Podłoga drewniana na legarach – montaż, opinie, inspiracje aranżacyjne

22.01.2021
 

Podłoga z drewna na legarach nie jest łatwa w wykonaniu. Opłaca się jednak poświęcić na jej ułożenie czas, ponieważ tak skonstruowana wykładzina podłogowa jest trwała oraz dźwiękochłonna. O walorach estetycznych drewnianych podłóg nikogo nie trzeba przekonywać. Materiał ten pasuje do niemalże każdego wnętrza, a przy tym może nadać mu niepowtarzalny charakter.

Jeśli planujesz urządzić swój dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym lub prowansalskim, drewniana podłoga na legarach idealnie się w niego wpasuje. Aby dobrze wykonać cały montaż i dołączyć do zadowolonych użytkowników drewnianych podłóg, powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nasi eksperci doradzają: podłoga z desek na legarach - jak zrobić ją krok po kroku?

Zobacz jak się układa podłogę na legarach.

Zanim rozpoczniesz pracę

Wykonywanie podłogi drewnianej na legarach jest jedną z najstarszych metod układania desek. Legary można ułożyć na każdym podłożu. Nawet wtedy, kiedy nie jest ono stuprocentowo równe. Jedynym minusem tego rozwiązania jest większa grubość podłogi. Przez to zwiększa się akustyka posadzki, co możesz zniwelować układając pod nią warstwę termoizolacyjną i wygłuszającą.

Jeżeli planujesz ułożyć drewnianą podłogę na legarach, przed rozpoczęciem pracy musisz sprawdzić, czy podłoże jest w odpowiednim stanie. Dobry podkład pod panele musi być równy, twardy i suchy. Jeśli chcesz sprawdzić jakość podkładu, wystarczy że zrobisz na jego powierzchni kilka rys przy pomocy ostrego narzędzia. Jeśli nie zacznie się kruszyć - nie musisz kłaść przed położeniem podłogi nowej warstwy podkładu. Jeśli okaże się, że podkład nie zdał testu, wówczas powinieneś nanieść na jego powierzchnię środek gruntujący.

Deska podłogowa Barlinek Dąb Standard 14x180x1092

Posadzki drewniane najczęściej są przyklejane do podłoża z betonu lub płyty drewnopochodnej. W taki sposób możesz zamontować panele i deski czy mozaikę.

Jeżeli jednak nie chcesz wykonywać podkładu betonowego, istnieje alternatywna opcja, której wykonanie chcielibyśmy Ci przybliżyć - wykonanie podłogi drewnianej na legarach. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć się do prac suchych oraz nie obciąży istniejącego już stropu.

Jeżeli zdecydujesz się na montaż podłogi na legarach, musisz pamiętać o tym, aby pozostawić 1-2 centymetrową szczelinę dylatacyjną.

Deska podłogowa Barlinek Dąb Gold 14x207x1092

Co to są legary?

Legar to podłużny, drewniany element, na którym układane są deski. Dzięki jego zastosowaniu budowa podłogi jest mocna i elastyczna. Legary należy oddzielić od podłoża odpowiednim materiałem izolacyjnym, który wzmocni całą konstrukcję oraz ochroni ją przed zimnem i wilgocią. W tym celu możesz użyć wełny mineralnej, papy, podkładu izolacyjnego lub specjalnej pianki. Legary najczęściej układane są w odstępach co około 60 cm. Akcesoria wykończeniowe drewniane i legary znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market.

Jakie wymiary legarów?

Minimalna szerokość legarów, które produkowane są najczęściej z drzew iglastych, to 50 mm. Pomiędzy końcami legarów a ścianami powinna zostać zachowana odległość przynajmniej 4 cm. Ich wysokość musi być o około 1-2 cm większa, niż grubość izolacji między legarami.

Jaki rozstaw między legarami?

Odstęp pomiędzy legarami powinien wynosić nie więcej niż ok. 59 cm. Musisz dopasować go do szerokości materiału, którego masz zamiar użyć do izolacji.

Czym mocować legary do podłoża?

Legary możesz przymocować do podłoża na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest przytwierdzenie ich bezpośrednio do podłogi przy pomocy wkrętów z kołkami rozporowymi. Alternatywnie, możesz zastosować wkręty z podkładkami sprężystymi o nachodzących na siebie końcówkach. Umożliwią one bardziej elastyczną pracę całej konstrukcji. Legary montuje się także przy pomocy kątowników i wkrętów.

Podłoga na legarach krok po kroku

Wybór desek

Jeżeli chcesz wykonać podłogę z desek, powinieneś zaopatrzyć się w ich specjalny rodzaj. Polecamy zastosowanie desek, które mają profilowane złącza. Dzięki temu powierzchnia będzie cechować się wytrzymałością. Pomiędzy deskami nie powstaną też nieestetyczne przerwy. Minimalna grubość, jaką powinny cechować się deski podłogowe na legarach, musi wynosić 5 cm.

Podłoga na legarach - jakie wymiary desek?

Zanim rozpoczniesz montowanie desek na podłodze, upewnij się, czy posiadasz odpowiednią ich ilość do pokrycia całej powierzchni. Może okazać się, iż w sklepie nie ma już wybranego przez Ciebie modelu. Najbezpieczniej jest pozostawić pewien naddatek, który będziesz mógł wykorzystać także, jeśli jedna z desek się uszkodzi.

Powinieneś dobrać taki rozmiar desek, aby ich długość pozwalała przykryć podłogę bez ich przycinania - choć nie zawsze jest to możliwe. Wówczas najlepsza będzie długość, która przyniesie jak najmniejsze straty materiału.

Grubość desek jest zależna od rozstawu samych legarów. Jeśli wynosi on 59 cm, wówczas deski powinny mieć grubość 32 mm i szerokość 125 lub 145 mm.

Gdzie szukać desek dobrej jakości?

Piękna podłoga z drewna na legarach to zasługa nie tylko odpowiedniego sposobu jej montażu. Aby Twoja posadzka była użytkowana przez wiele lat, musisz wybrać deski odpowiedniej wielkości i jakości. Sprawdzone modele możesz znaleźć w sklepie Merkury Market, który cieszy się świetnymi opiniami klientów. Wśród polecanych modeli znajdują się między innymi: Barlinek Dąb Contry Mat, Barlinek Jesion Family czy Barlinek Dąb Natur Cognac.

Układanie - o czym należy pamiętać?

Jak powinieneś układać deski podłogowe? Jeżeli musisz je dociąć, powinny być tak przesunięte, aby ich łączenia nie pokrywały się ze sobą. Najczęściej deski układa się równolegle do ściany w której znajduje się okno.

Deska podłogowa Barlinek Jesion Family 14x207x1092

Montaż legarów

Zanim przejdziesz do układania posadzki, musisz odpowiednio zabezpieczyć zarówno powierzchnię desek i legarów przy pomocy grzybobójczego impregnatu. Powinieneś nanieść go przy pomocy pędzla na spodnią stronę materiału.

Następnie musisz przyciąć legary do odpowiedniej długości. Potem konieczne jest wywiercenie w nich otworów na wkręty, które będą mocować je do posadzki. Powinny być one rozmieszczone co około metr. Do spodniej warstwy legarów przytwierdzasz paski filcu lub mineralnej wełny, która będzie izolacją akustyczną. Nie możesz zapomnieć o dodaniu gumy, która zabezpieczy legary przed wilgocią.

Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie na posadzce legarów w odpowiednich odległościach od siebie. Musisz pamiętać o zachowaniu czterocentymetrowych przerw między ścianami a ich końcówkami. Następnie, przy użyciu mineralnej wełny lub innego materiału izolacyjnego, skoryguj różnicę poziomów, umieszczając pod nimi warstwę o odpowiedniej grubości. Tak wypoziomowane legary możesz zamontować do podłoża przy pomocy kołków, wkrętów czy kątowników.

Montaż desek

Po zamontowaniu legarów możesz przejść do układania desek podłogowych. Dla względów estetycznych najlepiej będzie, jeżeli cały proces rozpoczniesz od ściany, w której znajduje się okno. Deski musisz zamocować za pomocą wkrętów, które powinny być dwukrotnie dłuższe niż ich grubość. Po przymocowaniu pierwszej deski, montujesz kolejną. Jeżeli zauważysz, że nie przylegają one do siebie w pełni, wówczas musisz je do siebie docisnąć. Po zamontowaniu kilku sztuk, w szczelinę powstałą pomiędzy posadzką a deskami, wsuwasz izolację - czyli wełnę mineralną. Czynność powtarzasz aż do momentu, aż cała podłoga będzie wyłożona deskami.

Wykończenie

Przedostatnim krokiem jest dopasowanie listew przyściennych w narożnikach i złączach pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Listwy musisz przykleić do podłogi za pomocą kleju do drewna. Zwróć uwagę na to, by dokładnie przylegały do ściany.

Na koniec zostaje Ci dwukrotne wyszlifowanie powierzchni posadzki oraz zabezpieczenie jej lakierem. Możesz to zrobić także przy pomocy bejcy lub oleju, które zagruntują powierzchnię podłogi i nadadzą jej głębszą barwę.

Deski podłogowe - do czego pasują?

Drewno na podłodze - do czego pasuje?

Jeśli zakończyłeś układanie desek - pora zastanowić się nad resztą aranżacji mieszkania. Drewno ma niezaprzeczalny urok. Jest ponadczasowe i pasuje do większości stylów, w jakich możesz urządzić wnętrze swojego domu lub mieszkania. Dzięki zastosowaniu drewnianych desek, pomieszczenie nabiera zupełnie innego charakteru. Podpowiadamy z czym najlepiej je połączyć.

  • białe meble - dla fanów stylu skandynawskiego, który cechuje się swoistym chłodem. Połączenie białego umeblowania z drewnianą podłogą to strzał w dziesiątkę. Oczywiście, pod warunkiem, iż tonacja bieli oraz odcień desek będzie ze sobą współgrać. W stylu skandynawskim powinieneś postawić na chłodną barwę obu tych elementów;
  • bujane krzesła i wzorzyste dywany - to idealne rozwiązanie na połączenie drewnianej posadzki z wyposażeniem, które jest niezbędne w stylu rustykalnym. Tutaj polecamy raczej ciepłe odcienie desek oraz całego wystroju, ponieważ aranżacje tego rodzaju wyróżniają się "swojskością" i przytulnością;
  • antyczne meble - czyli czynnik, którego nie może zabraknąć w stylu klasycznym i glamour. Bardzo ważne będzie dopasowanie ich odcienia do barwy posadzki. Połączenie antyków z drewnem na podłodze stworzy wrażenie spójności;
  • proste i funkcjonalne umeblowanie - sprawdzi się w przypadku drewnianej posadzki w pomieszczeniu urządzonym w stylu nowoczesnym. Cechuje się on przede wszystkim prostotą. Dzięki połączeniu jasnego koloru desek z prostymi meblami w stonowanych kolorach, stworzysz wrażenie wizualnego powiększenia przestrzeni;
  • beton - jeżeli marzy Ci się przestrzeń w stylu industrialnym, możesz połączyć beton i drewnianą aranżację podłogową domu lub mieszkania. To rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się we wnętrzach typu loft.

 

podłoga

 

Wiesz już, w jaki sposób zamontować drewnianą posadzkę na legarach. Teraz pozostaje Ci już jedynie wybrać odpowiednie dodatki, które nadadzą Twoim czterem kątom odpowiedniego charakteru. Jeśli potrzebujesz dodatkowej porady, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Powrót