Kuchnia z ciemną podłogą — jak ją zaaranżować?

24.11.2022

Ciemne kolory wprowadzone do wnętrza nadają mu smaku i elegancji. Niestety często boimy się wykorzystać ich potencjał i rzadko wybieramy je jako kolor przewodni wykończenia podłogi. Niechlubnie pokutuje przekonanie, że ciemny kolor optycznie pomniejsza i przytłacza przestrzeń. Pora odczarować tę złą sławę ciemnych odcieni w aranżacji wnętrz i pokazać, że ciemna podłoga w kuchni, także w połączeniu z ciemną kuchnią, może być elegancka, stylowa i bardzo przytulna. Nasi specjaliści przekonują, że ciemna podłoga w kuchni nasyca pomieszczenie elegancją i pozytywną energią, jeśli tylko odpowiednio dobierzemy do niej wyposażenie i dodatki. Jakie? O tym właśnie chcemy opowiedzieć w artykule.

 

Płytki ścienne i podłogowe w tym samym kolorze

 


W tym artykule:

1. Ciemna kuchnia, jaki kolor ścian?

2. Ciemna kuchnia z ciemną podłogą? Czy to dobre rozwiązanie?

3. Ciemna podłoga czy to dobre rozwiązanie do kuchni?

4. Meble do ciemnej kuchni



 

Ciemna kuchnia, jaki kolor ścian?

Ciemne meble kuchenne zestawione z ciemną podłogą to nowoczesne i bardzo stylowe rozwiązanie. Aby jednak w kuchni nie było zbyt ciemno i ponuro, warto przełamać ciemną aranżację kolorem ścian. Jakie kolory najlepiej pasują do ciemnego wnętrza? Czy ciemna kuchnia na ciemnej ścianie to dobre połączenie? A może lepiej postawić na kontrast? W kuchni wyposażonej w ciemne meble można śmiało wybrać klasykę, czyli kontrastowe zestawienie ciemnej podłogi i ciemnych mebli z białymi, beżowymi lub szarymi ścianami. Są to neutralne kolory, które idealnie komponują się ze wszystkimi innymi kolorami, w tym również ciemnymi. Dlatego wprowadzając je do ciemnej kuchni, nie musisz obawiać się, że kolorystyka kuchni stanie się zbyt pstrokata i nieestetyczna.

Jeśli lubisz bardziej miękkie i stonowane połączenia, wybierz kolor ściany podobny do koloru mebli, ale o kilka odcieni jaśniejszy. Na przykład: jeśli kolor mebli jest głęboki, brązowy, to kolor mlecznej kawy lub ciemniejszy beż dobrze komponuje się ze ścianami. Kolory te współgrają ze sobą, co sprawia, że ​​kuchnia jest wygodna i spokojna.

Pamiętaj, że podczas aranżacji swojej wymarzonej kuchni wcale nie musisz podążać za klasycznymi rozwiązaniami. Lubisz pastelowe kolory? To świetny wybór do ciemnych mebli i podłogi. Pastelowy niebieski, zielony, a nawet fioletowy lub różowy to zawsze właściwy wybór, dzięki któremu ciemna kuchnia zyska odrobinę świeżości i lekkości. Lubisz odważne kombinacje, nietuzinkowe połączenia i ekstrawaganckie rozwiązania? Czerwień, pomarańcz i zieleń doskonale współgrają z odcieniami czerni, brązu i szarości. Zaszalej i pokryj nimi ściany, jeśli chcesz wykreować kuchnię, której nie powstydziłby się żaden stylista!

 

Jasne meble i ciemna podłoga są idealnym rozwiązaniem

 

Ciemna kuchnia z ciemną podłogą? Czy to dobre rozwiązanie?

Jaka podłoga najlepiej ozdobi ciemną kuchnię? Podobnie jak w przypadku ścian, najważniejsze jest to, co lubisz. Nie pozwól, by wystrojem wnętrza kierował zmienne trendy, ulotne mody, lub chwilowe fascynacje. Twój dom, Twoja kuchnia, Twoja podłoga — to Twoje królestwo, w którym to Ty masz się czuć dobrze. Wybieraj i łącz kolory, które kochasz. Jeśli masz ochotę zestawić ciemne meble i ciemną posadzkę, nic nie stoi na przeszkodzie.

Ciemna kuchnia z ciemną podłogą to idealny wybór do przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku ścian, można również wybrać jaśniejszy odcień podłogi, który współgra z kolorem mebli. Jeśli jednak lubisz kontrasty i chcesz ożywić swoją kuchnię, jasna podłoga to również będzie dobry wybór. Pamiętaj, że ciemna kuchnia daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Możesz ją wykończyć, wykorzystując zarówno ciemne, jak i jasne barwy. Najlepiej zdecydować się na takie połączenie, które będzie najbliższe Twojemu sercu.

 


Specjalista radzi!

Pamiętaj, że w ciemnej kuchni warto wykorzystać potencjał naturalnego światła. Duże okno z pewnością doświetli całą kuchnię.


 

Ciemna podłoga czy to dobre rozwiązanie do kuchni?

Ciemne posadzki są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu niż klasyczne podłogi w kolorach naturalnego drewna. Wybierając ciemną podłogę, musisz mieć na uwadze, że na jej powierzchni kurz i brud są widoczne znacznie szybciej niż na jasnej. Choć z drugiej strony białe płytki są również w tym zakresie dalekie od ideału. Ciemna podłoga to nie najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają zwierzęta lub mają mało czasu na sprzątanie. Bez odpowiedniej konserwacji czarna podłoga szybko straci swój urok, stanie się szara i matowa. Czerń pochłania światło. Jeśli znajdzie się na całej podłodze, koniecznie zadbaj o to, by we wnętrzu znalazła się odpowiednia ilość światła. Ważne jest nie tylko oświetlenie, ale i światło naturalne, które rozjaśni kuchenną przestrzeń. Źródła światła najlepiej umieścić niżej niż w tradycyjnie urządzonym pomieszczeniu i skierować na białe powierzchnie, np. ściany lub blaty. Biel odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze.

 

Kuchnia z frontami z lakierowanego mdf u

 

Meble do ciemnej kuchni

Jasne meble kuchenne pasują do wszystkiego i nie obciążają wnętrza. Będą ciekawie prezentowały się w połączeniu z ciemną podłogą. Natomiast kuchnia z ciemnymi meblami ma niepowtarzalny charakter i wpisuje się w najnowsze trendy. Nie jest łatwo podjąć decyzję, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon, a jej układ musi uwzględniać wystrój całego pomieszczenia. Jeśli jesteś zdecydowany na całkowicie ciemną kuchnię, możesz wybrać nowoczesne meble do kuchni w ciemnych barwach, zwłaszcza w bardzo modnej w tym sezonie matowej czerni. Choć niektórzy dekoratorzy i styliści radzą unikania matowych frontów, my uważamy, że są równie wymagające, jak i te na wysoki połysk. Regularna pielęgnacja sprawi, że każda kuchnia będzie wyglądać doskonale. Czarne meble nawet te w macie, sprawią, że pomieszczenie nabierze modnego charakteru.

Ciemne kolory mebli, możesz przełamać drewnianym lub kamiennym blatem, który nada wnętrzu szlachetności i sprawi, że nie będzie przytłaczające. Jeśli chcesz urządzić kuchnię, w której jedynym ciemnym akcentem będzie podłoga, ciemne barwy na frontach mebli zastąp takimi w jasnych kolorach. Doskonale sprawdzą się tu jasne szarości, biel i beże.

Zanim zdecydujesz się na kolor mebli kuchennych, dobrze jest poznać efekty optyczne każdego koloru. Białe szafki sprawiają, że wnętrze stanie się nie tylko większe, ale także będzie wyglądało na bardziej czyste i uporządkowane. Z drugiej strony meble w jasnym kolorze nieco lepiej pokazują ewentualne zabrudzenia. Biała kuchnia stworzy stylowe połączenie z ciemną posadzką, sprawiając, że wnętrze nabierze charakteru. Idealnym uzupełnieniem takiej stylizacji będzie czarna armatura.

Ciemne fronty szafek kuchennych wyglądają modnie i wyjątkowo, ale białe szafki są bardziej uniwersalne. Gładkie szafki pasują zarówno do minimalistycznego, jak i nowoczesnego stylu, podczas gdy szafki z jasną ramą pasują do stylu angielskiego, rustykalnego, prowansalskiego i wielu innych. Możesz dowolnie zmieniać dodatki, ponieważ jasne fronty tworzą udane połączenie z ciemnymi, pastelowymi lub neonowymi kolorami. Jasne meble kuchenne nie mają oczywiście swoich wad. Na meblach o wysokim połysku widać brud, rysy, krople wody, a nawet odciski palców. Jednak dbając o nie, otrzymasz kuchnię, która mimo upływu lat i zmieniających się trendów pozostaje modna.

Chcemy na koniec podkreślić, że ciemna podłoga to nie tylko rozwiązanie do kuchni w stylu nowoczesnym czy loftowym. Z powodzeniem wykorzystać ją można również do pomieszczenia w stylu rustykalnym, art deco, czy klasycznym. Udekorowana meblami i dodatkami stanie się ozdobą i perełką kuchennego designu.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak powiesić szafki kuchenne?


Funkcjonalne kuchnie


Remont kuchni krok po kroku. Od czego zacząć, by poszło sprawnie?

Powrót