Piękny ogród, a w nim oczko wodne - ciekawe aranżacje 2022

21.02.2022

Oczko wodne to nieduży, sztuczny zbiornik, zakładany w ogrodzie jako element dekoracyjny, przydomowej przestrzeni. Od kilku sezonów z powodzeniem gości w naszych ogrodach, zdobiąc je i poprawiając ogrodowy mikroklimat. Woda w ogrodzie, to prawdziwy skarb, warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą wprowadzić ją na stałe do przydomowej zielonej przestrzeni.

Moda na oczka wodne w ostatnich latach nabrała tępa, jeszcze niedawno były rzadkością i prawdziwym ogrodowym "rarytasem", dziś zdobią małe i duże ogrody. Budowa oczka wodnego nie wymaga specjalistycznej wiedzy, nadzwyczajnych umiejętności, drogich materiałów i narzędzi. Jest w zasięgu ręki każdego z nas. Jeśli jesteś ciekaw jak wykonać i zaaranżować oczko wodne zachęcamy cię do lektury poradnika. Przygotowaliśmy najciekawsze pomysły aranżacyjne, które z pewnością będą hitem 2022 roku. Stwórz razem z nami piękny ogród i zachwyć wszystkich, którzy w nim zagoszczą.

 

Czysta woda w sadzawce w naszym ogrodzie

 


W tym artykule:

1. Małe oczka wodne — wykonanie

2. Rodzaje oczek wodnych — co warto wiedzieć przed aranżacją

3. Aranżacja oczka wodnego w nowoczesnym ogrodzie

4. Co warto wykorzystać w aranżacji oczka wodnego dużej powierzchni?

- Rośliny do oczka wodnego

- Ciekawe pomysły na aranżacje małego ogrodu

- Zalety zbiornika wodnego w ogrodzie



 

ogród z oczkiem wodnym  - dekoracja z kamieni

 

Małe oczka wodne — wykonanie

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić oczko wodne, przygotuj miejsce, materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania.

Najprostszą formą oczka wodnego jest sztuczny zbiornik wkopany w ziemię. Do wykonania sadzawki możesz wykorzystać zarówno gotowe formy do oczek wodnych, dostępne w sklepach ogrodniczych, jak i specjalne folie do oczek wodnych, którymi wyściela się przygotowane wcześniej zagłębienie.

Jakiś czas temu przedstawiliśmy wam artykuł, w którym nasi fachowcy podpowiadają Jak założyć oczko wodne w ogrodzie. Nie będziemy dziś powielać tej wiedzy, wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury tego artykułu.

 


Jak zrobić oczko wodne: Zakładamy oczko wodne!


 

Dzisiejszy artykuł chcemy poświęcić aranżacji gotowego już oczka wodnego. Warto w tym miejscu podkreślić, że oczko wodne pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pomaga utrzymać równowagę biologiczną i przyjazny mikroklimat w ogrodzie. Czy warto je mieć? Z pewnością tak!

 

Rodzaje oczek wodnych — co warto wiedzieć przed aranżacją

Oczko wodne może pełnić w ogrodzie kilka funkcji. Styl aranżacji powinien je uwzględniać. Decydując się na konkretną funkcję zbiornika, musisz uwzględnić ją podczas aranżacji. W czym tak naprawdę rzecz?

Oczko wodne może być miejscem hodowli ryb. Jednym z najpopularniejszych gatunków są różnobarwne karpie koi. Te niezwykle wdzięczne rybki hodowlane są prawdziwą atrakcją oczek wodnych. Decydując się na ryby w sadzawce, warto pomyśleć o odpowiednich roślinach, ozdobach, a także akcesoriach, które uzdatnią wodę jak np.: pompy do oczek wodnych oraz filtry do oczek wodnych. Musisz pamiętać, że ryby potrzebują odpowiednich warunków do życia, jednym z kluczowych jest odpowiednia głębokość zbiornika, ta powinna mieć przynajmniej 1,5 m.

 

Kamienie, oświetlenie, dekoracje do sadzawki

 

Dużą popularnością cieszą się również minimalistyczne oczka wodne. Niewielkie kamienne niecki, instalowane w centralnym miejscu ogrodu, powstają jako element dekoracji. Często łączone są z fontanną ogrodową.

Decydując się na sadzawkę tego typu, zadbaj o eleganckie ozdoby do oczek wodnych, oświetlenie oczka wodnego, które wyeksponuje jego piękno zwłaszcza wieczorem i nocą, a także o pompy fontannowe, które są niezbędne do prawidłowej pracy fontanny.

Najbardziej wymagającym oczkiem wodnym jest sadzawka ze strumieniem. Dlaczego? Ponieważ do montażu potrzebuje sporej przestrzeni oraz precyzyjnego mechanizmu, który będzie pobudzał krążenie wody. Choć wymagające, jest najbardziej atrakcyjne. Kaskadowe oczko wodne zachwyca wyglądem i uspokaja łagodnym szumem wody.

 

Inspiracje

 

Aranżacja oczka wodnego w nowoczesnym ogrodzie

Aranżacja oczka wodnego powinna być spójna ze stylistyką, w jakiej zaprojektowany i wykonany został ogród. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt duży miszmasz stylizacyjny. Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu utrzymanego w nowoczesnym stylu, aranżacja oczka wodnego powinna być kontynuacją tej stylizacji. Harmonijny wystrój ogrodu, spójne połączenie poszczególnych elementów dekoracyjnych i konsekwencja w dekorowaniu to klucz do sukcesu, jakim jest piękny krajobraz ogrodu.

 


Polecany artykuł: Fontanna ogrodowa - jak zrobić i zaaranżować idealną ozdobę do ogrodu


 

Co warto wykorzystać w aranżacji oczka wodnego dużej powierzchni?

Im większy zbiornik, tym większe możliwości, ale jednocześnie trudniejsze zadanie. Planując wystrój dużego oczka wodnego, warto postawić na różnorodne rośliny wodne, większe i mniejsze ozdobne kamienie oraz kaskady, które nadadzą stylizacji wyjątkowo elegancki charakter. Jeśli w oczku wodnym mają pojawić się ryby, należy wybrać takie gatunki roślin, z którymi będą żyły w symbiozie.

Dno zbiornika warto ozdobić jasnymi kamieniami, dzięki temu będzie wyglądał wytwornie, a pływające w nim ryby, będą lepiej widoczne.

 

woda tryskająca z fontanny

 

Rośliny do oczka wodnego

Najpopularniejszymi roślinami, które niezmiennie wprawiają w zachwyt i są najczęściej wybieranymi elementami dekoracyjnymi sadzawek, są lilie wodne. Występują one w wielu różnych odmianach, różnią się między sobą kształtem oraz kolorem. Wybierając różne odmiany lilii wodnych, sprawisz, że zbiornik wodny będzie wyglądał naprawdę magicznie. Duże i małe oczko wodne pięknie ozdobią również: skrzyp zimowy lub strzałka wodna. Do strefy wodnej średnio głębokiej polecamy: pałkę wąskolistną i grzybienie. Możliwości jest naprawdę wiele. Kompozycje powstałe z połączenia różnych gatunków tworzą bajeczne aranżacje.

 


Polecany artykuł: Jak przygotować ogród na wiosnę? Z nami Twój ogród będzie wyglądał wspaniale!


 

Ciekawe pomysły na aranżacje małego ogrodu

Jeśli miejsca na oczko wodne masz niewiele, możesz pokusić się o instalację gotowej sadzawki z fontanną. Będzie to lepszym rozwiązaniem niż montaż dużego zbiornika, który zajmie większą część ogrodu. Niewielkie misy, powstały z myślą o niedużych ogrodach i działkach. Wyraźnie wyodrębnione z otoczenia kształty kaskady lub fontanny wspaniale wpasują się w aranżacje przestrzeni w nowoczesnym stylu.

 

strumyki, fontanny i sadzawki możesz zaprojektować samodzielnie

 

Zalety zbiornika wodnego w ogrodzie

Oczko wodne jest ciekawą alternatywą dla basenu ogrodowego – nie wymaga tak dużej przestrzeni i generuje znacznie mniejsze koszty budowy - a to jest zdecydowanie cechą, przemawiającą na plus. Chociaż mała sadzawka nie pozwala na kąpiel, stanowi zachwycającą wizytówkę ogrodu, która zachęca do relaksu przy dźwięku szumiącej wody. Elementy wodne zainstalowane w ogrodzie zapewniają kojącą atmosferę i pomagają obniżyć temperaturę otoczenia w szczególnie upalne dni. Wpływają pozytywnie na ogrodowy mikroklimat.

Sadzawki zwracają uwagę ptaków, które zyskują atrakcyjne miejsce do kąpieli i bezpieczne poidełko. Woda w nowoczesnym ogródku przyciąga także płazy – ropuchy i żaby – oraz owady, np. ważki. Woda, to życie, jeśli zechcesz wkomponować ją w wystrój ogrodu, zyskasz po stokroć.

Jeśli marzysz o własnym oczku wodnym, sadzawce lub klimatycznej fontannie ogrodowej, odwiedź koniecznie centrum ogrodnicze lub sklep internetowy Merkury Market, który każdego roku, przedstawia nowe ciekawe dekoracje i akcesoria ogrodowe. W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co potrzebne do samodzielnego wykonania i dekoracji ogrodowego oczka wodnego. Małe zbiorniki różnych kształtów, dekoracyjne kamienie, żwirki i piaski, najpiękniejsze rośliny, oświetlenie led i cała paleta dekoracyjnych figurek i donic - to jedynie niektóre elementy, które przygotowaliśmy z myślą o każdym, kto zapragnie zaaranżować wodę w zaciszu ogrodu.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Preparaty do oczek wodnych i ich zastosowanie. Sprawdź, jak je wykorzystać Preparaty do oczek wodnych i ich zastosowanie. Sprawdź, jak je wykorzystać
Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego? Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego?
Oczko wodne z kaskadą - inspiracje Oczko wodne z kaskadą - inspiracje
Powrót