Koszt wymiany tapicerki krzesła

12.10.2021

Jeśli tapicerka Twoich krzeseł lub foteli jest zaplamiona, podarta lub odbarwiona, albo po prostu Ci się znudziła, wcale nie oznacza to, że pora kupić nowe meble. Zamiast tego wystarczy wymienić ich obicie, oszczędzając czas i planetę, ale także zyskując niebanalny element wyposażenia do kuchni, jadalni lub salonu. Ile kosztuje tapicerowanie, od czego zależy jego cena i czy można wykonać je we własnym zakresie? Podpowiadamy!

Wymieniając tapicerkę, dajesz meblom nowe życie. Możesz całkowicie zmienić ich wygląd, wybierając spośród różnych kolorów, wzorów i faktur materiału obiciowego. Taką metamorfozę warto przeprowadzić zwłaszcza w przypadku tapicerowanych krzeseł znalezionych na strychu u dziadków lub w sklepach z antykami. Bardzo często są to prawdziwe perełki, w których drzemie ogromny potencjał aranżacyjny – wystarczy tylko włożyć trochę wysiłku w renowację tego typu mebla.


W tym artykule:

1. Czemu warto mieć tapicerowane krzesła?

2. Ile kosztuje obicie krzesła i od czego zależy cennik usług tapicerskich?

3. Samodzielne tapicerowanie mebli – czy warto?



 

Czemu warto mieć tapicerowane krzesła?

Po pierwsze, krzesła do salonu obite dobrym jakościowo materiałem prezentują się stylowo i elegancko. Możemy wybrać dyskretne obicie w jasnym kolorze, które zleje się z otoczeniem lub przeciwnie – postawić na mocne kolory i charakterystyczne wzory, ożywiając w ten sposób salon i dodając mu rys oryginalności. Bardzo efektownie będzie wyglądać tapicerowany komplet wypoczynkowy złożony ze starych mebli w nowej odsłonie, który tchnie we wnętrze trochę historii.

Po drugie, oferta dostępnych na rynku mebli tapicerowanych jest na tyle szeroka, że zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, bez względu na preferowany styl i metraż pomieszczenia. Tapicerowane krzesła i fotele do salonu różnią się od siebie wielkością, nóżkami oraz kształtem oparcia i siedziska, a także materiałem użytym do tapicerowania. Pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz – od tych urządzonych minimalistycznie aż po bogato zdobione pokoje dzienne w stylu prowansalskim, boho czy glamour. Alternatywę dla gotowych mebli stanowią meble wykonane przez tapicera na indywidualne zamówienie, które mają wyższe ceny, ale są dosłownie szyte na miarę.

Wbrew pozorom tego typu krzesła są stosunkowo niedrogie. Tapicerowane siedzisko czy oparcie jedynie nieznacznie podnosi cenę mebla. A co, jeśli zamarzy Ci się odświeżenie wnętrza? Wymiana tapicerki i renowacja korpusu sprawią, że Twoje krzesła będą nie do poznania. Podczas wyboru materiału należy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale też właściwościami – obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem są wysokiej jakości tkaniny o właściwościach hydrofobowych, które nie chłoną wody ani innych cieczy, więc są łatwe do utrzymania w czystości.

Siedziska wyłożone gąbką tapicerską powleczoną miękkim materiałem są również bardzo wygodne w użytkowaniu – przede wszystkim miękkie, elastyczne i miłe w dotyku. Co więcej, tekstylia w ciepłych pastelowych kolorach dodają pomieszczeniu przytulności, sprawiając, że salon staje się oazą relaksu i spokoju oraz idealnym miejscem na spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół przy suto zastawionym stole.

Niezależnie od tych wszystkich zalet mebli tapicerowanych, należy pamiętać, że każde obicie wymaga odpowiedniej pielęgnacji — na jej czasochłonność wpływa wybrany rodzaj tkaniny.

 

Komplet ozdobnych krzeseł w atramentowym kolorze

 

Ile kosztuje obicie krzesła i od czego zależy cennik usług tapicerskich?

Obicie fotela czy krzesła jest zdecydowanie tańsze niż zakup nowych mebli, jednak całkowity koszt usługi uzależniony jest od różnych czynników, przede wszystkim:

Miejsca korzystania z usługi – w przypadku ceny znaczenie ma zarówno lokalizacja, jak i renoma zakładu tapicerskiego. Znacznie drożej jest w dużych miastach oraz u fachowców cieszących się wieloletnim doświadczeniem i dobrą opinią. Można oczywiście zaryzykować tapicerowanie mebli w mniej znanym zakładzie, jednak należy liczyć się z tym, że efekt finalny tej metamorfozy może być daleki od oczekiwań.

Liczba mebli i ich rozmiar – im większy rozmiar i bardziej nietypowy kształt mają meble, tym usługi tapicerskie będą droższe. Wynika to z konieczności zużycia większej ilości materiału, ale również poświęcenia renowacji mebli większego nakładu pracy. Najlepiej jest oddać do tapicerowania od razu wszystkie wymagające renowacji meble do salonu, dzięki czemu można liczyć na niewielką zniżkę.

Zakres prac – renowacja mebli tapicerowanych może polegać na wymianie samego materiału lub dodatkowo obejmować takie usługi jak montaż nowych nóżek, zmiana zużytych gąbek i sprężyn, dodanie faktury na materiale obiciowym czy odnowienie przez tapicera drewnianego korpusu. Istotne jest także, czy tapicerowanie obejmie tylko siedzisko czy również oparcie.

Materiału obiciowego – na to, ile kosztuje obicie decydujący wpływ ma rodzaj wybranej tkaniny. Możesz zdecydować się na przykład na elegancką z wyglądu, ale zimną w dotyku i wymagającą specjalnej pielęgnacji skórę naturalną, wyjątkowo miękki i trwały welur lub delikatnie połyskującą tkaninę szenilową, odporną na zabrudzenia, ścieranie i promieniowanie UV. Im lepszy jakościowo materiał, tym droższe będzie tapicerowanie przy jego pomocy kanapy, fotela czy krzesła.

 

Pikowane fotele w modnym odcieniu szarości

 

Uwzględniając uśredniony cennik, można w przybliżeniu oszacować, że koszt nowego obicia krzesła wraz z robocizną wynosi około 200-300 złotych, podczas gdy tapicerowanie fotela jest co najmniej dwukrotnie droższe, a dużej kanapy nawet 8-krotnie droższe.

 

Siedziska w kolorze butelkowej zieleni osadzone na ozdobnych pozłacanych nóżkach

 

Samodzielne tapicerowanie mebli – czy warto?

Tapicerowanie mebli jest czasochłonne i wymaga dużej precyzji, dlatego metamorfozę dużych mebli, na przykład kanapy czy sofy, zdecydowanie lepiej jest oddać w ręce osób z doświadczeniem.  Z wymianą obicia krzesła będą w stanie poradzić sobie nawet amatorzy, pod warunkiem, że posiadają zdolności manualne, wyobraźnię, trochę wolnego czasu i sporo cierpliwości.

Aby dać starym meblom drugie życie, poza tapicerką będziesz potrzebować śrubokręt, nożyczki, młotek, tacker, zszywki, kombinerki oraz gąbkę tapicerską (o ile dotychczasowa nie nadaje się już do użytku). W pierwszej kolejności śrubokrętem odkręć siedzisko, podważ i zdejmij zszywki, po czym usuń starą tapicerkę. Następnie sprawdź, w jakim stanie jest gąbka i jeśli uznasz, że nie trzeba jej wymieniać, naciągnij na nią nowy materiał, starannie podwiń go pod spód i zamocuj do siedziska za pomocą takera i zszywek, starając się powtórzyć zastosowany przez producenta układ. Gotowe! Za samodzielnie przeprowadzenie tej prostej metamorfozy mebla zapłacisz dokładnie tyle, ile kosztuje obicie i akcesoria montażowe.

Jeśli nabierzesz doświadczenia, tapicerując niewielkie meble, takie jak krzesło, fotel, pufa czy szezlong, możesz pomyśleć o wykonaniu materiałowego zagłówka do łóżka do sypialni, a nawet o zmianie wyglądu kanapy czy sofy do salonu. W tym celu zapoznaj się z tutorialami dostępnymi w Internecie, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten nieco bardziej skomplikowany proces. Dzięki temu poczujesz się jak tapicer z prawdziwego zdarzenia i niewielkim kosztem zyskasz unikalny mebel, który całkowicie odmieni wnętrze Twojego salonu.

 

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Fotele do salonu Komody do salonu Wypoczynki do salonu Stoły do salonu
Powrót