Ogród w stylu japońskim - jak go stworzyć? Sprawdź!

04.03.2021

 

Stylów i pomysłów na urządzenie ogrodu jest wiele, każdy z nas ma inną wizję aranżacji zieleni. Ogród może być schludny, minimalistyczny lub z bujną roślinnością i wieloma kontrastowymi dodatkami. Jedną z ciekawych inspiracji na jego urządzenie jest ogród w stylu japońskim. Japonia kojarzy nam się z odległym krajem, skomplikowaną architekturą oraz nieuchwytnymi w standardowych sklepach dodatkami. Nic bardziej mylnego! Poprawnie zaaranżowane ogrody japońskie można wykonać tanio, szybko oraz gustowanie.

W naszym artykule postaramy się wykorzystać cenne inspiracje na poprawne urządzenie ogrodu w stylu japońskim. Jeśli marzysz o nietypowej aranżacji, której pozazdrości Ci niejeden sąsiad, zapraszamy do naszej lektury.

Podstawowe symbole ogrodu japońskiego

Dla Japończyków natura jest niezwykle ważnym elementem. Mieszkańcy tego kraju są znani z projektowania malowniczych ogrodów, alejek oraz gospodarowania ciekawej roślinności na terenie przestrzeni miejskiej. Styl, który wypracowali jest zdecydowanie wyróżniający się na tle innych krajów. Ogród w stylu japońskim nie zostanie pomylony z żadną inną kulturą / inspiracją. Cechują go trzy podstawowe symbole składające się na dekoracje ogrodu:

Woda - jako symbol życia, wnosi do ogrodu ruch oraz dynamikę

Strumienie, wodospady, rwące potoki mają symbolizować siłę mężczyzny, natomiast wolne i ciche strumyki - kobietę. Akweny często łączą się ze sobą u ujścia, wpadając do wspólnego stawu lub oczka. Woda w ogrodzie może być zastąpiona jasnym żwirem symbolizującym ten rodzaj żywiołu.

Kamienie - są symbolem wieczności, trwałości, siły oraz niezmienności

Wszystkie kamienie ogrodu powinny być wybrane w podobnym do siebie kształcie. Można sięgnąć po kamienie w kształcie łuków lub półkoli. Kamienie należy wykładać w pozycjach naturalnych, wręcz przypadkowych. Ogród powinien być zaaranżowany w taki sposób, jak gdyby to natura decydowała o lokalizacji poszczególnych elementów.

Rośliny w japońskim ogrodzie - roślinność jest dopełnieniem aranżacji ogrodów japońskich

Przewagę kolorów przechwycić powinna zieleń. Mocne barwy, takie jak czerwień lub róż powinny być umieszczane w pojedynczych akcentach. Idealnie nadadzą się do tego różnobarwne krzewy oraz kwiaty z rozłożystymi liśćmi.

Bardzo istotnym elementem ogrodu japońskiego są odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Tak drobne elementy jak poduszki ogrodowe, czy parasole ogrodowe mogą idealnie uzupełnić styl.

Jak urządzić ogród japoński?

Nie musisz posiadać dużego ogrodu, aby stylem nawiązać do Japonii. Wystarczy wiedza na temat planowania poszczególnych elementów dekoracyjnych oraz zasad tworzenia ogrodów japońskich. Pamiętaj, że inspiracją Japończyków było piękno przyrody, jej harmonia oraz spokój. Głównym celem jest zachowanie prostoty i zasady naturalności. W ogrodach japońskich ingerencja człowieka nie powinna być zauważalna. Elementy dekoracyjne oraz sam układ roślin powinny być przypadkowe i zgodne z prawami natury. Wszystko, co wprowadza chaos i przesyt powinno zostać całkowicie odrzucone. Ogród japoński to czysta elegancja oraz naturalność. Odrzuć symetryczne kształty, dopasowane kamienie i ekspresję. Postaw na prostotę!

Ogród japoński - roślinność

Styl japoński bazuje na przyrodzie - roślinność odgrywa w nim najwyższą rolę. Ogród japoński cechuje się występowaniem w nim: wiśni, magnolii, klonów palmowych, fikusów oraz małych drzewek doniczkowych bonsai. Są to gatunki typowe dla Japonii, a wyglądem zachwycają niejednego widza. Przed zakupem roślin pamiętaj jednak o różnicy temperatur - klimat w Polsce jest zdecydowanie chłodniejszy aniżeli w Japonii, dlatego postaraj się odnaleźć odmiany odporne na niskie temperatury, by Twoje drzewa nie obumarły w chłodnych miesiącach.

Charakterystyczna w ogrodach japońskich jest nieparzysta liczba elementów dekoracyjnych. Podczas sadzenia roślin wybieraj układy asymetryczne. Dodatkowo warte uwagi są ciekawe formy drzew i krzewów, przycięte w niebanalny kształt. Formować w różnorakie kształty można takie rośliny jak: sosny drobnokwiatowe, fikusy, sosny japońskie.

Jeśli chcesz wyeksponować rośliny wieczorową porą, zadbaj o oświetlenie i lampy zewnętrzne - które wieczorami, w jasnym świetle uwydatnią to co najpiękniejsze w zakamarkach Twojego ogrodu. Najtrafniejszym wyborem będą kamienne latarnie. Oświetlenie może zostać usadzone przy żeliwnych dzwonkach, charakterystycznych dla kultury Japońskiej.

Zbiorniki wodne w ogrodzie japońskim

Nieodłączną ozdobą w ogrodzie japońskim jest woda. Swoją formą nawiązuje do harmonii natury. Zbiorniki wodne projektowane są według zasady spokoju - zatem najlepszą formą wodnego akwenu będzie nierwący strumień bądź niewielka kaskada z cichym, szumiącym wodospadem. Jej szczególnym elementem jest kamień, zdobiący wnętrza kaskady. Piękno ogrodów w stylu japońskim tkwi w elegancji i szczegółach. Zbiorniki wodne powinny współgrać z kwiatami, dlatego japońskie rośliny zasadź nieopodal kaskad.

Dodatkową ozdobą ogrodów mogą być karpie koi, umieszczone w zaprojektowanym zbiorniku. Są to kolorowe, małe rybki z mieniącymi się łuskami. Doskonale wpływają na wnętrza małych akwenów, przekłuwają uwagę widza i mocniej zbliżają do natury. A to właśnie przyroda i jej pierwotne piękno sprawia, że ogrody japońskie są tak nadzwyczajne.

Jeżeli Twój ogród nie jest przystosowany do konstruowania strumieni lub kaskad, wodę zastąp jasnym żwirem. Żwirek usyp w formie strumyka np. równolegle do głównej ścieżki ogrodowej. Tworząc lekkie zakręty, odwzorujesz lekki nurt wody.

Ogrodowe wyposażenie

Ogrody japońskie, jak każde inne - posiadać powinny wygodne fotele lub leżaki ogrodowe. Wnosząc do ogrodu meble, postaw na ich prostotę i minimalizm. Stoły ogrodowe wybierz kolorystycznie najbardziej zbliżone do odcienia żwiru lub ziemi. Postaw na czystość i małą ingerencję w naturę. Jeżeli posiadasz taką możliwość - wykorzystaj kamień. Zestawy mebli ogrodowych raz elementy dekoracyjne z tego surowca, doskonale będą współgrały z pozostałą częścią ogrodu.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł z łatwością urządzić wymarzony ogród w stylu japońskim. Pamiętaj, że najważniejsze to kierować się prostotą, elegancją i bliskością z naturą. Czasami mniej, oznacza więcej - a w tym przypadku ta reguła sprawdzi się niepodważalnie.

 

Powrót