Mała łazienka z kabiną prysznicową

08.08.2021

Mała łazienka od dawna stanowi wyzwanie dla projektantów oraz samych właścicieli niewielkich, blokowych mieszkań. Małe łazienki bez okien są zwykle pozbawione ogromnych możliwości designerskich ze względu na swój prosty i standardowy układ. Często z racji na brak dużej ilości metrów do małych łazienek zamiast wanny, trafia kabina prysznicowa. Prysznic w małej łazience może sprawdzić się doskonale pod warunkiem, że wstawiony będzie w odpowiednim miejscu, a sam brodzik nie będzie utrudniał funkcjonalności i dostępności do pozostałych sprzętów łazienkowych.


W tym artykule:

1. Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

2. Rodzaje drzwi kabiny prysznicowej oraz prysznice walk in

3. Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania małej łazienki

4. Materiały i produkty poszczególnych modeli kabin prysznicowych



Jeśli szukasz dla siebie inspiracji na funkcjonalne urządzenie małego, łazienkowego wnętrza i pomysłów na ulokowanie w nim kabiny prysznicowej - zachęcamy Cię, abyś zapoznał się z naszym artykułem do końca. Bardzo często popularne rozwiązania wykorzystywane są w błędny sposób, ponieważ nie każdy metraż daje takie same możliwości wykończeniowe. Warto zatem wiedzieć jakich błędów nie popełniać oraz jak praktycznie urządzić mały łazienkowy metraż.

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

Ponieważ mała łazienka w bloku nie przekracza zwykle 3 metrów kwadratowych, rozsądnym jest zdecydowanie się na jak najmniejszą kabinę. Najwęższymi z dostępnych na rynku są z reguły kabiny prysznicowe 70x70 oraz kabiny prysznicowe 80 x 80. Takie kabiny prysznicowe powinny mieć dopasowane odpowiednio brodziki bądź pozostawać w wersjach z płaskim wejściem pod natrysk. Mała kabina prysznicowa pozwoli Ci na praktyczne użytkowanie z łazienki tylko wtedy, kiedy pozostałe sprzęty łazienkowe dobrane będą proporcjonalnie do prysznica bądź w innych przypadkach - do wanny. Twoje wykończenie łazienki o niewielkim metrażu powinno zachowywać proporcjonalne rozłożenie wielkościowe poszczególnych sprzętów. Szafki oraz wolnostojące słupki nie powinny zabierać zbyt wiele miejsca z centralnej części wnętrza, dlatego zdecyduj się na wiszące szafki ścienne montowane niekiedy pod sam sufit oraz wąskie słupki wolnostojące, w których przechowasz najpotrzebniejsze rzeczy. Aranżacja niewielkiego pomieszczenia jest nie lada wyzwaniem, jednak nie ma w niej nic trudnego jeśli ogólna kompozycja utrzymywana jest na tych samych zasadach od początku do końca.

Optymalnym rozwiązaniem do małej łazienki są kabiny natryskowe przyścienne bądź narożne. Te dwa typy kabin stawiane są przy samym łączeniu ze ścianą, dzięki czemu można dopasować je do pomieszczenia w taki sposób, by nie zajmowały niezagospodarowanej przestrzeni. Bardzo często przyścienne prysznice to prysznice walk in, które nie posiadają brodzika. Zainstalowane w nich są odwodnienia liniowe i odpływy prysznicowe podłogowe, co stanowi dodatkowy ciekawy element aranżacji. Odpływów takich bowiem nie widać, gdyż zakamuflowane są w przypodłogowych płytkach łazienkowych. Ten typ kabiny prysznicowej jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny w niewielkim wnętrzu, aniżeli kabiny prysznicowe z brodzikiem, które zajmą nieco więcej miejsca i nie mają tak wygodnej ustawności jak prysznice przyścienne lub narożne.

 

Rodzaje drzwi kabiny prysznicowej oraz prysznice walk in

Istnieje kilka wariantów drzwi jakie posiada kabina prysznicowa i zależą one przede wszystkim od miejsca w którym znajduje się prysznic oraz od ceny poszczególnych modeli rynkowych. Kabiny prysznicowe z wejściem typu walk in zwykle nie posiada żadnych drzwi prysznicowych. Jest to najwygodniejsza ze wszystkich opcji nawet pod względem utrzymania czystości w prysznicu, ponieważ nie musimy w trakcie sprzątania łazienki szorować drzwiczek wejściowych, a zajmujemy się czystością wyłącznie bocznych ścianek kabiny. W kabinach prysznicowych wyróżnić możemy takie drzwi prysznicowe jak: harmonijkowe, przesuwne oraz skrzydłowe. Drzwi skrzydłowe oraz przesuwne najczęściej wykorzystywane są w kabinach prysznicowych z brodzikiem. Model narożny zwykle posiada drzwi półokrągłe, które chowają się przesuwnie jedne w drugie bądź składają jak harmonijka. Do małych łazienek szczególnie niepolecane są drzwi uchylne, ponieważ zabierają one wolną przestrzeń przed prysznicem. Tego typu system drzwi wymaga dostosowania układu pozostałych sprzętów łazienkowych i zagospodarowania pomieszczenia w zupełnie niepraktyczny sposób. W niewielkiej łazience priorytetem powinno być przede wszystkim wygodne rozwiązanie, które umożliwi łatwy dostęp do wszystkich sprzętów łazienki i ekonomiczne zaprojektowanie wolnej przestrzeni przed każdym wstawionym meblem. Właśnie dlatego zarówno drzwiczki jak i szyby prysznicowe i ścianki w powinny być w małej łazience wstawione w kąt bądź wpasowane choćby w jedną ze ścian w łazience. Prysznic, nawet ten z brodzikiem - zajmie wówczas najmniej łazienkowych metrów, a wnętrze zyska dodatkową przestrzeń na wygodne szafki wiszące, czy też małe słupki do przechowywania ręczników i chemii łazienkowej.

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania małej łazienki

Małe łazienki z prysznicem powinny być ustawne i funkcjonalne. Niestety, wielu Polaków nadal popełnia podstawowe błędy w trakcie aranżacji wnętrza, ponieważ ulegają niewłaściwym sugestiom ze strony doradców sklepów wnętrzarskich bądź inspirują się niewłaściwymi zdjęciami poglądowymi w katalogach (w których przedstawione są przestronne, ogromne łazienki w stylu glamour). Mała łazienka z kabiną prysznicową musi być praktyczna i należy pomieścić w niej wszelkie sprzęty w optymalnym rozmieszczeniu metrażowym. Dobieranie czarnych detali takich jak drążki i zasłony prysznicowe, może optycznie pomniejszyć małą przestrzeń, dlatego staraj się decydować na odcienie jasne. Pamiętaj, że kabina prysznicowa ustawiona pośrodku ścian małej łazienki nie będzie wystarczająco ustawna i praktyczna. Niektóre nowoczesne modele z niskim brodzikiem bądź kabiny prysznicowe z hydromasażem posiadają obustronne wejście do prysznica. Jest to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, aczkolwiek sprawdzić może się wyłącznie na dużej przestrzeni. Mała łazienka w bloku nie jest dostosowana do dużych gabarytowo kabin prysznicowych, które zajmują większą część całkowitego jej metrażu. Prysznic należy ustawić w miejscu narożnym - najdalej od wejścia bądź w taki sposób, by choć jedna ze ścian łazienki stykała się bezpośrednio z prysznicem. Projektując niewielkie wnętrze nie zapomnij o tym, jak ważne jest poprawne oświetlenie do małej łazienki. Dobrym pomysłem jest wmontowanie pomocniczych światełek bezpośrednio nad kabinę prysznicową oraz nad główną umywalkę.

 

Materiały i produkty poszczególnych modeli kabin prysznicowych

Wybierając kabiny prysznicowe do małej łazienki warto jest nieco wcześniej ustalić nie tylko lokalizację instalacji kabiny, ale także parametry jakie powinien posiadać sprzęt. Do wyboru aktualnie jest wiele innowacyjnych technologii, które sprawiają, że użytkowanie z kabiny jest bezpieczne, wygodne, a samo sprzątanie szybkie i bezproblemowe. Warto, aby Twoja kabina prysznicowa wykonana była ze szkła hartowanego. W przypadku tego materiału będziesz miał pewność co do wytrzymałości, bezpieczeństwa oraz nienagannej estetyki kabiny. Ciekawym rozwiązaniem są także kabiny z drzwiami oraz ściankami z mrożonego szkła. Szkło mrożone dzięki swojej strukturze ogranicza wgląd do wnętrza kabiny, co pozwala na dodatkową prywatność podczas kąpieli. Dodatkowo posiada technologie antybakteryjne, a czyszczenie takiej powierzchni jest niezwykle wygodne i szybkie.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 

Kabina prysznicowa Virtus Kabina prysznicowa Maja Kabina prysznicowa Vega Drzwi prysznicowe Samos i Marko
Kabina prysznicowa Virtus Kabina prysznicowa Maja Kabina prysznicowa Vega Drzwi prysznicowe Samos i Marko
Powrót