Urządzamy salon w bloku - poradnik w 3 krokach

23.10.2020

Mieszkanie w bloku jest dla wielu osób wygodnym sposobem na codzienność, zakłócana nieco przez niewielki metraż. Szczególnie wygodna i estetyczna aranżacja salonu może sprawiać trudności. Jak mądrze i efektownie rozmieścić meble i wydzielić strefy poszczególnych aktywności? Od czego zacząć i jakie elementy wziąć pod uwagę, aby pokój dzienny był komfortowy i elegancki?

Meble do salonu - Merkury Market

Po pierwsze: zaprojektuj wnętrze

 

Zanim wybierzemy meble do salonu i zaczniemy je ustawiać, warto sięgnąć po kawałek papieru, najlepiej w kratkę i sporządzić plan. Nie musi być idealnie dokładny, jeśli chodzi o wymiary. Wystarczą przybliżone wartości. Ważne jest rozmieszczenie okien, drzwi i gniazdek elektrycznych. Drzwi wewnętrzne otwierają się do środka, więc trzeba pamietać aby nie umieszczać zabudowy na ścianie za skrzydłem drzwiowym, żeby nie blokować przejścia. Często rezygnuje się z zamykania salonu, pozostawiając wnętrze otwarte na przedpokój. Zdecydowanie dodamy w ten sposób nieco przestrzeni i optycznie powiększymy pokój.

Okna także wymagają uwagi - musimy zapewnić do nich swobodny dostęp. Gniazdka elektryczne wyznaczą nam miejsca ustawienia telewizora. Lampy podłogowe również muszą być blisko żródła prądu.

W ten sposób określimy poszczególne strefy, wypoczynkową: z kanapą i telewizorem, jadalnianą ze stołem i lampą nad nim, przechowywania na wolnej ścianie. Pozostaje jeszcze strefa pracy. Jeśli mamy miejsce, umieśćmy biurko blisko światła. Ograniczenie przestrzeni sprawia, że często zestawy stół i krzesła trafiają pod okno, bo stają się także miejscem pracy.

Meble tapicerowane - Merkury Market

Po drugie: ustaw meble

Rozmieszczenie stref na planie pozwoli zorientować się jakie rozmiary mebli będą najbardziej funkcjonalne. Małe narożniki do salonu wymagają powierzchni około 250 x 150 cm, trzyosobowe sofy niewiele mniej bo 200 cm x 100 cm, ale sofy dwuosobowe to już tylko 150 cm x 90 cm. Warto przemyśleć ustawienie dwóch kanap, zamiast jednej dużej. Wybierając wypoczynki rozważmy sposób ustawienia. Narożnik pięknie wpasuje się w róg pokoju i nie wymaga dodatkowych miejsc do siedzenia. Do kanapy przyda się puff lub fotel, ale można ją ustawić nawet z dala od ścian i nie straci nic ze swojego uroku. Wersalki rozkładane, najmniejsze i najbardziej kompaktowe. muszą być ustawiane przy ścianie. Tył nie jest zbyt reprezentacyjny, a lekkie oparcie łatwo się przechyla.

Komody, witryny i regały czy szafy do salonu o małym metrażu wybieramy z większą uwagą. Jasne drewno, wysokie nóżki i niestandardowe rozwiązania są tym czego szukamy.

Nic nie sprawdzi się tak dobrze w małych pokojach dziennych jak meblościanki. Zaprojektowane z myślą o przechowywaniu na niewielkiej powierzchni, ale też o wyjątkowo nowoczesnym wzornictwie, są stworzone do salonów w bloku. Łączą interesujący wygląd z różnorodnymi pomysłami na przechowywanie w pokoju dziennym.

Stoły i krzesła tworzące strefę jadalni, umieszczamy jak najbliżej wejścia, żeby ograniczyć przenoszenie posiłków przez pomieszczenie. Jeśli planujemy wykorzystanie stołu jako miejsca do pracy, zadbajmy o odpowiednie oświetlenie.

Wszystkie produkty - Merkury Market

Po trzecie: wybierz dodatki i dekoracje

 

O klimacie i przytulności wnętrza decydują tekstylia, dekoracja okien i ścian. Do łask powracają dywany do salonu, układane w pobliżu kanapy. Zasłony do salonu nadal są obowiązkowym elementem dodającym stylu i osłaniającym wnętrze przed promieniami słońca oraz wzrokiem sasiadów. Istotny jest wybór kolorów. Akcesoia dekoracyjne nie powinny tworzyć barwnego chaosu. Dodatki: koce i poduszki dekoracyjne wybierajmy w dwóch, trzech kolorach, które powtórzą się także w pozostaych elementach ozdobnych.

Powrót