Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy?

02.03.2021

 

Wiele osób wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych dni, wystawia na zielone ogródki meble ogrodowe, takie jak stoły ogrodowe czy ławki ogrodowe. Zaczynają się wówczas przygotowania do sezonu grillowego, pierwszych kąpieli w dmuchanych basenach oraz opalania. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu może odbić się na naszym zdrowiu. Wiosenne, mocne słońce bywa zdradliwe. Aby zapewnić sobie doskonałe warunki na zasłużony relaks warto zainwestować w porządne parasole ogrodowe oraz podesty do parasoli. Pozwoli to na ustawienie parasola w odpowiednim miejscu i zacienienie obszaru, w którym aktualnie przebywają domownicy - w szczególności najmłodsi.

Parasol - ogród

Jeśli posiadasz w domu parasol ogrodowy bez odpowiedniej podstawy i nurtuje Cię jak zabezpieczyć sprzęt, by ulokowany był stabilnie w jednym miejscu, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Wyjaśnimy z jakimi podstawami parasola ogrodowego możesz spotkać się na rynku oraz co najważniejsze, jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy samodzielnie. Podstawa pod parasol ogrodowy - na co zwrócić uwagę

Aby wybrać odpowiednią podstawę pod parasol, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • Podstawa pod parasol ogrodowy powinna mieć wysoką wagę (warunek konieczny w celu utrzymania stabilności parasola w wietrzne dni).
  • Podstawa pod parasol powinna mieć zamontowane kółka - dzięki temu w bezpieczny sposób przesuniesz konstrukcję w dowolne miejsce.
  • Warto zwrócić uwagę na model podstawy, którą można wkręcić w ziemię. Taka podstawa (najczęściej wykonana z włókna szklanego) często bardzo dobrze radzi sobie z piaskiem.
  • Zastanów się, czy wolisz użytkować podstawę oraz parasol ogrodowy niezmienne w jednym miejscu, czy zależy Ci na mobilności konstrukcji.
  • W jakiej części ogrodu ma stanąć podstawa pod parasol? Być może zamiast na taras, wolisz wynieść podstawę na balkon, gdyż to właśnie tam spędzasz większość czasu?

parasol ogrodowy Merkury Market

Solidna podstawa pod parasol ogrodowy, powinna zostać skonstruowana z czarnego granitu, włókna szklanego bądź stali powlekanej. Są to wysokiej jakości materiały, które ochronią tworzywo przed wodą lub piaskiem. Podstawa parasola ogrodowego powinna być przede wszystkim stabilna. Dużym plusem, niezależnie od potrzeby transportowania parasoli po ogrodzie, jest montaż kółek z hamulcami. Dzięki nim podstawą w łatwy sposób można manewrować we wszystkich kierunkach, a na czas "postoju" zablokować kółeczka.

Podstawy dostępne na rynku można znaleźć w formie płaskiej bądź krzyżowej. Obydwie wersje utrzymują parasole ogrodowe trwale, a cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Poprawnie zaprojektowana podstawa ochroni parasol nawet przed silnymi podmuchami wiatru.

Parasole ogrodowe i plażowe - Merkury Market

Samodzielne wykonanie podstawy pod parasole ogrodowe

Aby Twój ogród skorzystał z trwałej konstrukcji jaką jest podstawa do parasola wykorzystaj materiały zalegające w Twoim domu / garażu. Najprostszą metodą jest wbicie parasola w grubą płytę styropianową oraz obłożenie podstawy ciężkimi kamieniami z ogrodu. Płyta styropianowa musi być na tyle ciężka, by podstawy nie był w stanie zerwać nawet mocny podmuch wiatru.

Kolejnym rozwiązaniem może być podkład pod parasole wykonany z drewnianych palet. Palety należy do siebie przytwierdzić w taki sposób, by móc w nie wbić kilka parasoli. Palety mają pomiędzy sobą specyficzne wycięcia. W miejscach wycięć należy oznaczyć punkty, w które wbite zostaną parasole. Kolejno, należy zmierzyć średnicę rury parasola i przenieść wymiary na oznaczone wcześniej punkty. W paletach należy wywiercić otwory pokrywające wymiary rur parasoli ogrodowych. Ostatnim krokiem jest wbicie parasoli ogrodowych w palety i zabezpieczenie drewna ciężkimi kamieniami - skorzystaj z bogactw tarasu!

Ostatnim już rozwiązaniem, jest samodzielne stworzenie podstawy z betonowej wylewki. Wylewka powinna być gruba, na co najmniej kilkanaście cm oraz powinna przewidywać otwór na rurkę parasola. Jeśli jesteś w trakcie remontu lub budowy domu - na pewno możesz sobie pozwolić na wykorzystanie tak niewielkiej ilości betonu. Aby konstrukcja była stabilna, beton należy wlać do przygotowanego uprzednio szablonu. Zastanów się jakie wymiary powinien mieć Twój podest - dostosuj jego wagę do wielkości i ciężkości Twojego parasola ogrodowego. Po zastygnięciu możesz korzystać z podstawy którą wykonałeś szybko i tanio!

Niezależnie od tego, jakie akcesoria do stworzenia podstawy znajdziesz w swoim domu, zadbaj aby materiały były wytrzymałe np. odporne przed wodą lub piaskiem. Mamy nadzieję, że uda Ci się stworzyć niepowtarzalną i wytrzymałą konstrukcję pod parasol własnoręcznie. Dzięki temu projektowi zaoszczędzisz trochę pieniędzy, a przy okazji rozbudzisz swoją wyobraźnię i kreatywność!

Parasole ogrodowe i plażowe - Merkury Market

Meble ogrodowe

Pamiętaj, że parasole ogrodowe dają potrzebny cień nie tylko domownikom, ale także roślinom i meblom w ogrodzie. Dzięki zacienieniu określonej przestrzeni można ochronić delikatne kwiaty, spędzić więcej czasu w basenie oraz wykorzystać w pełni huśtawki ogrodowe. Zabawa w cieniu w upalne dni z pewnością wydłuża porę relaksu najmłodszym. Dlatego tak ważne jest kupno bądź stworzenie stabilnej podstawy. Podczas jej montażu, upewnij się, że parasole ogrodowe rzutują cieniem na fotele ogrodowe oraz krzesła ogrodowe, bowiem na nich domownicy spędzają najwięcej czasu.

Powrót