Stylowe wykończenie ściany w kuchni — co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

30.11.2021

Płytki ceramiczne to najczęściej stosowane wykończenie kuchni, jednak możliwości aranżacyjnych jest znacznie więcej. Czym zastąpić glazurę na ścianie kuchennej, żeby zyskać nowoczesne i efektowne wnętrze? Podpowiedzi znajdziesz poniżej!

Ściany w kuchni narażone są na częste zachlapywanie, tłuste plamy i inne zabrudzenia, kontakt z parą wodną, a także działanie wysokiej temperatury. Z tego względu wybrana okładzina powinna być nie tylko miła dla oka, ale też funkcjonalna. Dotyczy to zwłaszcza fragmentu ściany pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami w kuchni.

 


W tym artykule:

1. Płytki ceramiczne w kuchni – skąd bierze się ich popularność?

2. Modna alternatywa dla glazury — co wybrać na ścianę w kuchni zamiast płytek?



 

Płytki ceramiczne w kuchni – skąd bierze się ich popularność?

Płytki ceramiczne, w szczególności gres, są na tyle uniwersalne, że można je położyć niemal wszędzie. Nie szkodzi im wilgoć, woda ani wahania temperatury, nie rysują się ani nie ścierają, a ich pielęgnacja jest banalnie prosta. W dodatku oferta glazury i terakoty jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać nie tylko kolor, format i fakturę płytek, ale także sposób ich ułożenia oraz wykończenia. Szczególnie popularne są obecnie płytki przypominające drewno, cegłę oraz kamień naturalny na ścianę, ale architekci wnętrz coraz częściej stawiają na całkowicie unikalne kompozycje.

Płytki ścienne mają też swoje wady. O ile samą glazurę łatwo utrzymać w czystości, nie można tego powiedzieć o fugach. Aby uniknąć ich częstego szorowania, w kuchni warto zdecydować się na droższe spoiny epoksydowe, które są bardziej odporne na powstawanie zabrudzeń, kamiennego osadu i pleśni.

Modna alternatywa dla glazury — co wybrać na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Amatorzy niebanalnych rozwiązań w kuchni mają do wyboru szereg innych materiałów wykończeniowych, które są równie praktyczne jak płytki ceramiczne, ale znacznie bardziej efektowne. Należą do nich takie okładziny ścienne do kuchni jak panele ze szkła, blacha, tapety winylowe, drewnopodobne panele ścienne, konglomeraty imitujące kamień czy betonowe płyty.

Szkło

Szklane panele nad blatem kuchennym to hit wnętrzarski ostatnich lat. Wykonuje się je ze szkła hartowanego o grubości minimum 8 mm. Taki panel można kupić w postaci gotowej tafli lub zamówić na wymiar z wycięciami na gniazdka elektryczne. Istnieją dwa sposoby montażu – klejenie bezpośrednio do ściany w kuchni lub mocowanie przy pomocy specjalnych łączników ze stali nierdzewnej. Dostępne jest zarówno szkło przezroczyste, jak i szkło lakierowane posiadające wybrany wzór lub kolor.

Panele szklane doskonale sprawdzą się również jako okładzina między płytą grzewczą a okapem, ponieważ są odporne na wysokie temperatury i łatwo utrzymać je w czystości – gładką taflę wystarczy regularnie przecierać wilgotną szmatką, ewentualnie od czasu do czasu stosować specjalne impregnaty pokrywające szkło warstwą ochronną.

Przezroczyste szkło nad blatem w kuchni nie tylko wygląda bardzo elegancko, ale także dodaje całej aranżacji lekkości i światło, powiększając optycznie pomieszczenie. Może być ozdobą samą w sobie lub posłużyć jako zabezpieczenia ściany, która ma już ciekawą fakturę.

 

Panel ze szkła to doskonała alternatywa dla płytek caramicznych

 

Blacha

Bardzo oryginalne wnętrze kuchni można stworzyć, pokrywając ścianę nad blatem kuchennym blachą ze stali szlachetnej, miedzi lub aluminium. Kupuje się ją w formie arkusza lub płytek, wybierając nie tylko materiał wykonania, ale także wykończenie ścian – blacha może być polerowana lub satynowa, gładka lub wytłaczana.

Blacha występuje w różnych kolorach, ale zawsze ma dość charakterystyczny sterylny wygląd, który pasuje przede wszystkim do kuchni urządzonych w stylu minimalistycznym, industrialnym oraz rustykalnym. Jej niewątpliwą zaletą jest odporność na wysoką temperaturę i wilgoć, jednak blaszana powierzchnia nad blatem wymaga codziennego czyszczenia, ponieważ widać na niej zacieki i inne zabrudzenia. Warto także wiedzieć, że ten rodzaj okładziny odbija światło padające na ściany, co tworzy ciekawy efekt wizualny, ale może męczyć wzrok.

 

Mozaika kuchenna wykonana ze stali szlachetnej stanowi nietuzinkowe dopełnienie nowoczesnej kuchni

 

Nowoczesna boazeria

Coraz większą popularnością cieszą się kuchenne ściany wyłożone boazerią. Zazwyczaj nie jest to jednak boazeria drewniana, ale wykonana z materiałów drewnopodobnych, które nie wymagają impregnacji. Do wykończenia powierzchni nad kuchennym blatem można użyć na przykład panele winylowe, które w porównaniu z panelami laminowanymi są znacznie cieńsze i lżejsze, a także całkowicie wodoodporne. Co ważne, o ile samych paneli nie trzeba zabezpieczać przed wilgocią, łączenia pomiędzy nimi warto pokryć specjalnym preparatem, który uniemożliwi wilgoci dostanie się między ścianę a okładzinę.

Z kolei boazeria angielska (sięgająca od podłogi jedynie do pewnego poziomu) jest świetnym rozwiązaniem w kąciku jadalnym, ponieważ chroni ścianę przed obijaniem krzesłami. Drewnopodobne panele ścienne dodają wnętrzu przytulności, więc są chętnie wybierane przez amatorów stylu skandynawskiego.

 

Nowoczesna boazeria ścienna może być wykonana z różnych gatunków drewna, płyt MDF i PCV

 

Tapeta lub fototapeta

Nietuzinkową okładziną do kuchennych wnętrz jest tapeta. Produkuje się ją zwykle z winylu lub nieco droższego włókna szklanego. Tego rodzaju tapety to materiał odporny na działanie ognia i pary wodnej, który nie wchłania wilgoci i nie niszczy się pod wpływem szorowania.

Położenie tapety pozwala na wykonanie szybkiej i efektownej metamorfozy kuchni, jednak montaż musi być przeprowadzony starannie. Ściana kuchenna na całej powierzchni powinna być wyczyszczona i odtłuszczona, a następnie zagruntowana. Nie należy natomiast przejmować się drobnymi defektami ściany, ponieważ tapeta winylowa jest na tyle gruba, że przykryje wszelkie nierówności.

Ciekawą alternatywą dla gładkiej lub wzorzystej tapety jest fototapeta, która pozwala na spersonalizowanie wnętrza na przykład poprzez nadrukowanie na okładzinie ulubionego krajobrazu — wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Konglomerat kamienny

Konglomerat to kruszywo kamienne spojone żywicą i uzupełnione o barwniki i pigmenty. Najczęściej imituje kamień, taki jak marmur czy granit, ale w przeciwieństwie do nich jest stosunkowo niedrogi i ciepły w dotyku, ponieważ przyjmuje temperaturę otoczenia.

Konglomerat prezentuje się bardzo elegancko, poza tym jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie ognia. Ze względu na dużą plastyczność tworzącej go masy może być zamontowany w taki sposób, aby łączenia na krawędziach płyty były całkowicie niewidoczne.

Konglomerat można nie tylko położyć na ścianach nad blatem, ale także wykonać z niego blat kuchenny lub zlewozmywak, dzięki czemu powstanie niebanalna i spójna wizualnie aranżacja.

Panel ścienny  Walldesign City Gracja D3196 12,4mm

W nowoczesnych wnętrzach nad blatem w kuchni można także zastosować płytki z kamienia naturalnego, beton architektoniczny oraz tynk strukturalny. Na kuchennej ścianie w kąciku jadalnym świetnie sprawdzi się zaimpregnowane drewno oraz panele ścienne MDF lub PCV. Pamiętaj, że możesz też eksperymentować z różnymi okładzinami — na przykład zestawić ciemne meble kuchenne z mlecznym szkłem nad blatem i pomalować jedną ze ścian w kuchni farbą tablicową. Niebanalny efekt końcowy gwarantowany!


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Stół i krzesła do kuchni Akcesoria kuchenne Narożniki do salonu, kanapy narożne Stoły do salonu
Powrót