chodzi o wiklinę, to sposób jej przechowywania jest identyczny, natomiast nieco inaczej czyści się tego typu materiał. W celu usunięcia z wiklinowych mebli ogrodowych zabrudzeń najlepiej jest użyć roztworu ciepłej wody i soli (czubata łyżka na litr wody). Taka mieszanka skutecznie zastąpi inne impregnaty - będzie stanowiła skuteczną barierę dla wilgoci, a jednocześnie zabezpieczy meble przed pękaniem pod wpływem niskiej temperatury.

Meble z technorattanu

Zestawy ogrodowe technorattan nie tylko wyglądają elegancko, ale także są lekkie, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, wyróżniają się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrze, takie jak ulewne deszcze, promieniowanie UV oraz nagłe wahania temperatury. Ich zwarta struktura sprawia, że nie gromadzą zanieczyszczeń ani wody, więc w przeciwieństwie do drewna i innych materiałów naturalnych nie wymagają impregnacji.

Nie oznacza to jednak, że meble ogrodowe z technorattanu nie wymagają żadnej pielęgnacji. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd i wydłużyć żywotność tworzywa, powinniśmy regularnie przecierać je wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład mydła.

Jeśli decydujesz się zostawić meble ogrodowe na zimę na tarasie lub w ogrodzie, na wszelki wypadek załóż na nie pokrowiec (pamiętaj, że zanim je przykryjesz, muszą być całkowicie suche). Aby zaoszczędzić przestrzeń, krzesła ogrodowe technorattanowe możesz ustawiać na sobie, bez obaw, że się odkształcą.

 

Meble z metalu

Metalowe meble ogrodowe są bardzo wytrzymałe, ale podatne na działanie korozji, w szczególności powstawanie ognisk rdzy.  Najlepiej z deszczem poradzą sobie aluminiowe zestawy malowane proszkowo, jednak nawet im poza sezonem potrzebują ochrony przed czynnikami atmosferycznymi.

Aby zabezpieczyć meble ogrodowe z metalu, najpierw trzeba je wyczyścić i sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległa warstwa ochronna. Jeśli zauważysz choćby niewielkie ubytki, zaimpregnuj meble farbą antykorozyjną, po czym schowaj je do suchego pomieszczenia (w przypadku lekkiego aluminium), natomiast na duże i ciężkie meble, na przykład narożniki ogrodowe lub huśtawki ogrodowe, nałóż specjalny pokrowiec. Z najbardziej wrażliwych na wilgoć mebli żeliwnych przed zastosowaniem impregnatu koniecznie usuń powstały na ich powierzchni biały nalot, używając do tego celu drucianej szczotki.

 

Meble z tworzywa sztucznego

Meble ogrodowe wykonane z plastiku dobrze znoszą słońce oraz deszcz, natomiast znacznie gorzej radzą sobie z mrozem, który sprawia, że stają się kruche. Aby więc zapobiec ich połamaniu się w kolejnym sezonie, zabezpieczenie mebli z tworzywa sztucznego najlepiej jest zacząć od ich umycia, ręcznie, wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową (należy wybrać takie środki myjące, które nie zawierają rysujących plastikową powierzchnię mikrogranulek).

Jeśli masz taką możliwość, plastikowe zestawy obiadowe i fotele ogrodowe schowaj na zimę do domu lub postaw w miejscu osłoniętym od wiatru i załóż na nie pokrowce. W ten sposób uchronisz je nie tylko przed bardzo niską temperaturę, ale także zniszczeniem podczas wichury.

 

Pokrowce na meble ogrodowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Pokrowiec jest bardzo wygodnym i często jedyny rozwiązaniem, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy schować mebli ogrodowych w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Dobrej jakości pokrowiec pozwoli nie tylko zabezpieczyć meble ogrodowe przed deszczem, śniegiem, mrozem, odbarwieniami i zabrudzeniami, ale także zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu pod przykryciem nie rozwinie się pleśń, grzyby ani bakterie. Kupując pokrowiec, zwróć uwagę, aby swoim rozmiarem i kształtem był dopasowany do gabarytów mebla i pamiętaj, że stół przygotowany na zimę musi mieć szczelnie zakryty nie tylko blat, ale też nogi (świetnie sprawdzi się pokrowiec ze ściągaczami).

Do wyboru są pokrowce z różnego rodzaju materiałów, między innymi winylu, poliestru czy kodury. Możesz także zainwestować w zabezpieczenie mebli ogrodowych nieco więcej i zdecydować się na pokrowiec z domieszką PCV lub wykonany z odpornej na rozdarcia tkaniny PE.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Komplet ogrodowy stół cermiczny Finn + 4 krzesła szare Poduszka na krzesło 42x4xX8 mix kolorów 402081 Drewniany leżak z kółkami Huśtawka ogrodowa technorattanowa z poduszką
Zestawy ogrodowe Poduszki ogrodowe Leżaki ogrodowe Huśtawki ogrodowe
Powrót