Lato w mieście - mały balkon duże możliwości

06.02.2022

Balkony w blokach są zazwyczaj niewielkie i niezbyt ustawne. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zaaranżować w taki sposób, aby stworzyć swoją własną oazę spokoju na świeżym powietrzu. Niewielką przestrzeń zewnętrzną też da się urządzić funkcjonalnie, a jednocześnie efektownie i przytulnie. Jeśli więc mały balkon służy Ci jako graciarnia lub sezonowa suszarnia, pora zamienić go w strefę relaksu z prawdziwego zdarzenia!


W tym artykule:

1. Projektowanie małego balkonu – na co zwrócić uwagę?

2. Mały balkon, duże możliwości - jak stworzyć przytulną aranżację na niewielkiej przestrzeni?

Podłoga na balkon w bloku

Meble na niewielkim balkonie

- Rośliny i kwiaty na niewielkim balkonie

- Oświetlenie balkonu w bloku

Tekstylia



 

balkon i taras - Merkury Market

 

Projektowanie małego balkonu – na co zwrócić uwagę?

Aby optymalnie zagospodarować mały balkon, potrzebny będzie Ci projekt uwzględniający rozmieszczenie poszczególnych mebli i innych elementów aranżacji. Wcale nie musisz zatrudniać architekta, bez problemu poradzisz sobie samodzielnie – wystarczy kartka papieru, miarka i ołówek. Zmierz dostępną przestrzeń i zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy: na kąciku wypoczynkowym idealnym na popołudniową drzemkę czy raczej niewielkim komplecie obiadowym, przy którym będzie można jeść posiłki i popijać kawę. Nie próbuj zmieścić na małym balkonie wszystkiego – to się po prostu nie uda. Pamiętaj też, że w sklepie meble zawsze wydają się mniejsze niż w rzeczywistości, więc nie kupuj ich bez upewnienia się, że mają odpowiednie wymiary. Na szczęście urządzając balkon, do dyspozycji masz nie tylko podłogę, ale też sufit, ściany i balustradę.

W przypadku ograniczonej przestrzeni bardzo istotne jest zachowanie spójności wizualnej. Mieszanie różnych stylów jest wprawdzie modne i pozwala osiągnąć spektakularny efekt, ale na pewno nie sprawdzi się w przypadku małego balkonu czy mieszkania. Na ograniczonej metrażem przestrzeni zewnętrznej wszystko powinno ze sobą współgrać i nawiązywać stylistycznie do wnętrza połączonego z balkonem.

 

Mały balkon, duże możliwości - jak stworzyć przytulną aranżację na niewielkiej przestrzeni?

Żeby urządzić mały balkon w wielkim stylu, wcale nie musisz dysponować wysokim budżetem. Wystarczy kilka sprawdzonych pomysłów, garść inspiracji z Internetu i trochę wyobraźni.

 

Podłoga na balkon w bloku

Zacznij od wybrania posadzki. Powinna być ona nie tylko estetyczna, ale też odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Do wyboru jest bardzo wytrzymały i nienasiąkliwy gres, ponadczasowe i miłe dla oka drewno oraz łatwa w montażu deska kompozytowa, która w przeciwieństwie do desek drewnianych nie wymaga impregnacji. Bardzo popularne są także imitujące drewno podesty tarasowe złożone z elementów łączonych ze sobą specjalnymi zaczepami. Jeszcze innym ciekawym pomysłem jest montaż na balkonowej podłodze sztucznej trawy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się, jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci – dobra jakościowo syntetyczna trawa jest miękka i miła w dotyku, poza tym ma antypoślizgową powierzchnię i do złudzenia przypomina prawdziwą murawę.

Bez względu na to, na jaki rodzaj posadzki się zdecydujesz, pamiętaj, że jasne kolory sprawią, że niewielki balkon wyda się większy. Nie oznacza to wcale, że podłoga w formie desek czy kafelków musi być nudna. Przeciwnie, możesz na przykład zdecydować się na deski kompozytowe stylizowane na surowe drewno lub charakterystyczne niebiesko-białe płytki ceramiczne typu azulejos.

 

Podest kompozytowy 30X30cm, 6 szt. - ciemny brąz

 

Meble na niewielkim balkonie

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią balkonową, szczególnie istotny jest przemyślany wybór mebli przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Najlepiej sprawdzą się lekkie optycznie meble o prostej formie, na przykład wykonany z aluminium lub plastiku zestaw: stolik i krzesła ogrodowe. Bardzo efektownie i przy tym delikatnie prezentują się technorattanowe komplety imitujące plecionkę lub z ażurowym prześwitem, utrzymane w odcieniach brązu lub szarości.

 

Stolik balkonowy czarny

 

W zależności od rodzaju aranżacji stół ogrodowy możesz zastąpić niską ławą, a krzesła ogrodowe dosuniętymi do ściany ławkami lub wygodnymi pufami. Jeszcze łatwiej jest urządzić balkon, sięgając po meble składane — drewniane krzesła, stoliki mocowane do balustrady lub złożone wyłącznie z opuszczanego w razie potrzeby blatu. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w meble wielofunkcyjne, takie jak stolik kawowy z miejscem do przechowywania lub pełniąca rolę siedziska pojemna skrzynia na balkon.

 

Składane krzesło drewniane na taras lub balkon

 

Brak miejsca na narożnik lub fotele ogrodowe nie znaczy wcale, że musisz rezygnować z kącika wypoczynkowego. Wystarczy leżak, hamak lub wisząca huśtawka (typu bocianie gniazdo lub fotel brazylijski), która nie zajmuje wiele przestrzeni, natomiast idealnie nadaje się na popołudniową drzemkę na balkonie.

 

Hamak fotel brazylijski 52x98 szary

 

Meble balkonowe możesz kupić (odwiedzając salon stacjonarny bądź sklep online) lub wykonać samodzielnie. Do zrobienia prostego stolika kawowego i siedziska wystarczy kilka drewnianych skrzynek lub europalet, które dostaniesz na popularnych serwisach sprzedażowych, w pobliskim zakładzie przemysłowym lub hurtowni.

 

Rośliny i kwiaty na niewielkim balkonie

Jeśli chcesz, aby balkon stał się namiastką ogrodu, nie powinno na nim zabraknąć zieleni. Rośliny i kwiaty w ozdobnych donicach możesz ustawić na podłodze, powiesić w kwietnikach pod sufitem lub umieścić w skrzynkach zamocowanych po zewnętrznej stronie balustrady. Na wolnej ścianie warto natomiast zorganizować zielnik, na który będą składać się umieszczone w rzędzie niewielkie doniczki z popularnymi ziołami, takimi jak aromatyczny rozmaryn, tymianek czy bazylia. Jeszcze innym pomysłem jest zamocowanie do ściany pergoli, po której będzie piąć się bluszcz.

Aranżacje małych balkonów mogą być więc pełne pachnących roślin, kwiatów i ziół, pod warunkiem, że wybór gatunków będzie dobrze przemyślany. Przykładowo, pnącza o wiotkich łodygach nie poradzą sobie na wietrznym balkonie, z kolei na podmuchy wiatru odporne są łatwe w uprawie i wytrzymałe pelargonie.

 

Oświetlenie balkonu w bloku

Wieczorami relaksujący klimat na małym balkonie w bloku tworzy przede wszystkim oświetlenie. Źródłem nastrojowego światła i ozdobą w jednym mogą być zarówno lampki LED, jak i ozdobne girlandy czy łańcuchy typu cotton balls. Zwykle wiesza się je pod sufitem, na ścianie lub na balustradzie. Spektakularny efekt uzyskasz także, dekorując niewielką przestrzeń oryginalnymi lampionami lub lampkami solarnymi umieszczonymi w doniczkach z kwiatami.

 

Tekstylia

Funkcjonalną aranżację balkonu dopełnią chodniki outdoorowe, narzuty, pokrowce na krzesła, poduszki ogrodowe i koce, które z pewnością przydadzą się w chłodne letnie wieczory. Obecnie szczególną popularnością cieszą się aranżacje w stylu boho, w których wykorzystano naturalne elementy: rattanowe dywany, poduszki z frędzlami, bambusową matę osłaniającą oraz ozdoby ścienne, takie jak drewniane krążki czy plecione makramy. Odpowiednio dobrane tekstylia pozwolą Ci wyczarować wyjątkowe miejsce na swoim balkonie, dodając mu przytulności i indywidualnego charakteru.

 

Ławka Eden ze skrzynią beżowa

 

Nie zapomnij uwzględnić w projekcie balkonu miejsca na dający cień parasol ogrodowy (możesz zastąpić go tkaniną zawieszaną na karniszu). Z pewnością przyda Co się także osłona na balkon (na przykład bambusowa lub wiklinowa), która zapewni Ci trochę prywatności i doda Twojemu balkonowi uroku.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Nowości nadchodzącego sezonu! Meble ogrodowe technorattan, które warto wybrać do aranżacji ogrodu Nowości nadchodzącego sezonu! Meble ogrodowe technorattan, które warto wybrać do aranżacji ogrodu
Jakie iglaki na balkon i taras. Top 7 najlepszych gatunków Jakie iglaki na balkon i taras. Top 7 najlepszych gatunków
Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji! Taras w stylu skandynawskim, boho, retro, włoskim, marokańskim - Top 5 najciekawszych aranżacji!
Powrót