Panele winylowe click - skąd bierze się ich popularność i jak wygląda montaż?

06.05.2021

 

Podłoga winylowa w porównaniu z panelami laminowanymi jest stosunkowo nowym rozwiązaniem aranżacyjnym na polskim rynku, jednak szybko zdobywa popularność, z impetem wkraczając do naszych domów i mieszkań. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę jej estetyczny wygląd, doskonałe parametry użytkowe oraz banalnie prosty montaż.


W tym artykule:

1. Co to sa panele LVT

2. Podłoga winylowa - wady i zalety

3. Montaż podłogi winylowej


Co to są panele winylowe LVT?

Panele winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles) charakteryzują się niewielką grubością oraz znaczną elastycznością. Ich sposób wykonania sprawia, że są dostępne w niezliczonej ilości faktur, wzorów, rozmiarów i kolorów – mogą na przykład do złudzenia przypominać znacznie droższe materiały, takie jak drewniane deski podłogowe, parkiet, posadzkę z kamienia, płytki gresowe, a nawet klinkier. Swój wygląd zawdzięczają tak zwanej warstwie fotograficznej, którą pokrywa się przezroczystą warstwą użytkową z poliuretanu mającą za zadanie zapewnienie panelom takich właściwości jak trwałość i wodoodporność oraz ułatwienie ich czyszczenia.

Podłoga winylowa - właściwości i zalety

Przede wszystkim jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, odkształcanie i zarysowania (o jej trwałości decyduje tak zwana klasa użyteczności – im wyższa, tym trwalsze są panele winylowe). Nie blaknie również pod wpływem promieniowania UV, dlatego można ją położyć w silnie nasłonecznionych pomieszczeniach bez obaw, że straci swój pierwotny kolor.

Panele podłogowe z winylu w przeciwieństwie do drewna i paneli laminowanych są całkowicie wodoodporne. Ich wierzchnia warstwa uniemożliwia wodzie i wilgoci dostawanie się w głąb materiału, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania wypaczeń. Ta właściwość sprawia, że panele winylowe można z powodzeniem zastosować zarówno w kuchni, jak i łazience, gdzie będą wyglądały znacznie przytulniej niż płytki ceramiczne.

Dużą zaletą paneli winylowych jest także łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy je regularnie odkurzać i przecierać mopem lub wilgotną szmatką, nie wymagają natomiast impregnowania. Co więcej, ich powierzchnia jest antystatyczna, co oznacza, że odpycha ładunki elektryczne, a wraz z nimi kurz, świetnie nadaje się więc na przykład dla raczkujących dzieci oraz alergików (tym bardziej, że nie posiadają w składzie szkodliwych substancji, takich jak na przykład formaldehyd).

Panele winylowe zapewniają doskonałą izolację akustyczną. Dźwiękochłonność tych produktów wynika z ich dużej elastyczności i sprawia, że tego typu podłoga skutecznie wycisza hałasy, takie jak odgłosy kroków lub upadających przedmiotów.

Zastosowanie w mieszkaniu lub domu paneli z winylu to również komfort ich użytkowania. Są miłe i stosunkowo miękkie w dotyku, dzięki czemu amortyzują ruchy podczas chodzenia, odciążając stawy kolanowe. Z kolei ich niewielka grubość (2-7 milimetrów) sprawia, że mają niski opór cieplny, więc nadają się do położenia na ogrzewanie podłogowe (pod warunkiem, że są klejone i zostanie zastosowany odpowiedni podkład pod panele).

Podłogi winylowe dają ogromne możliwości aranżacyjne i pasują do każdego wnętrza, bez problemu dobierzemy do nich także listwy i akcesoria wykończeniowe. Układa się je zarówno w sposób tradycyjny (a więc tak jak płytki, panele i deski), jak i na przykład w jodełkę, na wzór pakietu. Panele podłogowe LVT świetnie nadają się także do odświeżenia wyglądu mieszkania szybko i niewielkim kosztem, ponieważ można nimi przykryć starą posadzkę w niemodne wzory, taką jak gres lub terakota. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności przycinania framugi oraz drzwi.

Co istotne, łatwy montaż płytek LVT sprawia, że aby położyć je samodzielnie, wystarczy kierować się instrukcją i zaleceniami producenta. Istnieją dwa podstawowe sposoby ułożenia tego typu podłogi w zależności od tego, czy chcemy aby była klejona do podłoża (dry back) czy pływająca. Szczególnie popularny jest system montażu paneli winylowych na tak zwany click.

Montaż podłogi winylowej na click - na czym polega?

Podłogę pływającą  najłatwiej jest wykonać, łącząc ze sobą panele LVT za pomocą specjalnych zamków, na które składa się pióro i spust. Najpierw scala się ze sobą krótsze boki paneli, a następnie układa kolejne rzędy. Poszczególne elementy można dociskać do siebie specjalnym młotkiem (zamki tradycyjne) lub używać paneli z systemem zatrzaskowym, w którym prawidłowe połączenie potwierdza charakterystyczny odgłos przypominający kliknięcie (zamki nowoczesne). Należy jednak pamiętać, że przed położeniem podłogi LVT na click zazwyczaj konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu - w przeciwnym razie montaż może pójść na marne.

Jakie są wady podłogi z winylu?

Podłogi winylowe są wprawdzie tańsze niż drewniane deski, ale kosztują więcej niż panele podłogowe laminowane. Płytki LVT mają dużą rozpiętość cenową - najtańsze można je kupić od 40-50 złotych za metr kwadratowy, ale będą się wówczas nadawały wyłącznie do sypialni. Jeśli natomiast zależy nam na dobrych jakościowo panelach od sprawdzonego producenta nadających się do intensywnie użytkowanych pomieszczeń za metr kwadratowy zapłacimy około 120 złotych.

Montaż podłóg LVT jest możliwy wyłącznie na twardym, równym i starannie wyczyszczonym podłożu. Jeśli pominiemy ten etap przygotowań, efekt końcowy może nie spełnić naszych oczekiwań, ponieważ wszelkie nierówności znajdujące się pod panelami będą powodowały ich wypaczanie.

Warto także wiedzieć, że o ile usunięcie paneli LVT mocowanych na system zatrzaskowy jest dziecinnie proste, klejone podłogi winylowe podczas demontażu wymagają sporo cierpliwości i wysiłku. Ponadto, nie podlegają one recyclingowi, więc konieczna jest ich utylizacja w spalarniach śmieci.

Gdzie można stosować podłogi winylowe?

Niemal wszędzie. Nadają się zarówno do położenia w szczególnie narażonej na wilgoć kuchni i łazience, jak i w intensywnie eksploatowanym przedpokoju oraz na schodach. Dzięki temu można mieć jednolitą podłogę w całym mieszkaniu, co optycznie powiększy przestrzeń i zapewni spójność aranżacyjną aranżacji.

Ze względu na doskonałe właściwości podłoga winylowa oznaczona wysoką klasą użytkową doskonale sprawdzi się również w miejscach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu, takich jak biura, hotele oraz restauracje. Architekci wnętrz coraz częściej decydują się ozdobić panelami winylowymi ściany, co wygląda niezwykle efektownie i pozwala stworzyć oryginalny wystrój przestrzeni.

Powrót