Wygodne i stylowe krzesła ogrodowe drewniane - w sam raz do Twojego ogrodu!

02.03.2022

Trudno wyobrazić sobie komfortowy relaks w ogrodzie bez zestawu mebli ogrodowych. Szczególnie istotną rolę pełni zwykle komplet obiadowy złożony ze stołu i krzeseł – to dzięki niemu można spożywać posiłki na świeżym powietrzu oraz zapraszać gości na przyjęcia ogrodowe. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się meble na taras i balkon wykonane z drewna. Z czego wynika ich popularność i jak należy dbać o drewniane krzesła ogrodowe, aby służyły nam jak najdłużej?

,

rosliny

 


W tym artykule:

1. Drewniane meble ogrodowe – jakie są ich zalety?

2. Pielęgnacja i konserwacja krzeseł ogrodowych z drewna

3. Jakie drewno na krzesło ogrodowe - rodzime czy egzotyczne?

4. Na co zwrócić uwagę wybierając drewniane krzesła ogrodowe?



 

krzesla i stol ogrodowy

 

Drewniane meble ogrodowe – jakie są ich zalety?

Drewno ma to do siebie, że wygląda bardzo stylowo i lepiej niż jakikolwiek inny materiał współgra z naturalnym otoczeniem ogrodu, dodając mu uroku i przytulności. W dodatku ładnie się starzeje, choć warto wiedzieć, że pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne z czasem może nieznacznie zmienić swój kolor.

Oferta mebli drewnianych jest na tyle szeroka, że daje sporo możliwości aranżacyjnych. Choć zazwyczaj mają one prostą formę i klasyczny kształt, nie brakuje również modeli stołów czy krzeseł zaskakujących swoim nowoczesnym designem. Zestawy drewniane pasują więc zarówno do tradycyjnych aranżacji, jak i modnych tarasów urządzonych minimalistycznie. Można je wystylizować na stare, tak aby pasowały do stylu vintage, bądź pomalować na biało, nadając im elegancki prowansalski sznyt. Dużą popularnością cieszą się też krzesła ogrodowe drewniane z metalowymi elementami typowymi dla stylu loftowego.

 

lawka drewniana

 

Solidnie wykonane krzesła tarasowe z drewna są niezwykle trwałe (znacznie bardziej niż tanie krzesła ogrodowe z plastiku czy stylowe, ale delikatne fotele rattanowe) i wytrzymują nawet bardzo duże obciążenia. Biorąc pod uwagę, że drewno jest na tyle uniwersalne, że nie wychodzi z mody, zakup mebli wykonanych z tego naturalnego materiału można traktować jako inwestycję na długie lata.

Duży plus drewnianych krzeseł jest taki, że są ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewają się pod wpływem silnego nasłonecznienia. Idealnie nadają się również dla osób ceniących sobie ekologię oraz chętnie korzystających z oferty produktów nadających się do recyklingu.

 


Polecany artykuł: Hit nadchodzącego lata — ogród w etnicznym stylu! Sprawdź jak go zaaranżować!


 

Pielęgnacja i konserwacja krzeseł ogrodowych z drewna

Decydując się na drewniany stół, fotel czy krzesła ogrodowe trzeba mieć świadomość, że nie są one tak łatwe w czyszczeniu jak plastikowe i wymagają cyklicznej impregnacji. Drewno samo w sobie nie jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, deszcz czy mróz. Zagrożenie stanowią dla niech także owady, takie jak na przykład korniki, które obecne są w każdym ogrodzie.

 

zestaw ogrodowy z parasolem

 

Meble ogrodowe drewniane należy konserwować zawsze przed sezonem. Do wyboru jest olejowanie, lakierowanie oraz bejcowanie.

Olejowanie, czyli pokrywanie produktów z drewna specjalnym olejem sprawia, że stają się one odporne na wilgoć, poza tym pozwala wyeksponować ich naturalne piękno oraz ukryć niewielkie uszkodzenia powierzchni, takie jak zarysowania i wgniecenia. Zabieg ten najlepiej jest powtarzać co pół roku, najpierw dokładnie oczyszczając krzesło czy fotel, szlifując je papierem ściernym oraz odpylając.

Lakierowanie drewnianych mebli nadaje im eleganckie, błyszczące wykończenie, jednocześnie zabezpieczając przed szkodliwych działaniem wilgoci i ułatwiając ich czyszczenie. Preparat nakłada się wzdłuż usłojenia, używając do tego celu miękkiego pędzla. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, można nakładać kolejne, każdorazowo delikatnie przecierając polakierowaną powierzchnię papierem ściernym.

Komplety ogrodowe drewniane i elementy małej architektury ogrodowej, takie jak pergole czy altanki, można również bejcować. Zastosowanie tego typu produktu ujednolici krzesło pod względem kolorystyki i podkreśli jego naturalną fakturę. Samo bejcowanie nie chroni jednak przed wilgocią, dlatego po nałożeniu bejcy konieczne jest zastosowanie dodatkowo oleju lub lakieru. Można też sięgnąć po preparaty hybrydowe dostępne w ofercie większości marketów budowlanych, takie jak lakierobejce - dzięki nim krzesło stanie się odporne na warunki atmosferyczne.

 

drewniany zestaw ogrodowy

 

Równie ważne jak konserwowanie jest odpowiednie przechowywanie drewnianego stołu z krzesłami w sezonie zimowym. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna drastycznie spadać, komplety ogrodowe należy przenieść z ogrodu czy tarasu w suche, nieogrzewane miejsce. Odpowiedni będzie na przykład garaż, piwnica lub domek ogrodowy.

 


Polecany artykuł: Jak wybrać stół do ogrodu? Sprawdź nasze praktyczne porady!


 

Jakie drewno na krzesło ogrodowe - rodzime czy egzotyczne?

Nie każde drewno nadaje się jako materiał na meble do ogrodu. Zarówno krzesła, jak i stoły ogrodowe drewniane, fotele ogrodowe drewniane czy ławki ogrodowe drewniane powinny być wykonane z odpowiednio twardego gatunku drewna, któremu nie zaszkodzą trudne warunki atmosferyczne. Do wyboru jest drewno egzotyczne oraz rodzime.

Gatunki egzotyczne, takie jak bambus, merbau, eukaliptus czy teak, cenione są przede wszystkim za swoją niezwykłą trwałość oraz odporność na wodę, wahania temperatury, infekcje grzybicze i pleśń. Wilgoć nie wnika w ich strukturę przede wszystkim dzięki dużej zawartości substancji oleistych, które stanowią rodzaj naturalnego impregnatu. Ponadto, produkty bambusowe są bardzo lekkie, co wcale nie zmniejsza ich wytrzymałości na duże obciążenia. Krzesła ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego mają jednak wysoką cenę.

 


Polecany artykuł: Meble ogrodowe drewniane - jak zrobić samodzielnie? Przedstawiamy prosty sposób na wymarzony ogród!


 

Na stoły i krzesła ogrodowe nadają się też niektóre rodzime gatunki drewna, między innymi olcha, świerk, robinia akacjowa, modrzew i dąb. Produkowane z nich meble są znacznie tańsze, ale też mniej wytrzymałe i bardziej podatne na wilgoć. W zależności od użytego rodzaju drewna, komplety ogrodowe różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ale też wybarwieniem i usłojeniem. Na tradycyjnym tarasie czy balkonie zwykle króluje dąb, który ma tyle uniwersalny wygląd, że pasuje się do każdego wystroju.

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając drewniane krzesła ogrodowe?

Jeśli decydujesz się na zakup krzeseł ogrodowych i masz już znalezione najlepsze miejsce, pozostaje Ci podjęcie decyzji co do tego, jak takie krzesło powinno wyglądać. Będzie miało tradycyjną konstrukcję czy raczej będzie przypominać fotel ogrodowy wyposażony w wygodne podłokietniki?

Bardzo wygodne w użytkowaniu są także krzesła z regulowanym oparciem, które możesz ustawić w jednej z trzech pozycji, w zależności od tego, czy planujesz spożywanie posiłku, czytanie książki czy popołudniową drzemkę. Wielu producentów ma także do zaoferowania modele z podwyższonym bądź wyprofilowanym oparciem, które zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i większy komfort podczas odpoczynku.

 

 

Praktycznym rozwiązaniem są składane krzesła ogrodowe, zwłaszcza jeśli taras czy balkon oferuje ograniczoną przestrzeń. Takie krzesła po złożeniu zajmują bardzo niewiele miejsca, poza tym łatwiej jest je przenieść oraz schować przed sezonem zimowym. Kupując krzesła ogrodowe, najlepiej od razu dobrać do nich dekoracyjne poduszki na regulowane oparcie oraz siedzisko. Dzięki temu przydomowy ogród szybko stanie się ulubionym miejscem wypoczynku dla Ciebie i całej Twojej rodziny.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Drewniana huśtawka ogrodowa jak zrobić - krótka instrukcja montażu Drewniana huśtawka ogrodowa jak zrobić - krótka instrukcja montażu
Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy! Letni azyl w czasie upałów - Altany pawilony czy parasole ogrodowe co wybrać? Podpowiadamy!
Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu Stylowa aranżacja i wygodny relaks - sofa, fotel, krzesło... co lepsze do ogrodu
Powrót