Malowanie podłogi drewnianej. Jak to zrobić?

27.03.2021


Wybór podłogi jest nie tylko decyzją, w której decydują finanse.  Jej wygląd i faktura to wybór na lata. To podłogi drewniane i deski drewniane będą wizytówką pomieszczenia, w którym będziemy przebywać. Wybór podłogi drewnianej to najlepsza decyzja, ponieważ posłuży nam ona przez wiele lat. Panele winylowe lvt, panele podłogowe laminowane czy płytki ceramiczne są coraz częściej zastępowane drewnem. Jak malować drewnianą podłogę?

Podłogi z drewna to oryginalny wygląd i ocieplenie pomieszczenia. Jej piękno zwraca uwagę kiedy jest wyeksponowane. Dbanie o podłogę drewnianą nie wymaga wiele zabiegów i pracy. Wystarczające są zabiegi z użyciem lakieru, wosku lub olejów do drewna.

Kiedy jednak wygląd podłogi nam się znudzi alternatywą do jej wymiany lub przykrycia dywanem jest pomalowanie podłogi. Pomalowanie podłogi farbą kryjącą daje natychmiastowy efekt. Kolor drewna znika a pojawia się kolorowy zawrót głowy. Drewno ociepla wnętrze, ale kolorowe lub białe drewno piękno, które podkreślimy sami. Tylko od naszej inwencji zależy efekt końcowy.

Do zmiany koloru drewnianej podłogi (lub parkietu) nie potrzeba wiele, wystarczy pomysł na kolor, pędzel i szablon- jeśli planujemy wykonać na niej wzory. Malowanie podłóg drewnianych możemy podzielić na strefy i wykorzystać więcej niż jeden kolor farby. Oprócz wyznaczenie stref poprzez kolory można też całkowicie zmienić zamysł na podłogę. Korzystając z szablonów można pomalować podłogę tak by wyglądała jakby wyłożono ją płytkami marokańskimi lub patchworkowymi. jednym ze sposobów jest malowanie płytek na pomalowanej lakierem podłodze tak aby było widać fragmenty drewna. Innym sposobem jest pomalowanie całego obszaru jednym kolorem a później korzystając z szablonu i innego koloru namalowanie wzoru płytek. Ostateczne lakierowanie wydobędzie z nich to, co najlepsze. 

Malowanie podłogi w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesne wnętrza z drewnianymi podłogami mogą stać się awangardowe i ciekawe dzięki użyciu na przykład dwóch kontrastowych kolorów. Śmiałe zestawienie na przykład czerni i bieli wywoła mocny efekt a wnętrza nie będę potrzebować żadnych dodatkowych ozdób. Niebanalne użycie zdecydowanych i kontrastowych kolorów pozwoli także stworzyć osobny obszar i podzielić wnętrze na strefy. Deski podłogowe w jednym kolorze, w wybranej strefie zwróci uwagę i wyeksponuje ją. Podłoga lub jej fragment, na którym stoi mebel lub kwietnik dzięki malowaniu zostanie podkreślone piękno tego przedmiotu. Dzięki malowaniu powierzchni stonowanym lub ulubionym kolorem możemy wyznaczyć strefę relaksu. Fotel, lampa, stolik i zaznaczony fragment drewna na podłodze to pomysł na wyróżnienie ulubionego miejsca w pokoju.

Malowanie starej drewnianej podłogi

Malowania podłogi drewnianej (lub parkietu) nie zaczynamy stricte od malowania. Zanim do niego przystąpimy powinniśmy ocenić stan podłóg drewnianych i zasięg prac jakie należy wykonać. Stare powierzchnie należy przetrzeć papierem ściernym aby wyrównać powierzchnię. Jeśli jednak podłoga lub je fragmenty są bardzo zniszczone potrzebne będzie użycie szlifierki (oscylacyjna, taśmowa) i polerki talerzowej dla usunięcia starej powierzchni. Jakiekolwiek pęknięcia, ubytki, małe szczeliny należy uzupełnić masą szpachlową. Fragmenty powierzchni wypełnione masą szpachlową należy również wyrównać papierem ściernym lub szlifierką.

Przed przystąpieniem do malowania podłóg należy je oczyścić z kurzu, pyłu i powinny być one suche. Do malowania podłóg z desek najlepsze są farby ftalowe, ponieważ są one odporne na szorowanie i ścieranie. Podłoga, którą pomalujemy takimi farbami staje się błyszcząca. Jeśli jednak oczekujemy matowego efektu powinniśmy użyć farb do podłóg betonowych. W ofercie wielu producentów dostępne są również farby ftalowe satynowe.

Malowanie drewnianych powierzchni powinno odbywać się w określonych warunkach. Temperatura odpowiednia by malować drewno powinna oscylować pomiędzy 10-25 stopni Celsjusza. Odpowiednie wytyczne powinny znajdować się na opakowaniu z farbą. Każdy preparat ma określone zastosowani i ze względu na bezpieczeństwo należy się do nich stosować.

Wybraną farbę mieszamy i w razie potrzemy rozcieńczamy, a następnie malujemy całą lub zaznaczoną powierzchnię. Możemy wykorzystać do tego agregat natryskowy, pędzel lub wałek. Z reguły zaleca się nałożenie dwóch warstw farby aby uzyskać efekt pełnego pokrycia podłogi. Drugą warstwę nakładamy po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Producenci farb zalecają przerwę około 12 godzin. Jednak bezpieczniejszą opcja będzie odczekanie doby i ponowne malowanie.

Po kilku dniach, kiedy warstwy farby na podłodze wyschną należy ocenić ich krycie. Kiedy uzyskany efekt nie spełnia naszych oczekiwań po kilku dniach, kiedy farba wyschnie i odpowiednio się utwardzi można powtórzyć czynność malowania. Należy jednak pamiętać, iż kolejne nakładane warstwy mogą być za grube i czas oczekiwania na efekt wydłuży się. Niekiedy nakładane kolejne i kolejne warstwy stają się plastyczne a ich grubość sprawia, że odpryskują i łatwo się rysują podczas szorowania. Większość producentów farb zaleca aby pomalować i przez to zabezpieczyć drewniane podłogi lakierem. Lakierowanie desek jest nadaniem mu ostatecznego wyglądu. lakier podkreśla błysk lub matowi powierzchnię, przez co drewno dłużej będzie nam służyło. Zaleca się wykorzystanie do lakierowania lakierów poliuretanowych.

Malowanie innych drewnianych przedmiotów

Osoby, które zainspirowały się malowaniem podłogi drewnianej mogą spróbować pomalować także inne podłogi i powierzchnie w pomieszczeniach. Do malowanie farbami świetnie nadają się również betonowe podłogi, posadzki, płytki i panele. Do malowania betonowych podłóg najlepiej wybrać uretanowo-alkidową lub poliuretanową farbę. Płytki ceramiczne można pokryć specjalistycznymi na bazie żywic epoksydowych, farbami renowacyjnymi. Do malowania posadzki możemy użyć farb renowacyjnych. Po pomalowaniu farbami wybranych powierzchni należy sprawdzić czy nie potrzebują one dodatkowego zabezpieczenia lub lakierowania. Często zdarza się, iż dany producent zaleca ma w swojej ofercie farbę i lakier. Farba i jej właściwości zostaną podkreślone i uzupełnione użyciem lakieru.

Pomalowanie drewnianej podłogi

Emalię przed użyciem należy wymieszać. Nanosi się ją jedną lub dwie warstwy na wcześniej przygotowane podłoże. Do malowania można używać płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka malarskiego lub agregatu natryskowego.

 Kolejną warstwę farby można nakładać po wyschnięciu poprzedniej - według większości producentów po upływie około 6-12 godzin. Najbezpieczniej jednak będzie wykonać kolejną warstwę po upływie 24 godzin.

 W razie potrzeby farbę można rozcieńczać rozpuszczalnikiem do wyrobów ftalowych. Pełną twardość powłoki uzyskuje się zwykle po 6 dniach w zależności od temperatury otoczenia. Optymalna temperatura wynosi od 10°C do 25°C. Lepiej unikać malowania w innych temperaturach i zbyt dużej wilgotności powietrza (wskazanej przez producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu).

Drewniana podłoga, deska warstwowa Berlinek, panele podłogowe fornirowane, panele i deski - to wszystko znajdziesz w sklepie Merkury Market. Zapraszamy na zakupy!

Powrót