Jak zaprojektować ogród? Poznaj etapy planowania zielonej przestrzeni

17.03.2021

Na piękny ogród składają się nie tylko drzewa, kwiaty i rośliny, ale także cała architektura ogrodowa, meble ogrodowe, elementy dekoracyjne, oświetlenie i lampy zewnętrzne, a nawet system nawadniania. Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania przydomowej przestrzeni, pamiętaj, że realizację zawsze powinien poprzedzić dobrze przemyślany projekt. W przeciwnym razie raczej nie możesz liczyć na zadowalający efekt ani tym bardziej na optymalne wykorzystanie dostępnego w ogrodzie miejsca. Spontaniczność z całą pewnością nie jest w tej sytuacji wskazana, ponieważ zwykle oznacza konieczność dokonywania późniejszych kosztownych zmian, co wiąże się z dużą ilością niepotrzebnego stresu.

Projektowanie własnego ogrodu warto potraktować równie poważnie, jak remont domu lub aranżację wnętrza mieszkania. Różnica polega na tym, że jego wygląd bardzo dynamicznie się zmienia, więc aby cieszyć się pięknym ogrodem przez długie lata, już na etapie projektu warto wziąć to pod uwagę. Można oczywiście ułatwić sobie życie i zatrudnić projektanta krajobrazu, ale coraz więcej osób decyduje się wykonać plan ogrodu samodzielnie. Dlaczego? Po pierwsze oznacza to dużą oszczędność pieniędzy, po drugie ogromną satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

Masz ochotę spróbować swoich sił i samodzielnie wykonać przydomowy ogródek? Świetnie! Zanim jednak zabierzesz się do dzieła, zapoznaj się z etapami planowania zielonej przestrzeni i kilkoma bardzo istotnymi zasadami, które pozwolą Ci uniknąć popełnienia podstawowych błędów.

 

projekt ogrodu

 

Samodzielny projekt ogrodu - co należy uwzględnić?

Wykonanie projektu to jedno, ale kluczowa jest stojąca za nim koncepcja. W Internecie dostępnych jest sporo darmowych projektów dla architektów, ale ich użycie na niewiele się zda bez wcześniejszego przemyślenia tematu. Punktem wyjścia do profesjonalnego projektowania ogrodu jest zadanie sobie kilku zasadniczych pytań:

  1. Jakie funkcje ma spełniać nowy ogród? Będzie służyć wyłącznie do wypoczynku czy również do czynnej rekreacji? A może chcesz mieć w nim grządki i hodować własne warzywa? Pamiętaj o uwzględnieniu liczebności, stylu życia, upodobań estetycznych i oczekiwań swojej rodziny, w szczególności dzieci. Dobrym pomysłem w dużych ogrodach jest podzielenie terenu na kilka osobnych stref, jednak trzeba przy tym pamiętać, żeby zachować ład przestrzenny i stworzyć spójną całość.
  2. Czy dasz radę zadbać o swój wymarzony ogród? Większy teren to większe możliwości aranżacyjne, ale również trudniejszy projekt do wykonania i przede wszystkim nowe obowiązki. Mierz siły na zamiary – prawie wszystkie rośliny i kwiaty wymagają stałej pielęgnacji, więc musisz poświęcać im sporo czasu, chyba że zdecydujesz się skorzystać z pomocy ogrodnika. Nawet najstaranniej zaprojektowany i najpiękniej wykonany ogród nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie będzie regularnie doglądany.
  3. W jakim stylu chcesz urządzić ogród? Idealny ogród dla każdego wygląda inaczej. Jedno stawiają na minimalistycznie zaprojektowaną przestrzeń, którą można dyskretnie wkomponować w otoczenie działki, inni przeciwnie – chcą, żeby wyglądała imponująco i oryginalnie. A jakie są Twoje preferencje? Wolisz swojskie, rustykalne meble ogrodowe i popularne rośliny czy styl nowoczesny, egzotyczne gatunki oraz designerskie rozwiązania i dużo elementów ozdobnych w ogrodzie?
  4. Jaki planujesz system nawadniania? Jeśli nie przemyślisz tej kwestii odpowiednio wcześnie, zostanie Ci ręczne podlewanie lub zraszacze ogrodowe. W przypadku dużych ogrodów najlepiej sprawdzi się korzystanie z automatycznego systemu nawadniania. Dzięki niemu nie musisz tracić czasu i energii na samodzielne podlewanie gleby, trawnika, roślin ani rabat – wystarczy, że zaprogramujesz system w taki sposób, aby włączał się cyklicznie o określonej porze dnia lub nocy.

 

ogrodowe aranżacje

 

Jak prawidłowo urządzić ogród? Czego warto unikać? Podpowiadamy!

Podczas projektowania swojego ogrodu zwracaj szczególną uwagę na pewne kwestie:

Dobierz odpowiednie rośliny, drzewa i krzewy

Aby samodzielnie zaprojektować ogród, konieczne jest posiadanie wiedzy o uprawie różnych gatunków drzew, krzewów i roślin. Kupując sadzonki, kieruj się nie tylko gustem, ale również zdrowym rozsądkiem – upewnij się, czy dobrze znoszą nasłonecznienie, czy wolą zacienione miejsce, w jakiej ziemi i na jakim terenie można je posadzić oraz z jakimi innymi gatunkami roślin i chwastów się polubią. Pamiętaj też, że nie wszystkie krzewy do ogrodów dobrze wyglądają o każdej porze roku, a część roślin wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji i sprzyjających warunków pogodowych. Jeśli więc na przykład nie masz ochoty jesienią grabić opadających liści, posadź w ogrodzie lub na działce wyłącznie drzewa i krzewy iglaste.

Zadbaj o optymalnie rozmieszczenie roślinności

Przede wszystkim nigdy nie sadź niczego pośrodku ogrodu, jeśli nie chcesz optycznie zmniejszyć dostępnej przestrzeni i zaburzyć całej kompozycji. Estetycznie wyglądająca szata roślinna powinna mieć układ piętrowy – najbliżej ogrodzenia i bramy sadzi się drzewa, bliżej krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i kwiaty, które płynnie przechodzą w zadbany trawnik. Co więcej, każdy gatunek roślin do ogrodu powinien mieć zapewniony odpowiedni poziom nasłonecznienia i rodzaj gleby, ponieważ dzięki temu będzie rzadziej chorować oraz bujniej rosnąć i kwitnąć.

Często popełnianym błędem podczas projektowania ogrodu jest rozmieszczanie drzew i krzewów zbyt blisko siebie lub, co gorsze, w bliskości budynku mieszkalnego. Powiększają się one nie tylko w górę i wszerz, ale ich korzenie zagłębiają się coraz bardziej z ziemię i rosną na boki. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do zniszczenia fundamentów domu. Jeśli lubisz spędzać czas na opalaniu, nie zapominaj również, że drzewa z każdym kolejnym rokiem sięgają wyżej i dają coraz więcej cienia. Z kolei popularne drzewka owocowe wyglądają bardzo ładnie, ale gubią owoce, które trzeba sezonowo zbierać, żeby nie kusiły zapachem owadów z całej okolicy.

 

meble ogrodowe

 

Co jeszcze powinno się znaleźć w projekcie ogrodu?

Podczas tworzenia planu ogrodu zastanów się, jak wykonasz równą i stabilną nawierzchnię pod zestaw mebli ogrodowych, z czego zrobisz ścieżki lub na przykład czym ozdobisz linię brzegową oczka wodnego. Najważniejsze, aby wszystkie elementy pasowały stylistycznie do domu oraz dotychczasowej aranżacji ogrodu. Ich rozkład powinien być dobrze przemyślany, aby nie utrudniały koszenia trawnika ani dostępu do miejsc wymagających częstszej pielęgnacji, takich jak warzywnik czy rabaty.

Kolejnym etapem jest dokonanie wyboru mebli ogrodowych, które dobrze zniosą zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć. Wystarczy Ci zestaw stolik i krzesła ogrodowe, czy wolisz zainwestować w meble ogrodowe obiadowe, które pomieszczą przy stole całą rodzinę? Jeśli często zapraszasz gości, świetnie sprawdzą się duże narożniki ogrodowe oraz gotowe zestawy wypoczynkowe do ogrodu. Coraz bardziej popularne są także wieloosobowe huśtawki ogrodowe oraz wiszące fotele ogrodowe.

Zastanów się też, jakie elementy architektury ogrodowej zmieszczą się w Twoim ogrodzie i budżecie. Domki ogrodowe na narzędzia, otoczone roślinami oczka wodne, a może fontanny ogrodowe? Osobom aktywnym fizycznie oraz dzieciom z pewnością dużo radości sprawią baseny ogrodowe i trampoliny ogrodowe.

Trudno zaprzeczyć, że projektowaniu wymarzonego ogrodu trzeba poświęcić sporo czasu i pracy. W nagrodę na włożony trud otrzymasz jednak komfortowe i miłe dla oka miejsce relaksu, w którym wiosną oraz latem będziesz przyjemnie spędzać czas, chłonąc kojący widok zieleni, wdychając świeże powietrze oraz zapominając o codziennych troskach.

 


 

Powrót