Jaki piasek do filtra wybrać?

30.03.2021

Klienci często stoją przed dylematem, jaki piasek do filtra basenowego wybrać. Rynek oferuje wiele akcesoriów, wśród których znaleźć można produkty różnego gatunku i jakości. Wszystko to po to, by umilić Ci relaks w ogrodzie oraz maksymalnie poprawić jego jakość.

Osoby korzystające z basenu wnoszą do zbiornika całą masę zanieczyszczeń, takich jak włosy, łuski, resztki balsamu i olejku do opalania, a natura dodaje swój przysłowiowy trzy grosze w postaci pyłków, liści czy owadów. Zanieczyszczenia te można usunąć z basenu tylko przy pomocy filtra. Właśnie dlatego wybór urządzenia i odpowiedniego piasku jest tak ważny.


W tym artykule:

1. Piaskowy filtr basenowy

2. Jaka granulacja piasku w filtrze basenowym?

3. Ile piasku w filtrze basenowym?

4. W jaki sposób wsypać piasek do filtra basenowego?

5. Idealnie czysta woda w basenie

6. Pompy basenowe

7. Co można wsypać zamiast piasku do filtrów basenowych?

Piaskowy filtr basenowy

Możemy wyróżnić wiele rodzajów filtrów basenowych, jednakże skoncentrujemy się na najbardziej popularnym z nich, jakim jest filtr piaskowy. Piaskowe filtrów zapewniają bardzo efektywne oczyszczanie wody i są niezwykle wydajne. Zastosowanie filtra piaskowego to bardzo częste rozwiązanie. Tego rodzaju filtr wypełniony jest piaskiem kwarcowym, szkłem bądź hydroantracytem. Piaskiem kwarcowym nazywany jest wysuszony w piecu, oczyszczony materiał z twardego kwarcu. Piasek kwarcowy, którego głównym składnikiem jest krzemionka, to również jeden z najpopularniejszych surowców, stosowany głównie w budownictwie, ale także w ogrodnictwie, dekoratorstwie, spawalnictwie, czy przy wyrobie szkła. Dobrej jakości piasek kwarcowy powinien mieć określoną granulację, którą uzyskuje się w wyniku sortowania metodą na mokro lub na sucho. Piasek filtracyjny sprzedawany jest zazwyczaj w workach 25 kg. Piasek używany w filtrach basenowych powinien być osuszony ogniowo i odpylony. Po wsypaniu do filtra jest w zasadzie gotowy do użycia. Woda w basenie musi spełniać standardy podobne jak woda pitna, dlatego jest ona poddawana filtracji.

Jaka granulacja piasku w filtrze basenowym?

W technice basenowej najczęściej używane granulacje złoża filtrującego to:

  • 0,4-0,8 mm - piasek kwarcowy
  • 0,8-1,2 mm - piasek kwarcowy lub kruszywo
  • 1,0-2,0 mm - kruszywo

Małe filtry basenowe (baseny prywatne)

Średnica filtra Granulacja 0,4-0,8 mm Granulacja 0,5-1,2 mm

  • do 380 mm 25-30 kg 
  • 400 mm 50-75 kg 
  • 500 mm 100 kg 
  • 600 mm 125 kg 25 kg

Średnie i duże filtry basenowe

Średnica filtra Granulacja 0,4-0,8 mm Granulacja 1,0-2,0 mm

  • 750 mm 200 kg 75 kg
  • 950 mm 830 kg 260 kg
  • 1200 mm 1360 kg 410 kg

 

Warto pamiętać, że kupując filtr piaskowy, należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność zastosowanych pomp. To one odpowiadają za szybkość i skuteczność oczyszczania wody. Najlepszym wyborem będą pompy, które w ciągu czterech godzin przefiltrują całą objętość basenu. 

Równie ważnym aspektem jest materiał wykonania pomp. Jeśli masz możliwość, wybierz filtr wykonany z brązu. Ten rodzaj filtra sprawi, że urządzenie będzie pracowało niezwykle cicho. 

Pompy wykonane z polipropylenu zapewniają odporność na działanie kwasów, soli, zasad oraz wszelkich rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo są odporne na działanie temperatur do 60 stopni Celsjusza. 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano łopatki wirnika pompy. Część elementu powinna być wykonana z tworzyw sztucznych np. norylu. Takie rozwiązanie sprawi, że urządzenie będzie wydajne i ciche, równocześnie zapewniając komfort użytkownikom basenu.

Jeżeli potrzebujesz produktów basenowych tj.: pompy z filtrem piaskowym do basenu, pompy kartuszowe do basenu, wkłady filtracyjne do pomp lub inne akcesoria do pomp basenowych odwiedź sklep Merkury Market. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzeba do sprawnego funkcjonowania basenu.

Ile piasku w filtrze basenowym?

Klienci często zastanawiają się, ile piasku należy wsypać do filtra basenowego. Taka informacja powinna znajdować się na tabliczce znamionowej filtra lub w instrukcji dołączonej do niego. Bywa, że informację o ilości piasku można znaleźć na stronie internetowej producenta.

W jaki sposób wsypać piasek do filtra basenowego?

Złoże pisakowe musi znaleźć się w filtrze, gdzie w pierwszej kolejności dostaje się do niego najgrubsza granulacja, aby na górze pojawiała się ta najdrobniejsza. Zasypanie piasku jest łatwiejsze, na skutek zastosowania odpowiedniej zaślepki, w którą można się zaopatrzyć u producentów filtra. Piasek w momencie płukania zostaje ułożony w sposób równomierny w oparciu o frakcje. Kiedy filtry w basenach zostają zużyte, niezbędne jest ich wymienienie, co odbywa się w granicach 2/3 lat.

Idealnie czysta woda basenu

Istnieją powody, dlaczego woda w basenie nie jest idealnie czysta, z czym jest to związane? Korzystanie z basenu wiąże się z dużymi ilości zanieczyszczeń, wnoszonymi do wody przez osoby ten basen użytkujące. Wodę zanieczyszczają m.in. włosy, naskórek, resztki kremu oraz olejku do opalania, ponadto przyroda także przyczynia się do tworzenia zanieczyszczeń w basenie, za sprawą pyłków, liści, czy też owadów. Zbiorniki basenowe mogą zostać oczyszczone z powyższych zanieczyszczeń przy zastosowaniu kilku metod. Największą popularnością — z uwagi na niesamowitą skuteczność — cieszy się zastosowanie filtra piaskowego. Filtr piaskowy sprawi, że nie trzeba będzie już dłużej korzystać z siatki, która wyłapuje brudy z basenu. Filtr piaskowy gwarantuje czystość basenu, a właściciele tego rodzaju filtrów nie muszą martwić się o nieczystości wody w basenie. Stosowanie wyżej wspomnianego filtra piaskowego jest bardzo korzystne, gdyż dzięki niemu ciągłe używanie siatki w celu wyłapania nieczystości z basenu staje się zbyteczne.

Pompy basenowe

Zarówno filtr basenowy, jak i pompy basenowe występują jako oddzielne urządzenia oraz fabryczne, optymalnie dobrane zestawy. Wymiana całego zestawu, a najlepiej także zasypanie układu nowoczesnym szklanym złożem filtrującym AFM, gwarantuje spokój i długą pracę całego układu uzdatniania wody. Dobra pompa filtrująca nie powinna być tylko wydajna, ale również wytrzymała. Na to, jak długo posłuży nam dany sprzęt, mają wpływ przede wszystkim materiały, z jakich dana pompa została wykonana.

 

Co można wsypać zamiast piasku do filtrów basenowych?

Piasek to zapewne najtańsze, ale i najpopularniejsze złoże filtracyjne. Natomiast klienci mają również możliwość wyboru innego tworzywa.

Szkło filtrujące

To wysokiej jakości materiał filtracyjny wykonany z kruszonego szkła pochodzącego z recyklingu. Podczas odsiewania i kalibracji usuwane są ostre kawałki, a otrzymany produkt ma znacznie większą powierzchnię, co wpływa na jakość filtracji (lepszą od piasku). Trwałość szkła filtrującego również jest lepsza od piasku — ziarna zachowują swój pierwotny kształt przez wiele lat. Aktywowane szkło filtrujące to produkt podobny, natomiast ziarna poddawane są dodatkowym procesom — nawet najdrobniejsze cząstki i materia organiczna są odfiltrowywane. Z uwagi na gładką powierzchnię bakterie nie są w stanie się osadzać, a płukanie jest o wiele skuteczniejsze.

Hydroantracyt

Hydroantracyt jest to dodatek w filtrach piaskowych. Służy do odfiltrowania niepotrzebnych składników z wody w basenie. Stosowany w filtrach jednowarstwowych lub wielowarstwowych.

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit, to unikatowy materiał filtrujący dla wody basenowej, który zapewnia najwyższy poziom jej filtracji. Ziemia okrzemkowa jest najbardziej wydajnym filtrem usuwającym zanieczyszczenia o wielkości do 2 mikronów. Stosowanie jej zmniejsza zużycie środków chemicznych i dezynfekujących wodę basenu. Specjalny filtr piaskowy jest konieczny podczas stosowania ziemi okrzemkowej w procesie filtracji.  Uciążliwa jest duża pylistość tego materiału, zatem stosowanie masek i filtrów podczas wymiany złoża jest konieczne.

Fibalon

To jeden z najnowocześniejszych typów złoża do filtra basenowego. Zastępuje piasek filtracyjny i nie wymaga stosowania przeróbek filtra. Fibalon to specjalne kulki wytworzone z cieniutkich włókien, przez które możliwy jest przepływ wody. Kulki absorbują brud i zanieczyszczenia. Stawia on zdecydowanie mniejszy opór podczas filtracji, co ma pozytywny wpływ na zmniejszenie zużycia energii poprzez urządzenia basenowe. Stosowanie fibalonu ograniczone jest do basenów prywatnych.

 

Powrót