Jak zamontować fontannę w ogrodzie?

23.02.2022

Małe i duże fontanny ogrodowe, są elegancką ozdobą niejednego oczka wodnego w przydomowym ogrodzie. Jeżeli chcesz stworzyć na działce lub skwerku obok domu niebanalną aranżację, której pozazdrości Ci każdy, kto w nim zagości, zamontuj w ogrodzie fontannę. Nowoczesne fontanny w ogrodzie instalowane na powierzchni oczka wodnego, to prawdziwy rarytas designerski.

Montaż fontanny ogrodowej, nie jest wcale trudny. Jeśli jednak masz pewne wątpliwości jak to zrobić, nasi specjaliści Rozwieją wszelkie wątpliwości!

 

Fontanna ogrodowa, jak zamontować fontannę w sadzawce

 


W tym artykule:

1. Fontanny ogrodowe — gdzie zamontować

2. Fontanny — instalacja

- Montaż fontanny na naziemnych zbiornikach

- Montaż fontanny na zbiorniku podziemnym

3. Aranżacja ogrodu z fontanną

4. Fontanna w ogrodzie — pomysł na aranżację zbiornika

5. Zalety posiadania fontanny



 

Fontanny ogrodowe — gdzie zamontować

Najważniejsze, to znaleźć odpowiednie miejsce. Pamiętaj, że większość modeli wymaga stałego dostępu do prądu — warto mieć to na uwadze wybierając lokalizację. Fontannę dobrze umieścić blisko domu i źródła prądu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model zasilany klasycznie. Jeśli fontanna zasilana będzie przez pompy solarne, możesz pozwolić sobie na dużo większą swobodę przy wyborze lokalizacji.

Zwróć też uwagę na wielkość całej aranżacji. Jeśli chcesz, by fontanna ogrodowa była efektownie wyeksponowana, spróbuj znaleźć dla niej miejsce np.: w pobliżu innej ozdoby do ogrodu lub w centralnym miejscu ogródka, które będzie dobrze widoczne z różnych jego części.

 


Polecany artykuł: Piękny ogród, a w nim oczko wodne - ciekawe aranżacje 2022


 

Fontanny  — instalacja

Wbrew pozorom instalacja fontanny ogrodowej nie jest trudna, zwłaszcza jeśli posiadasz oczko wodne lub mały staw. Ogród to idealne miejsce na aranżacje w takim kształcie. Instalacja polega na umieszczeniu odpowiedniej pompy w stawie, oczku wodnym, sadzawce lub na brzegu i podłączeniu końcówki rozpylającej wodę.

W zależności od rodzaju fontanny ogrodowej, jej montaż można wykonać na dwa sposoby:

 

Montaż fontanny na naziemnych zbiornikach

To najbardziej powszechny sposób montażu fontanny w ogrodzie.

W dużych stawach pompę lepiej umieścić bliżej brzegu lub nawet poza lustrem wody. A samą dyszę, przez którą tryska woda, można ulokować na podeście lub kolumnie na terenie sadzawki. Zrób to w taki sposób, aby wylot dyszy znajdował się jak najbliżej tafli i dawał efektowny rozprysk. Zwróć uwagę na to, by dysze wykonane były ze stali nierdzewnej, dzięki temu będą służyły Ci bez szwanku przez długi czas.

Niezbędnym elementem montażu fontanny jest filtr do oczek wodnych i sadzawek, przez który przepływa woda zasysana, zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. Prawidłowe umieszczenie pompy oczyści wody przepływające przez dysze, pozbawiona jest wszelkich zanieczyszczeń. W taki sposób przygotowuje się do działania fontannę, przeznaczona na ogrodowy zbiornik naziemny.

Oczka wodne możesz dodatkowo ozdobić za pomocą oświetlenia led, które wieczorami podkreśli piękno Twojej aranżacji.

 

Promienie słoneczne zasilające pompę solarną

 

Montaż fontanny na zbiorniku podziemnym

Ten sposób montażu zarezerwowany jest dla tych konkretnych modeli, których zbiorniki wykonane są z przeznaczeniem umieszczenia w ziemi.

W miejscu, które wybrałeś na instalację fontanny wykop otwór na pojemnik. Zbiornik dla fontanny nie musi być elegancki, może posłużyć Ci np.: mała plastikowa beczka, donica, wiadro. Umieść pojemnik w przygotowanym otworze, do środka wsadź pompę. Przewód zasilający oraz wąż odprowadzający wodę wyciągnij do góry. Na pojemniku ułóż pokrywkę z nawierconymi otworami lub kratkę. Kolejny krok to uruchomienie urządzenia i sprawdzenie, czy pompa fontannowa działa, jak należy. Aby zapewnić czystość przepływającej wodzie, przykryj pokrywkę agrowłókniną. Tworzywo to sprawi, że zanieczyszczenia i drobne kamienie płynące z wodą, nie dostaną się do środka, lecz zatrzymają na powierzchni. Tak przygotowany pojemnik zamaskuj za pomocą dekoracji.

 


Polecany artykuł: Fontanna ogrodowa - jak zrobić i zaaranżować idealną ozdobę do ogrodu


 

Na pokrywie lub kratce możesz ustawić ozdobną figurkę, kamienną kaskadę lub inny dekoracyjny element, przez który popłynie woda. Do wykończenia i ozdobienie możesz użyć kwiatów, roślin ogrodowych oraz drobnych kamyków dekoracyjnych. Wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market.

Fontanna  w ogrodzie - ujście wody w donicy

 

Aranżacja ogrodu z fontanną

Aranżacja ogrodu za pomocą elementów wodnych tworzy idealne warunki rozwojowe dla roślin, drzew i krzewów. Zbiorniki tworzą wokół siebie bardzo korzystny mikroklimat, który sprawi, że rośliny będą się przy nim czuły doskonale. Jeśli chcesz, aby Twój ogród zachwycał nie tylko fontanną, ale i całą aranżacją wykorzystaj potencjał, jaki daje fontanna w ogródku. Wybierz ciekawe odmiany kwiatów i krzewów. Skomponuj je ze sobą i pogrupuj w klomby, tworząc wystrój na miarę — ogrodów królewskich. W uzyskaniu ciekawych kompozycji pomoże Ci użycie ozdobnego kamienia, żwiru i kolorowego piasku.

 

Fontanna w ogrodzie — pomysł na aranżację zbiornika

Zagospodarowanie ogrodu elementami wodnymi, takimi jak fontanny, stwarza doskonałe warunki dla roślin. Dobrze prosperują w stworzonym tu mikroklimacie i znacznie lepiej rosną. W otoczeniu oczka wodnego możemy odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Mamy też możliwość obserwowania owadów, ptaków, a czasem małych zwierząt, które przyciąga łatwy dostęp do wody. Fontanny zazwyczaj kojarzą się z nostalgiczną atmosferą starych ogrodów, w których były częścią misternie przygotowanej stylizacji. Dziś aranżując fontannę, sięgamy do starych, sprawdzonych rozwiązań i chętnie odtwarzamy je we wnętrzu ogrodów.

Fontanna ogrodowa, doskonale prezentuje się na tle zadbanych kwiatów i krzewów. Kompozycję mogą ubarwić gliniane figurki, duże donice, lub wiklinowe kompozycje.

Oczywiście można pokusić się o znalezienie innego, indywidualnego rozwiązania dla organizacji ogrodu z fontanną w roli głównej. Dla przykładu można zamówić u kamieniarza miskę lub postawić na efektowne podświetlenie lampkami typu LED.

 


Polecany artykuł: Jak zrobić fontannę ogrodową?


 

Zalety posiadania fontanny

Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem fontanny stwarza doskonałe warunki i przyjazny mikroklimat, nie tylko dla człowieka, ale również dla roślin, owadów, ptaków i płazów. Rośliny ogrodowe zasadzone w okolicy oczka wodnego z fontanną, dobrze się czują i znacznie lepiej rosną. Takie małe przydomowe sztuczne zbiorniki wodne, miejsce, które pokochają owady, ptaki i małe zwierzęta. Dzięki temu Twój ogród będzie tętnił życiem. A Ty korzystając z błogiego relaksu w ogrodzie, będziesz mógł obserwować wszystkie zwierzęta, które ściągają z okolicy zwabione łatwym dostępem do wody.

Jak pielęgnować fontannę ogrodową? Jest to niewątpliwie ważne pytanie. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jakość i stały poziom wody. Gdy latem fontanna pracuje, woda w naturalny sposób odparowuje, dlatego, trzeba uzupełniać ilość wody. Druga ważna kwestia o jakość i czystość. Woda w warunkach ogrodowych niestety często się brudzi. Do fontanny wpadają liści, źdźbła traw, drobne owady, piasek niesiony wiatrem. Aby fontanna mogła Ci służyć przez długi czas bez szwanku, zadbaj o czystą wodę.

Na zimę usuń wodę z fontanny, tak aby mróz jej nie uszkodził. Pamięta, że fontanna podobnie jak każda inna dekoracja ogrodowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jakie panują zimą w ogrodzie. Dla lepszej ochrony można w czasie największych mrozów osłonić fontannę, a jeśli to możliwe schować w bezpiecznym miejscu np. domku ogrodowym.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania! Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!
Gdzie postawić pergolę w ogrodzie? Gdzie postawić pergolę w ogrodzie?
Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy! Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy!
Powrót