Jaką kabinę wybrać?

17.01.2014

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej jest bardzo ważnym elementem w urządzaniu łazienki. Na samym początku musimy ustalić wielkość miejsca, które możemy wykorzystać do zamontowania kabiny, co w dużym stopniu wpłynie na jej kształt.
 Mamy do wyboru kabiny okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne. Kabiny przeważnie są umieszczane przy ścianach łazienki, ale w sprzedaży dostępne są również kabiny wolnostojące, przeważnie okrągłe.
 Ważną sprawą jest też sposób otwierania drzwi danej kabiny. Tutaj też mamy szeroką gamę rozwiązań. Do najpopularniejszych należą drzwi przesuwne (na rolkach, prowadnicach), które po rozsunięciu chowają się za stałymi ściankami kabiny i nie potrzebują dodatkowego miejsca do ich otwarcia oraz drzwi uchylne, otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz.
 Duże znaczenie ma również rodzaj materiału, z którego wykonane są ścianki kabiny. Mogą być one wykonane ze szkła hartowanego lub z tworzywa sztucznego. Szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe, jednak po stłuczeniu rozpryskuje się na wiele drobnych kawałków, natomiast ścianka z tworzywa sztucznego jest bardziej elastyczna i w związku z tym jest trudniejsza do stłuczenia.
 Ścianki kabiny mogą być przezroczyste, przydymione i posiadać różną fakturę, np. szronu. Ponieważ całkowicie przezroczyste szkło nie jest materiałem prostym do utrzymania w czystości, dlatego coraz częściej stosuje się powłoki ochronne, które zapobiegają osadzaniu się wody.

Powrót