Pompy do basenu - jak używać? Sprawdź!

19.06.2021

 

Dobra jakość wody w basenie to w znacznej mierze zasługa prawidłowego działania pompy filtrującej. Choć nowoczesne urządzenia są łatwe w obsłudze i proste do instalacji nawet przez osobę niebędącą profesjonalistą, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dowiedz się, jak zamontować i użytkować pompę basenową oraz jak dbać o czystość wody. Dzięki temu basen stanie się bezpiecznym i czystym miejscem do zabawy i relaksu dla całej rodziny!


W tym artykule:

1. Wybór basenu i pompy filtrującej

2. Montaż pompy basenowej

3. Jak używać pompy do basenu?

4. Środki ostrożności

5. Przechowywanie basenu i pompy


Wybór basenu i pompy filtrującej

Małe baseny ogrodowe Bestway - przede wszystkim te przeznaczone dla dzieci - nie wymagają oczyszczania wody. Niewielka pojemność zbiornika sprawia, iż bez większych strat można ją wymieniać co kilka dni. Inaczej jest z dużymi basenami rozporowymi czy stelażowymi - w tym przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnego filtra, który na bieżąco usuwa wszelkie mechaniczne zanieczyszczenia.

 

Do wyboru mamy pompy basenowe piaskowe i kartuszowe. Różnią się one materiałem, który pełni rolę złoża filtracyjnego. Wygodne pompy piaskowe do basenu to urządzenia, które do zachowania czystości wody używają piasku lub żwiru o granulacji 0,4-0,8 mm. Przez znajdujący się w specjalnym pojemniku piasek przepływa brudna woda. Piasek usuwa wszelkie mechaniczne zanieczyszczenia, a także wiele drobnoustrojów, m.in. bakterii i grzybów.

Pompy kartuszowe do basenu zawierają filtr kartuszowy, na którym zatrzymują się osady i zanieczyszczenia z powierzchni wody i dna basenu. Ze względu na konieczność częstego czyszczenia lub wymiany filtra, zaleca się stosowanie tego typu pomp do mniejszych basenów.

Baseny mają różne pojemności - od niewielkich zbiorników dmuchanych po bardzo duże baseny stelażowe Bestway. Pamiętajmy, że wydajność pompy musi być dostosowana do wielkości basenu i poziomu wody. Jeśli kupimy urządzenie o zbyt słabej mocy, filtr nie usunie wszystkich nieczystości.

Montaż pompy basenowej

Zanim zaczniemy instalować pompę basenową, przeczytajmy instrukcję dołączoną przez producenta. Błędy w montażu mogą skutkować awariami lub krótszą żywotnością urządzenia. Zanim przystąpimy do prac, przygotujmy miejsce dla pompy i basenu. Pamiętajmy, by zachować przynajmniej 2 metry odległości pomiędzy nimi.

Lepiej, aby wszelkiego rodzaju zabawki ogrodowe dla dzieci - zjeżdżalnie, trampoliny ogrodowe itp. znajdowały się w odległości przynajmniej kilku metrów od obu urządzeń - pompy i basenu. Tak samo grille ogrodowe, hamaki, a w szczególności oświetlenie i lampy zewnętrzne!

Kabel zasilający należy umieścić tak, by nie miały do niego dostępu zwierzęta i dzieci. Powinien jednak być na tyle widoczny, by przypadkiem nie uszkodzić go np. kosiarką. Uwaga! Kabla do pompy basenowej nie wolno zakopywać w ziemi.

Po ustawieniu pompy w odpowiednim miejscu należy zdjąć z basenów ogrodowych wszystkie zatyczki. W ich miejscu montujemy dyszę z sitkiem. Do łączników instalujemy dwa węże, które mocujemy przy użyciu klamry i uszczelek pamiętając, by dobrze je docisnąć. Pompa filtrująca ma dwa otwory - wąż z otworu górnego musi być podłączony do dolnego otworu basenu i odwrotnie.

Następnie odkręcamy zawór powietrza i zdejmujemy pokrywę. Po sprawdzeniu filtrów pompa filtrująca basenowa może zostać włączona.

Gdy pompa zostanie już odpowiednio zamontowana do basenu, czas na wypróbowanie jej działania. Po pierwszym napełnieniu basenu ogrodowego smak wody może okazać się nieco słony. Efekt ten zniweluje użycie chemii basenowej. Warto też od razu wymienić wkład z filtrem.

Jak używać pompy do basenu?

Regularne włączenie pompy to warunek utrzymania czystej wody w basenie. Oprócz tego nie można zapomnieć o chemii basenowej. Piasek w filtrze kartuszowym pozwala bowiem usunąć nieczystości mechaniczne, oczyścić wodę z glonów itp., natomiast chlor, aktywny tlen czy ozon niwelują wszelkiego rodzaju groźne bakterie, wirusy i grzyby. Użycie chloru i środków chemicznych jest bezpieczne i nie należy się go obawiać.

Woda w basenie krąży w układzie zamkniętym - jednym wężem wypływa do pompy, gdzie oczyszcza ją filtr basenowy, a następnie drugim wężem powraca do zbiornika. Aby urządzenie zdążyło usunąć wszelkie nieczystości, pompa filtrująca musi działać 4 godziny dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie jej na noc - przez kilka godzin dziennie filtr poradzi sobie ze wszystkimi "nieproszonymi gośćmi" pływającymi w naszym basenie.

Filtr piaskowy należy regularnie płukać wodą. Czynność ta trwa około 15 minut i nie wymaga specjalnych umiejętności. Większość pomp ma funkcję czyszczenia filtra. Raz na sezon piasek należy wymienić.

Pompa zawierająca filtr basenowy kartuszowy wymaga regularnego czyszczenia, a najlepiej wymiany wkładu. Zakup nowego produktu zwykle okazuje się rozwiązaniem praktyczniejszym i efektywniejszym. Tym bardziej, że basenowe wkłady do pomp są stosunkowo tanie.

Środki ostrożności

Tak jak każde inne urządzenie stosowane w domu i ogrodzie, pompa filtrująca do basenów wymaga regularnej kontroli. Sprawdzać musimy nie tylko jej wydajność, ale też prawidłowość pracy. Jeśli zauważymy, że pomimo używania sprzętu jakość wody basenowej pozostawia wiele do życzenia, koniecznie zweryfikujmy, czy pompa działa tak, jak powinna.

Zawsze miejmy ze sobą zapas filtrów, a gdy mamy pompy piaskowe - regularnie płuczmy ich zawartość. Warto też korzystać ze specjalnych urządzeń czy pasków do pomiaru pH i zawartości związków chemicznych w naszym zbiorniku.

Środki do zachowania czystości wody - zarówno pompa, jak i chemia - nie powinny być używane w czasie, gdy w basenie przebywają ludzie. Aby uniknąć podrażnienia skóry, czyśćmy wodę w basenie nocą.

Nawet jeśli stosujemy chemię do basenów i regularnie wymieniamy filtry, w wodzie mogą pojawić się pewne trudne do usunięcia zabrudzenia. Dno nierzadko pokrywają glony i duże odpady. W takim wypadku sprawdzi się odkurzacz do stosowania w basenach. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu woda basenowa znów stanie się krystalicznie czysta, bez konieczności wchodzenia do zbiornika.

Po zakończeniu zabawy baseny ogrodowe należy przykrywać - sprawdzi się dołączone przez producenta, np. Bestway, specjalne nakrycie. Jeśli go nie mamy, wystarczy zwykła plandeka.

Przechowywanie basenu i pompy

Po zakończeniu sezonu letniego zarówno basen, jak i pompa filtrująca muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Wszystkie elementy, w tym akcesoria do pomp basenowych, trzeba przede wszystkim dobrze wysuszyć i usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Najlepiej, gdy zachowamy fabryczne opakowania - wtedy możemy je w nich wygodnie przechować.

W innym wypadku osuszoną pompę, filtr, wkład, a także zapas chloru czy pozostałej chemii można włożyć do skrzynki lub kartonowego pudełka, a następnie umieścić w pomieszczeniu, w którym nie będą narażone na wodę czy inne czynniki. Dobrym miejscem są np. garaż czy domek narzędziowy. Pompa w żadnym wypadku nie może pozostać na zimę na dworze.

Relaks w ogrodzie przyniesie nam spodziewaną regenerację tylko wtedy, gdy zadbamy o czystą wodę i bezpieczne otoczenie. Ciekawy design basenu ogrodowego sprawi, że nasza architektura ogrodowa zyska nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny element przestrzeni. Co istotne, gdy opróżniamy basen, zużytą wodą można podlać rośliny, sadzonki, drzewa i krzewy - skutecznie wspomoże ona nawadnianie ogrodu.


Zainspiruj się!!!

Trampoliny ogrodowe Grille ogrodowe Meble ogrodowe dla dzieci Huśtawki ogrodowe
Powrót