Obicie krzesła - jak je zmienić? Ile to kosztuje? Sprawdź!

30.06.2021

Stare krzesła mogą zyskać drugie życie - wystarczy zmienić ich tapicerkę! Renowacja to sposób nie tylko na oszczędność, ale też zachowanie w użyciu wysokiej jakości mebli oraz uzyskanie unikalnego, jedynego w swoim rodzaju efektu. Wbrew pozorom zmiana obicia krzesła wcale nie jest trudna - nawet dla początkującej osoby. Wymaga jednak precyzji i dokładności - tylko dzięki niej uzyskamy atrakcyjne meble o nowym designie. Sprawdź, jak zmienić obicie krzesła w prosty sposób.


W tym artykule:

1. Nowe życie starych mebli

2. Przygotowanie materiałów i narzędzi

3. Krok 1: Usuwanie starej tapicerki

4. Krok 2: Gąbka i materiał

5. Krok 3: Obicie oparcia

6. Krok 4 (opcjonalny): odnowienie szkieletu krzesła

7. Ile kosztuje metamorfoza krzeseł?


 


 

krzesła tapicerowane

Nowe życie starych mebli

Tapicerowanie mebli w celu nadania im nowego wyglądu to obecnie jedno z najczęściej wykonywanych zadań projektantów wnętrz. Specjaliści, których zadaniem jest odświeżenie wyglądu mieszkania, decydują się na rozwiązania modne i ekonomiczne. Wystarczy wymiana materiału, by krzesło zyskało zupełnie nowy wygląd.

Odrestaurowane meble są dla wielu synonimem pomysłowości i kreatywności właściciela domu. Okazuje się, iż sama zmiana materiału na krześle to ogromny krok w kierunku nadania wnętrzom zupełnie nowego stylu. Tkanina na oparciu i siedzisku potrafi w niezwykły sposób zmienić np. krzesło tradycyjne na nowoczesne, industrialne, a nawet skandynawskie.

Renowacja mebli jest też działaniem w modnym duchu zero waste. Zamiast wydawać pieniądze na meble i powiększać wysypisko śmieci starymi rzeczami, wystarczy kupić trochę materiału, wymienić starą tapicerkę na krześle i zyskać coś świeżego i niepowtarzalnego.

krzesła w jadalni

 

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Postawą zmiany wyglądu mebli tapicerowanych jest znalezienie materiału, który wizualnie pasuje do wnętrza i będzie się w nim dobrze prezentował. Często eksploatowane krzesła do jadalni muszą mieć solidne, mocne i trwałe obicie. Wybierając tkaninę kierujmy się więc nie tylko wyglądem, ale też jakością.

Wnętrze krzesła wyposażone jest w miękką gąbkę. Jeśli po zdjęciu starego obicia okaże się, że ta obecna jest jeszcze całkiem dobra, możemy ją pozostawić. Jeśli jednak wnętrze siedziska jest bardzo zniszczone, zaopatrzmy się w nowe. Gąbkę należy przyciąć do wymiarów siedziska, a gdy znajduje się ona też w elementach pionowych - oparcia.

 

Tapicerowanie mebli nie wymaga zaawansowanego sprzętu. Potrzebne nam będą następujące narzędzia:

- śrubokręt,
- nożyczki,
- młotek,
- tacker (specjalny zszywacz tapicerski),
- kombinerki.

Warto przy tym pamiętać, aby zaopatrzyć się w nieco większą ilość materiału i gąbki - na wypadek, gdyby jakieś krzesło nie wyszło nam tak, jak zaplanowaliśmy. Szczególnie osoby stawiające pierwsze kroki w pracach tapicerskich powinny wziąć pod uwagę margines błędu.


Krok 1: Usuwanie starej tapicerki

Aby zdjąć stary materiał, najpierw musimy nasze krzesła do salonu rozkręcić. Za pomocą śrubokręta odkręcamy siedzisko i oparcie. Następnie delikatnie podważamy i usuwamy zszywki. Zyskujemy surowe siedzisko, które musimy odnowić - wyposażyć w gąbkę i tkaninę. To pierwszy krok do nadania starym meblom nowego wyglądu.

Materiał do tapicerowania dokładnie odmierzamy pamiętając, by z każdej strony pozostawić kilka centymetrów tkaniny. Lepiej, żeby zapasu było więcej, niż mniej. W pierwszym przypadku bowiem nadmiar zawsze można uciąć.

 

krzesła tapicerowane


Krok 2: Gąbka i materiał

Na czystej podłodze kładziemy materiał, którym chcemy obić krzesło. Następnie na nim układamy wycięty fragment gąbki, a dopiero na końcu - siedzisko fotela. Brzeg tkaniny zwijamy, naciągamy i mocujemy do siedziska za pomocą zszywek. Ewentualnie można też użyć specjalnych gwoździków tapicerskich, choć z pewnością jest to rozwiązanie mniej wygodne.

Tapicerkę najlepiej przymocować w pierwszej kolejności ze wszystkich czterech stron, a dopiero na końcu - na rogach krzeseł. Dzięki temu łatwiej jest dopasować materiał i uzyskać estetyczny efekt.


Krok 3: Obicie oparcia

Meble tapicerowane dostępne są w różnych wariantach, np. z obiciem oparcia lub bez. Wymiana tapicerki w takim miejscu nie zawsze jest prosta. W większości przypadków jednak wystarczy mebel odpowiednio rozkręcić, aby uzyskać element do zmiany tkaniny.

Zanim zaczniemy zdejmować starą tkaninę, przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki obicie wykonał producent. Dzięki temu łatwiej nam będzie szybko i sprawnie wymienić materiał.

Załóżmy, że nasze fotele mają oparcie w pełni tapicerowane. W takim wypadku Musimy zszyć materiał w formę tunelu. Przyda się do tego standardowa igła i nici. Szczęśliwi właściciele maszyn do życia mogą skorzystać z dobrodziejstw tego klasycznego sprzętu.

Uszyty w ten sposób tunel wkładamy na odpowiedni element oparcia. Następny krok to naciągnięcie materiału i przymocowanie go do szkieletu krzesła - podobnie, jak robiliśmy to w przypadku siedziska.


Krok 4 (opcjonalny): odnowienie szkieletu krzesła

Jeśli chcemy zmienić obicie i wygląd starych krzeseł, tapicerowanie mebli nie zawsze wystarczy. Aby krzesła zyskały świeżość, warto też poddać renowacji drzewce. Czasem wystarczy je po prostu polakierować. Jeśli jednak meble są bardzo zniszczone, należy zdjąć stary lakier - w tym celu możemy użyć papieru ściernego lub szlifierki.

Choć krok ten omawiamy na końcu, warto go wykonać na samym początku - gdy zostanie zdjęta stara tapicerka. Wprawdzie nogi i inne drewniane rzeczy można zeszlifować i polakierować już po wykonaniu tapicerowania siedziska i oparcia, jednak jest to znacznie mniej wygodne rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej najpierw pozbawić fotel elementów materiałowych, a dopiero potem przystąpić do renowacji drewna.

zestaw krzeseł tapicerowanych


Ile kosztuje metamorfoza krzeseł?

Samodzielne tapicerowanie krzeseł to rozwiązanie o wiele tańsze niż zamówienie takiej usługi u specjalisty lub zakup nowych mebli. Wprawdzie wymaga nieco czasu, który musimy poświęcić, chociażby na to, by uszyć lub wyciąć materiały, jednak efekt jest wart starań.

Standardowa usługa tapicerska - obicie siedziska i oparcia - to koszt około 100-200 zł. Więcej zapłacimy za skomplikowane krzesła biurowe czy fotele. Tego typu meble biurowe mogą nas kosztować nawet 800-900 zł!

Tymczasem renowacja krzesła we własnym domu wyniesie nas tyle, co koszt materiału, gąbki, ewentualnie lakieru i narzędzi. Musimy też doliczyć różnego rodzaju akcesoria meblowe do szycia materiału itp. Nawet jeśli na cały proces będziemy musieli poświęcić sporo czasu, efekt z pewnością wart jest wysiłku. Dzięki pracom DIY stare meble kuchenne i jadalniane zyskają nowy blask. To doskonały sposób na odświeżenie wnętrz mieszkania, bez inwestowania w nowe meble gotowe i dekoracje. Naprawdę warto wprowadzić taką odmianę w naszym domu!


Zainspiruj się!!!

Meble do salonu kama i meble do salonu royal meble do salonu tadeusz meble do salonu belveder i
Meble do salonu Kama I Meble do salonu Royal Meble do salonu Tadeusz Meble do salonu Belveder I
Powrót