Jaki grzejnik wybrać do mieszkania? - rodzaje kaloryferów

26.11.2022

System grzewczy to jedna z najdroższych instalacji domowych. Jednym z jego głównych elementów są kotły kondensacyjne, instalacja grzewcza, grzejniki łazienkowe oraz grzejniki pokojowe. Jaki kaloryfer wybrać do ogrzewania domu? Która metoda montażu jest najlepsza dla małego domu, a która dla dużego domu? Od rodzaju i wielkości grzejnika zależy przecież efektywność przekazywania ciepła, jego wybór nie może więc być przypadkowy.

Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych typów grzejników, w tym także kaloryfery dekoracyjne. Grzejniki są najbardziej widocznym elementem domowego systemu grzewczego. Wybór modelu, który będzie spełniał oczekiwania użytkownika, nie tylko pod względem estetycznym i dekoracyjnym, ale również funkcjonalnym, jest dużym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest, aby grzejnik prawidłowo nagrzewał się i dawał nam odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. Właśnie dlatego grzejniki pokojowe muszą być dobrane zgodnie z metodą instalacji, ponieważ warunkuje to prawidłową regulację temperatury środowiska grzewczego oraz wymaganą moc i pojemność wodną grzejników. Na wydajność grzejnika wpływa wiele czynników. Jeśli jesteś ciekaw, jakich, sprawdź, co na ten temat piszą nasi specjaliści!

 

kaloryfery stalowe - część domowej instalacji grzewczej

 


W tym artykule:

1. Tanie ogrzewanie domu i mieszkania

2. Rodzaje grzejników pokojowych

3. Czym się kierować wybierając grzejnik do pokoju?

4. Który rodzaj grzejników będzie najlepszy? Podsumowanie



 

Tanie ogrzewanie domu i mieszkania

Ogrzewanie powinno być brane pod uwagę na etapie planowania budowy domu. Ułatwia to wybór odpowiedniego rozwiązania oraz zaplanowanie układu i aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Wybór systemów grzewczych na rynku jest naprawdę szeroki – od kominków z płaszczem wodnym, odpowiednich do małych domów, po rozwiązania elektryczne, aż do ogrzewania gazowego. Grzejniki pokojowe są jednym z głównych elementów systemu grzewczego. Mogą różnić się sposobem wymiany ciepła, konstrukcją i wydajnością. Chcesz wiedzieć, jaki grzejnik elektryczny wybrać? Pamiętajmy, że takie urządzenia to często nie tylko źródło ciepła, ale także element dekoracji. Dlatego decydując się na konkretne rozwiązanie, zwróć uwagę na parametry techniczne grzejnika i czy jego konstrukcja pasuje do stylu pomieszczenia.

 

Grzejnik ze stalowych płyt - grzejniki żeberkowe dłużej trzymają ciepło

 

Rodzaje grzejników pokojowych

Oferta obejmująca grzejniki pokojowe jest naprawdę szeroka. Mnogość rodzajów grzejników może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Na rynku dostępne są: grzejniki żeliwne, grzejniki aluminiowe, grzejniki stalowe, grzejniki płytowe, grzejniki konwektorowe, grzejniki dekoracyjne, grzejniki elektryczne, grzejniki gazowe czy grzejniki olejowe. Który grzejnik do pokoju jest najlepszy?

Nowoczesne grzejniki pokojowe — materiał wykonania

Najłatwiejszym sposobem klasyfikacji grzejników jest uwzględnienie materiału, z którego są wykonane. Za pomocą tego kryterium możesz wybierać pomiędzy modelami żeliwnymi, stalowymi, miedzianymi i aluminiowymi. Do niedawna pierwsze z nich można było znaleźć w większości polskich domów, ale dziś są zapomniane. Jakie inne modele wyróżniają się w rynkowej ofercie? Grzejniki ze stali zachwycają różnorodnością form. Występują w różnych rozmiarach i są łatwe w obsłudze i ustawianiu. Wysokiej jakości modele nagrzewają się równomiernie i stosunkowo szybko. Z drugiej strony grzejniki aluminiowe i miedziane są lżejsze i szybciej przewodzą ciepło, a dodatkowo nie są zagrożone korozją.

Materiał, z którego wykonane są grzejniki, to jeden z wielu sposobów klasyfikacji sprzętu odpowiedzialnego za podnoszenie temperatury wewnętrznej. Aby jak najłatwiej podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego grzejnika do swojego mieszkania, zapoznaj się z najpopularniejszymi grzejnikami pokojowymi. Który wybrać? Czym się od siebie różnią?

Członowe

Grzejniki członowe jak sama nazwa wskazuje się z kilku członów — elementów (na przykład żeber), które są ze sobą ściśle połączone. Dodając lub odejmując kolejne segmenty, możesz zmienić moc promiennika. To z kolei pozwala na łatwą rozbudowę istniejącej instalacji. Modele aluminiowe wykonane w tej technologii szybko się nagrzewają. Z drugiej strony żeliwo jest bardziej odporne na korozję.

Konwektorowe

W przypadku tzw. konwektorów wewnątrz obudowy grzejnika znajdują się miedziane rurki. Powietrze przechodzące przez grzejnik jest podgrzewane, a następnie rozprowadzane w pomieszczeniu. Czasami do tego typu ogrzewania stosuje się dodatkowe płyty aluminiowe, co zwiększa powierzchnię wymiany ciepła.

Kanałowe

Aluminiowe grzejniki kanałowe działają na tej samej zasadzie. Wewnątrz znajdują się rurki powietrzne. Po podgrzaniu ogrzewają powietrze wokół grzejnika. Grzejniki te zwykle działają na zasadzie konwekcji, chociaż w niektórych przypadkach część ciepła jest generowana przez promieniowanie.

Płytowe

Najbardziej popularne są produkty płytowe. Składają się z płaskich lub perforowanych płyt, najczęściej wykonanych z aluminium lub stali. Wnętrze piekarnika wypełnione jest płytami aluminiowymi, co zwiększa powierzchnię grzewczą. W tego typu promiennikach około 65% ciepła jest wytwarzane przez konwekcję, a 35% przez promieniowanie.

Elektryczne

Grzejniki elektryczne doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła lub jako urządzenie do ogrzewania tylko określonego pomieszczenia. Doskonale spełniają swoją funkcję w biurach i miejscach pracy, gdzie nie jest konieczne stałe utrzymywanie wysokiej temperatury powietrza.

Dekoracyjne

Nie można zaprzeczyć, że dekoracyjny kaloryfer naścienny to widok, coraz częściej spotykany. Grzejnik dekoracyjny pełni funkcję praktyczną i estetyczną. Wybór modeli jest tak duży, że na pewno znajdziesz wyposażenie pasujące do Twojego ulubionego stylu wnętrza. Wśród tych urządzeń znajdziesz kolorowe grzejniki o różnych kształtach. Wyglądają niepowtarzalnie i oryginalnie, a dzięki zaawansowanym technologiom produkcji spełniają swoje główne zastosowanie – skutecznie ogrzewają wnętrze. Niektóre kształty są naprawdę zjawiskowe i na pewno dalekie od klasycznych żeber. Nie musisz już używać osłon, aby sprytnie ukryć urządzenie. Model dekoracyjny to wybór do salonu, sypialni lub łazienki.

 

Tradycyjne grzejniki wykonane z aluminkum posiadają niską bezwładność cieplną

 

Czym się kierować wybierając grzejnik do pokoju?

Odpowiednio dobrany grzejnik zapewnia komfort cieplny w chłodne dni. Jego moc jest niezbędna do skutecznego wykonywania swojej głównej funkcji. Wybór odpowiedniego grzejnika pokojowego zależy, m.in. od wielkości pomieszczenia, grubości izolacji lub rodzaju okien.

Jakie inne kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika? Ważne jest prawidłowe dopasowanie urządzenia do miejsca instalacji oraz jego podłączenia i sposobu sterowania. Nie bez znaczenia są również wymiary oraz materiał, z którego jest wykonany.

 

Który rodzaj grzejników będzie najlepszy? Podsumowanie

Jak widać, typy grzejników pokojowych są bardzo różne. Oznacza to, że możesz mieć trudności z wyborem najlepszego modelu. Które grzejniki domowe są najlepsze? To zależy od Twojej wizji wnętrza i projektu systemu ogrzewania domu.

 


 

Zainspiruj się!

 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — co się bardziej opłaca?


Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu — najlepsze sposoby na zatrzymanie ciepła w domu!


Folia grzewcza pod panele podłogowe. Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Powrót