Jaki mop do paneli wybrać? O czym pamiętać, wybierając detergent? Zobacz!

17.07.2021

Mop to jeden z podstawowych sprzętów czyszczących w każdym domu. Wbrew pozorom to nie obojętne, jaki produkt wybieramy - nie każdy mop tak samo dobrze usuwa zanieczyszczenia z podłogi. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku mycia podłóg z paneli. Na szczęście czasy, gdy do wyboru mieliśmy tylko końcówki z białych, bawełnianych sznurków dawno minęły. Dziś dostępnych jest wiele różnych wariantów, w tym m.in. mop elektryczny. Czym się kierować przy wyborze?

 


W tym artykule:

1. Rodzaje mopów do podłogi

2. Tradycyjny mop sznurkowy

3. Mop paskowy do paneli

4. Mop płaski

5. Mop obrotowy

6. Mop elektryczny

7. Mop parowy

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!



 

Sprzątanie, Czyszczenie, Mycie, Porządki, Mop

Rodzaje mopów do podłogi

Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów w bardzo różnych cenach. Od najprostszych, które kupimy w każdym markecie po kilka złotych, aż po najdroższe modele.

Wyróżniamy:

  • mop sznurkowy
  • mop paskowy
  • mop płaski z wyciskarką lub ze spryskiwaczem
  • mop okrągły obrotowy
  • mop parowy
  • mop elektryczny

Niezależnie od tego, czy materiałem użytym do wykonania podłogi w naszym domu są deski podłogowe, panele podłogowe laminowane czy inne, wyczyścimy je każdym mopem. Jednak nie zawsze efekt końcowy okaże się taki, jakiego oczekujemy. Smugi, niedomyte fragmenty - wszystko to mogą pozostawić tańsze mopy do mycia podłóg.

 

Mop, Wiadro Z Farbą, Zadań, Prace Domowe, Czyste

 

Jaki mop do paneli sprawdzi się najlepiej? Zobaczmy, jak dostępne na rynku produkty radzą sobie z czyszczeniem różnego rodzaju paneli podłogowych i innych powierzchni.

 

Tradycyjny mop sznurkowy

To rozwiązanie, które każdy zna i z którego każdy korzystał chociaż raz w swoim domu. Nakładka takiego mopa wykonana jest w wielu skręconych, materiałowych sznurków. Po względem docierania do trudno dostępnych powierzchni i precyzyjnego usuwania zabrudzeń, tego typu rozwiązania okazują się bardzo praktyczne. Tym samy sprzętem umyjemy panele i deski, płytki z ceramiki, a nawet kamień gresowy.

Wadą mopów sznurkowych jest ich szybkie zużywanie. Już po kilku razach materiał ciemnieje, a do sznurków przyczepiają się nieestetyczne kłaczki. Dotyczy to włókien bawełnianych. Mopy sznurkowe mogą być też wykonane z mikrofibry lub włókien syntetycznych. Pierwsza opcja stanowi bardzo dobrą alternatywę dla mopa bawełnianego - nie pozostawia smug i nie niszczy się tak szybko. Drugiej nie należy używać do mycia podłóg drewnianych ani paneli laminowanych, ponieważ z materiału trudno usunąć nadmiar wody, a takie podłogi są wrażliwe na wilgoć. Zdecydowanie lepiej wybrać wkłady z mikrofibry lub bawełny.

 

Mop paskowy do paneli

Trwalsza i estetyczniejsza alternatywa dla mopów sznurkowych, czyści podłogę tak samo skutecznie, nawet w zakresie docierania do trudno dostępnych powierzchni. Tego typu mopy do mycia podłogi również wykonane są z różnych materiałów.

 

Zapas do mopa paskowego

 

Najmniej praktyczne okazują się mopy syntetyczne - tanie, ale niskiej jakości, szybko się niszczą, kiepsko chłoną wodę i nie usuwają zabrudzeń tak, jak powinny. Zdecydowanie lepiej wybrać mop bawełniany lub z mikrofibry. Przy czym ten ostatni ma pewną ważną zaletę - sam materiał czyści na tyle dobrze, że nie wymaga użycia detergentów. Do tego może być stosowany na sucho, nie będzie nam więc potrzebne nawet wiadro.

Na rynku dostępne są też mopy paskowe z irchy, które dobrze sprawdzają się do wycierania podłogi po myciu na sucho.

Jak wszystkie produkty z niższej póki cenowej, mopy paskowe mają też swoje wady. Aby panele i płytki nie uległy zniszczeniu, trzeba je bardzo dobrze wycisnąć. Wymagają też regularnego czyszczenia lub częstej wymiany końcówek na nowe. Niemyte przestają usuwać zabrudzenia tak, jak powinny.

 

Mop płaski

Popularność mopów płaskich wynika z ich funkcjonalności i łatwości w obsłudze. Najczęściej wykonane z mikrofibry lub krótkich bawełnianych sznurków, tego typu akcesoria porządkowe dostępne są z końcówką prostokątną lub trójkątną - zakładaną na kieszenie lub rzepy. Z powodzeniem można je prać w pralce, co znacznie ułatwia zachowanie higieny i sprawia, że płaski mop nie wymaga tak częstej wymiany końcówek.

Zalety mopa o płaskiej końcówce to m.in. możliwość wyczyszczenia dużych powierzchni w krótkim czasie. Niezależnie od tego, czy myjemy panele winylowe LVT, panele podłogowe fornirowane czy płytki podłogowe, mop do mycia usuwa kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia.

Wadą tego typu rozwiązań jest trudność w dostępie do niektórych zakamarków podłogi. Sprzątanie jest szybsze, jednak w przypadku mocniejszych zabrudzeń wymaga użycia siły.

W tradycyjnej wersji mopy płaskie wymagały zdjęcia nakładki w celu jej wyciśnięcia. Obecnie dostępne są produkty, w których końcówkę można wyciskać bez użycia wiadra! Wystarczy użyć specjalnego przycisku na uchwycie.

Alternatywą są specjalne wiadra wyposażone w pedał, które odwirowują nadmiar wody z materiału.

 

Mop obrotowy

Alternatywą dla mopa płaskiego są mopy obrotowe. Ze względu na wyjątkową wygodę zyskują coraz większą popularność. Tego typu mop do mycia podłóg nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak pozwala na skuteczne czyszczenie podłogi bez mankamentów, które przeszkadzają w pracy z opisanymi wyżej mopami.

Mop obrotowy Super Clean

Przez wielu uznawany za najlepszy, mop obrotowy najczęściej dostępy jest w komplecie z wiadrem wyposażonym w specjalny system do wyciskania. Dzięki dobremu odwirowaniu czyści wszystkie powierzchnie - panele winylowe, płytki polskie, a nawet naturalne drewno, takie jak np. deska podłogowa Barlinek. Do pewnego stopnia można nimi myć nawet listwy przypodłogowe. Okrągła nakładka dociera do wszystkich zakamarków, pozwala na szerszy zakres ruchów, nie pozostawia smug i jest zdecydowanie trwalsza niż tradycyjne sznurki.

Modele obrotowe nie wymagają zdjęcia nakładki z kija w celu odwirowania materiału. Wszystko można wykonać na stojąco - nawet bez pochylania się. Co istotne, czyszczenie płytek i paneli takim mopem nie wymaga użycia silnych detergentów.

 

Mop parowy

Mopy parowe wymagają tylko wody - nie trzeba używać żadnego detergentu. Dzięki emisji pary wodnej podłoga staje się czysta w sposób skuteczny i ekologiczny. Urządzenie usuwa znajdujące się na podłodze zaschnięte plamy, brud, a nawet tłuszcz! Podczas sprzątania zwalczane są też bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje bytujące w naszych mieszkaniach.

Mopa parowego nie trzeba wyciskać z nadmiaru wody. Co ciekawe, efektem sprzątania są panele nie tylko idealnie czyste, ale też suche! Producenci dają do wyboru różne końcówki do różnych powierzchni.

Mycie podłóg mopem parowym ma mnóstwo dobrych stron! Wadą tego rozwiązania z pewnością jest wyższa cena, duże gabaryty sprzętu i konieczność podłączenia go do źródła zasilania.

 

Mop elektryczny

Osoby, które wyposażyły swoje gospodarstwo domowe w model elektryczny, zgodnie przyznają, iż jest to najlepszy mop do paneli i płytek. Po pierwsze, taki sprzęt usuwa zabrudzenia każdego rodzaju - nie tylko kurz i plamy, ale też to, co zwykle zbiera odkurzacz - okruchy, sierść zwierząt, włosy i wszystko inne. Wyposażony w dwa zbiorniki - na wodę czystą i brudną - elektryczny mop do paneli zapewnia 20% skuteczniejsze mycie przy oszczędności wody na poziomie 90%.

Zakup mopa elektrycznego wiąże się ze zdecydowanie większym wydatkiem niż w przypadku zwykłego sprzętu do czyszczenia. To w zasadzie jedyna wada tego rozwiązania. Co istotne, dzięki specjalnemu systemowi podłoga po myciu jest całkowicie sucha już po dwóch minutach!

Elektryczne urządzenia mają funkcję samoczyszczenia. Pady myjące można też prać w pralce. Niepotrzebne nam wiadro, które w innych wariantach trzeba dźwigać razem z mopem. Ze względu na liczne zalety, urządzenia takie są jednymi z najbardziej skutecznych i wygodnych!

Mop i wiadro - czyszczenie ręcznie

Dobry mop do mycia paneli i płytek to podstawa czystości w domu! Warto dobrze przemyśleć swój wybór - dzięki temu zyskamy nie tylko dokładne mycie powierzchni, ale też wygodę i szybkość sprzątania.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
 

salon meble salon meble kuchnia meble
Salon - płytki i kamień Salon - meble Kuchnia - meble

 

Powrót