Układanie płytek podłogowych drewnopodobnych - jak to zrobić?

24.05.2021

Panele i deski

Płytki imitujące drewno to w ostatnim czasie jeden z najmodniejszych sposobów aranżacji wnętrza. Układaniu tego typu płytek towarzyszy idea ocieplenia wnętrza i nadania mu wyjątkowego charakteru, a drewnopodobna płytka zarówno na podłodze, jak i ścianach okazuje się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Gres tego typu nadaje się do układania w salonach, kuchni, sypialniach, na tarasach, a nawet łazienkach. Jak układać drewnopodobne płytki aby posadzka była niemal nie do odróżnienia od tej wykonanej z naturalnego surowca?


Płytki drewnopodobne wyróżniają się wśród płytek gresowych charakterystycznym wzornictwem imitującym podłogi drewniane. Podstawową zaletą tego typu ceramiki jest niemal doskonałe odwzorowanie drewna, przy zachowaniu wszystkich cech, jakie posiada płytka - można ją z powodzeniem stosować w pomieszczeniach takich jak: kuchnia czy łazienka. Są to miejsca, gdzie panele i deski oraz deski drewniane i np. deska podłogowa Barlinecka - są wręcz niemożliwe do zastosowania, z powodu dużej wilgotności w tych pomieszczeniach lub ewentualnego zalania drewnianej podłogi.
 

W tym artykule:

  1. Właściwości płytek drewnopodobnych

  2. Rodzaje płytek drewnopodobnych

  3. Jaki wymiar płytek drewnopodobnych będzie dla nas odpowiedni?

  4. Układanie płytek imitujących drewno

  5. Zainspiruj się!

 

Płytki podłogowe, płytki drewnopodobne
 

Właściwości płytek drewnopodobnych


Wybierając płytki podłogowe poza wyglądem, zwróćmy uwagę na ich parametry użytkowe. Na zewnątrz zastosujmy płytki drewnopodobne na bazie gresu. Są mrozoodporne i nie uszkodzą  ich zmieniające się warunki atmosferyczne.
Wśród kafelków drewnopodobnych znajdują się również płytki, które mają powierzchnię antypoślizgową. Dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo użytkowania. Podłoga, na której ułożona jest płytka drewnopodobna, również łatwo się zmywa i nie sprawia problemów w utrzymaniu w czystości, szczególnie w pomieszczeniach gdzie zabrudzenia są częste i bardziej intensywne np. w kuchni. Warto zauważyć, że płytki ceramiczne drewnopodobne są w wielu przypadkach łatwiejsze w eksploatacji niż naturalne drewno oraz zdecydowanie trwalsze.

 

Rodzaje płytek drewnopodobnych


Dużą popularnością cieszą się płytki drewnopodobne gresowe, są odporne na mróz, twarde i łatwe do utrzymania w czystość. Dzięki swoim parametrom mogą być stosowane nie tylko wewnątrz domu, ale także na tarasie. Wybierać możemy między gresem szkliwionym, pokrytym ochronną warstwą szkliwa, oraz gresem polerowanym, który wygląda bardzo efektownie, ale łatwo ulega zabrudzeniom i zarysowaniom.
Drewnopodobny wzór dostępny jest również na płytkach ściennych, czyli tzw. glazurze, oraz na płytkach terakotowych. Cienka i podatna na złamania glazura stosowana jest przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, a szkliwionej powierzchni kafelków zawdzięczamy lekkość, z którą usuwamy z nich wszelkie zabrudzenia. Terakota, mimo że nie dorównuje płytkom gresowym pod względem wytrzymałości, jest nadal popularnym wyborem - łatwo ją utrzymać w czystości i jest odporna na działanie środków chemicznych.
Płytki do łazienki

 

Jaki wymiar płytek drewnopodobnych będzie dla nas odpowiedni?


Płytki, które wyglądem przypominają drewno lub drewniane podłogi są najczęściej podłużne i mają kształt naturalnych desek podłogowych czy paneli. Dostępne są także w różnych rozmiarach. Wybór określonego rozmiaru wpływa na końcowy efekt wizualny, ale również na szybkość układania płytek. Układanie większych płytek jest znacznie szybsze, choć trudniejsze. Podczas wybierania kafelków zwróćmy także uwagę na ich kształt. Wykończenie wnętrz bardziej podłużnymi materiałami sprawi, że łazienka, kuchnia lub  inne pomieszczenie stanie się optycznie większe. Dodatkowo podczas układania większych powierzchniowo płytek zmniejszymy widoczność fugi, dzięki czemu całość stworzy bardziej jednolitą powierzchnię.
 

Układanie płytek imitujących drewno - krok po kroku


Przed bezpośrednim klejeniem płytek drewnopodobnych  warto próbnie ułożyć je „na sucho”, aby sprawdzić i ewentualnie skorygować przyszły wygląd naszej podłogi czy ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przetestować zestawienia płytek z jednego opakowania i efektu jaki uzyskamy, mieszając ze sobą kilka paczek. Podczas układania płytek tonalnych najlepiej jest wymieszać kafelki z kilku opakowań. Pozwoli nam to na uwypuklenie ich naturalnego charakteru
 

Krok pierwszy- przygotowanie podłoża
Rozpoczynając układanie płytek, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie ogrzewania podłogowego, pierwszym krokiem jest precyzyjna ocena podłoża (ewentualne pęknięcia posadzki, jakość wykonanego jastrychu grzewczego, dylatacji konstrukcyjnych). Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od jego dokładnego oczyszczenia. Sprawdzamy przy tym poziom podłogi oraz wilgotność. Nierówności na podłodze, na której będziemy układać płytki, można usunąć za pomocą zaprawy samopoziomującej.

SPECJALISTA RADZI!

Prace glazurnicze powinniśmy wykonywać przy wyłączonym ogrzewaniu. W przypadku układania płytek na ogrzewaniu podłogowym należy pamiętać o zastosowaniu dylatacji powierzchniowej rozdzielającej pracujące niezależnie pola grzewcze. Jest to ważne ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów. Biorąc pod uwagę wahania temperatur, posadzkę należy podzielić, jeżeli jest to możliwe, co 9–16 m2


.
podloga z paneli
Krok drugi - klejenie desek na 1/3
Po rozplanowaniu zbieramy płytki i etapami układamy je na równomiernie rozprowadzoną zaprawę klejową.  Klej dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. W karcie technicznej powinna znajdować się informacja, czy jest on właściwy do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Zaprawę rozprowadzamy na wcześniej przygotowane podłoże, przy czym warstwa kleju powinna mieć grubość określoną i zalecaną przez producenta danego produktu.
Montaż rozpoczynamy od ułożenia całych płytek, zgodnie z zaplanowanym wzorem, następnie docinamy i układamy brakujące fragmenty. Aby zniwelować ewentualne różnice wynikające z procesu produkcyjnego ceramiki, podczas układania drewnopodobnych desek należy przesunąć je nie więcej niż  do 1/3 długości płytki sąsiadującej. Zaleca się rezygnację z układania tego typu produktów w tzw. cegiełkę, czyli z przesunięciem o 1/2 długości, ponieważ na długich elementach uwypuklają się naturalne krzywizny płytek.

 

Krok trzeci - oczyszczanie i fuga
Po stwardnieniu zaprawy klejowej czyścimy powierzchnię z pyłu i kurzu. W tym celu możemy użyć wilgotnej gąbki lub odkurzyć spoiny za pomocą odkurzacza przemysłowego.  Do płytek imitujących drewno zaleca się minimalną szerokość fugi  - 2 mm. Przed rozpoczęciem fugowania całej powierzchni najlepiej przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu. Ocenimy w ten sposób czy wybrana przez nas fuga nie pozostawia zabrudzeń oraz określimy czas niezbędny do związania zaprawy spoinowej.
Całkowity czas, po którym możliwe jest użytkowanie wykonanych powierzchni z płytek ceramicznych, zależy w dużej mierze od parametrów zastosowanego kleju. Zazwyczaj wstępne wiązanie kleju występuje po 24 h.


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

Deski podłogowe

            Deski podłogowe             Kuchnia                  Łazienka                    Salon                    

 

Powrót