Zastanawiasz się, jakie płytki do małej łazienki wybrać? Przedstawiamy Top 5 najciekawszych produktów!

01.03.2023

Mała łazienka w bloku, potrafi dostarczyć dużych problemów aranżacyjnych. Jakie płytki wybrać do małej łazienki, by wnętrze nie było przytłaczające, wyglądało na stylowe i eleganckie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!  Jeśli chcesz wiedzieć jakich skorzystaj z naszego poradnika. W poniższym artykule doradzamy, jakie płytki do małej łazienki wybrać, by optycznie powiększyć wnętrze i poczuć się bardziej komfortowo we własnych czterech ścianach.


W tym artykule:

1.Jakie płytki do małej łazienki warto wybrać?

2. Odbijające światło płytki w małej łazience - optyczne powiększenie

3. Płytki w jasnych i chłodnych kolorach świetnie sprawdzą się w małej łazience

4. Duże płytki w małej łazience — Duże płytki -mała łazienka

5. Poziome i pionowe dekory - mała łazienka

6. Sprawdzone triki optycznie powiększające wnętrze

7. Jaki kolor płytek do małej łazienki?



Jakie płytki do małej łazienki warto wybrać?

Dobrze dobrane płytki łazienkowe gwarantują oszałamiający efekt. Potrafią optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze nawet ciałkiem małej łazienki. Taki element iluzji na ścianach i podłogach sprawi, że niewielka przestrzeń będzie wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości. Liczy się forma, kolor, rodzaj wykończenia kafelków, a nawet barwa i szerokość fugi. Dobrą wiadomością dla posiadaczy ciasnych mini pokojów kąpielowych jest to, że wybór nie ogranicza się tylko do dużych kafli w połysku. Na co się więc zdecydować? Jak połączyć stylistycznie płytki gresowe i meble łazienkowe?

Odbijające światło płytki w małej łazience - optyczne powiększenie

W przypadku mniejszych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na wysoko – płytki o połyskującej fakturze, ponieważ mają tę samą moc co jasne kolory – nadają wnętrzu głębi i efektownie je powiększają. Oprócz tradycyjnych płytek o połyskującej powierzchni możemy zdecydować się na bardzo modne obecnie płytki mozaikowe. Mozaika najbardziej zjawiskowo wygląda ułożona na całej powierzchni ścian lub podłogi, ale w przypadku mniejszych wnętrz lepiej sprawdzi się w roli delikatnej dekoracji wybranej strefy, na przykład umywalkowej, albo prysznicowej. 

  • Płytki w połysku do małej łazienki

Jakie płytki do łazienki są lepszym wyborem; matowe czy błyszczące? Jest to bardzo częste pytanie. Wielu ekspertów, dekoratorów wnętrz i stylistów twierdzi, że matowe płytki nie są najlepszym wyborem do łazienki. Wszystko dlatego, że tego typu płytki pochłaniają światło i choć są bardziej praktyczne, bo łatwiej się je czyści, to niestety potrafią wizualnie zmniejszyć przestrzeń. Błyszczące płytki są inne! Są idealnym narzędziem do oświetlania wnętrz. Błyszczące płytki odbijają światło, tworząc wrażenie przestronności. Dlatego wybieramy glazurę błyszczącą oraz gresy szkliwione lub polerowane lub lustrzane. Ze względów bezpieczeństwa płytki o wysokim połysku nie sprawdzą się na podłodze, dlatego kładzie się tam mniej śliski, pół polerowany gres.

Płytki w jasnych i chłodnych kolorach świetnie sprawdzą się w małej łazience

Aby zorganizować małą łazienkę, warto wybrać płytki w jasnych kolorach. Chłodniejsze kolory stwarzają wrażenie przestronności – a wnętrze można ocieplić dodatkami. Unikaj grubych, kontrastowych fug – szachownica na niewielkiej powierzchni sprawia, że ​​łazienka jest zauważalnie mniejsza.

  • Takie same płytki na ścianie i posadzce

Dobrym pomysłem na wykończenie małej łazienki jest zastosowanie tych samych płytek zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Osiągnięty efekt wbrew pozorom nie jest nudny i nudny. Monochromatyczne powierzchnie w tych samych tonach stają się neutralną bazą i doskonale wyeksponują meble, dodatki i ceramikę. Zamiast wszystkich ścian warto byłoby ograniczyć się do jednej – wtedy ściana wraz z podłogą doda głębi pomieszczeniu.

Duże płytki w małej łazience — Duże płytki -mała łazienka

Im więcej elementów na podłodze, tym większe poczucie chaosu w łazience. Dlatego warto zawiesić ceramikę w naprawdę małych pomieszczeniach i takim miejscu sprzętów, które pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze.

  • Wielkoformatowe płytki do małej łazienki

Ważny jest również kształt wybranych płytek. Według ekspertów od aranżacji wnętrz najlepsze płytki do małej łazienki są małe. Owszem, wszelkiego rodzaju mozaiki czy drobne płytki ceramiczne, gresowe, pracują na małej przestrzeni, nie sprawiają wielu problemów w montażu i są zdecydowanie tańsze, ale płytki w rozmiarze XL najlepiej nadają się do umeblowania małej przestrzeni. Czemu? Duże płytki łączone bez szwów lub w wąskich odstępach tworzą jednolitą i iluzorycznie większą płaszczyznę.

Poziome i pionowe dekory — mała łazienka

W zależności od tego, czy łazienka jest długa i wąska, czy niska, warto zastosować dekorację, która odpowiednio poszerza (poziome, szerokie wzory) lub wydłuża (dekoracje pionowe) przestrzeń wnętrza.

Małe płytki, czyli jodełka, mozaika, heksagony i typu metro do małej łazienki

Małe płytki do łazienki to również dobry wybór! Jednak ze względu na dość intensywne wzory, najlepiej ograniczyć ich zastosowanie do jednej, niezbyt dużej powierzchni. Może to być podłoga, ściana prysznica lub za umywalką w pralni. Takie rozwiązanie sprawia, że ​​wnętrze jest designerskie, a użyta mozaika jednocześnie go nie przytłacza. W tej kategorii mozaika, płytki heksagonalne lub jodełka biją prawdziwe rekordy popularności.

Zamiast szafek i koszy zdecyduj się na półki, wykorzystując zabudowę (np. toalety) wykończoną płytkami ceramicznymi – dzięki temu, że sprzętów wizualnie będzie mniej, łazienka będzie wyglądała na bardziej przestrzenną.

  • Płytki strukturalne 3D łazienka dekory w aranżacji

Dobrym pomysłem na płytki w małej łazience jest również wprowadzenie efektu 3D. Płytki strukturalne podbiły arenę trendów i przebojem wdarły się do wszystkich pomieszczeń – zarówno małych, jak i dużych. Ich trójwymiarowa struktura dodaje łazience głębi, a tym samym powiększa ją optycznie. Jeśli jednak chcesz uzyskać mocny motyw strukturalny, powinieneś skupić się na jasnych kolorach.

Sprawdzone triki optycznie powiększające wnętrze:

Jakie inne patenty na płytki sprawdzą się w niewielkiej łazience? Oto kilka najciekawszych pomysłów, które mogą odmienić wnętrze i nadać mu zupełnie inny design.

Płytki do 2/3 wysokości ściany w małej łazience

Takie ułożenie płytek i wykończenie ścian odpowiednim kolorem sprawia, że ​​ściany wyglądają na dłuższe. Jeśli użyjemy również widocznego paska na suficie podwieszanym, ściany wydają się znacznie wyższe niż w rzeczywistości.

Prostokątne płytki do małej łazienki w sam raz

Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się znacznie szersze, niż jest w rzeczywistości. Ciekawym trickiem jest wykorzystanie jednego poziomego pasa kafelków w kontrastowym kolorze, który dodatkowo optycznie poszerzy mała i wąską łazienkę.

Lustro zlicowane w płytkami — efekt jednolitej płaszczyzny

Lustrzane powierzchnie zamontowane w małym wnętrzu odbijające naturalne światło optycznie powiększą i rozjaśnia łazienkę. Warto wbudować je na stałe w jedną ze ścian. Taki zabieg pozwala odnieść wrażenie jeszcze większej przestrzeni.

Płytki drewnopodobne w małych łazienkach

Przestrzeń niewielkiej łazienki można optycznie powiększyć nie tylko przy pomocy wyposażenia, luster i zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Warto pochylić się również nad wyborem płytek, które mają istotny wpływ nie tylko na ostateczny wystrój łazienki, ale również na wizualne modelowanie jej wymiarów. Doskonałym rozwiązaniem, które z pewnością sprawdzi się w małej łazience, jest ułożenie kafelków na ścianach jedynie do połowy ich wysokości i pomalowanie drugiej połowy na jednolity, stonowany kolor.

Płytki o jasnych i chłodnych barwach do małej łazienki

Ciemne płytki w niewielkiej łazience to nie najlepszy pomysł. Dodatkowo optycznie zmniejszą i przytłaczają już i tak nieduże wnętrze łazienki, a przy tym mogą je zaciemnić. W niedużych wnętrzach najlepiej zastosować kafelki o jasnych i chłodnych kolorach. Świetnie sprawdzą się: biel, rozbielona szarość, popiel i kość słoniowa, a także bardziej modne rozwiązania, takie jak płytki imitujące jasny beton lub marmur. Chłodne i jasne barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się przestronniejsze.

Do małej łazienki z powodzeniem wybrać można białe lub jasnoszare fugi dopasowane kolorystycznie do kafelków i stylu wnętrza. Takie fugi stworzą jednolitą warstwę i będą pięknym wykończeniem płytek. Decydując się na jasne płytki, które często sprawiają wrażenie monotonnych i nudnych, z dużym powodzeniem można je urozmaicić kontrastowymi akcentami kolorystycznymi. Należy jednak zachować umiar w doborze i ilości kolorowych dodatków, aby nie doprowadzić do wrażenia chaosu na niewielkiej przestrzeni.

Czarno-białe czy kolorowe płytki na podłogę do niewielkiej łazienki

Jednym ze szczególnie modnych rozwiązań, które przez dekoratorów wnętrz jest często wybierane do małej łazienki, jest wykorzystanie biało czarnych płytek w postaci wzoru karo. Takie wykończenie zestawione z jasnymi płytkami, najlepiej białymi i z białą fugą, powiększy optycznie wnętrze. Połączenie bieli i czerni we wnętrzu małej łazienki w bloku, tworzy bardzo elegancki i efektowny design. Taka kompozycja jest chętnie wykorzystywana w łazienkach klasycznych, minimalistycznych oraz art déco. Małe wnętrze, będzie sprawiało wrażenie znacznie większego i przestronniejszego za sprawą kolorowych płytek podłogowych, np. modnych płytek patchworkowych połączonych z jednolitymi, neutralnymi ścianami.

Biel i płytki drewnopodobne w małej łazience

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy, w tym również kolor biały, doskonale optycznie powiększają przestrzeń. Ponadto fantastycznie komponują się z płytkami drewnianymi, które są bardzo popularne i przyjemne ze względu na swój naturalny charakter. Można z dużym powodzeniem i całkiem bezpiecznie wykorzystać do stylizacji małej łazienki, zwłaszcza takiej w bloku. Dzięki niejednorodnej fakturze, kafelki dodają każdemu wnętrzu głębi, a tym samym wyjątkowej przestronności. Płytki imitujące naturalne drewno na podłodze lub części ścian w połączeniu z białymi płytkami, lub pomalowanymi na biało ścianami nadają się do małych łazienek urządzonych w nowoczesnym, skandynawskim stylu z prostotą i naturalnością.

Niewielka łazienka a w niej płytki z połyskiem

W małych łazienkach błyszczące płytki wyglądają lepiej niż maty. Błyszczące płytki doskonale odbijają i rozpraszają światło, dając tym samym wrażenie objętości. Można więc mieć na ścianach błyszczące szkła, gres szkliwiony lub polerowany, a na podłodze gres pół polerowany, który pięknie się błyszczy, ale nie błyszczy. Ciekawym i jednocześnie odważnym posunięciem są srebrne lub złote tabliczki, które również doskonale odbijają światło. Bardzo popularna dziś mozaika również robi miłe wrażenie. W małych wnętrzach np. umywalka czy prysznic może być podkreślona swoją wielkością i bogactwem formy. Wybierając płytki błyszczące, zadbaj o odpowiednie oświetlenie, które promuje powiększenie optyczne.

Takie same płytki na ścianie i podłodze

Bardzo ciekawym pomysłem na wykończenie małej łazienki jest zastosowanie tych samych płytek zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Osiągnięty efekt wbrew pozorom nie jest nudny i nudny. Jednobarwne powierzchnie utrzymane w tej samej tonacji stają się neutralną bazą i doskonale wyeksponują meble, dodatki i ceramikę. Zamiast wszystkich ścian warto byłoby ograniczyć się do jednej – wtedy ściana wraz z podłogą doda głębi pomieszczeniu.

Jaki kolor płytek do małej łazienki?

Odpowiednia kolorystyka daje możliwość optycznego powiększenia powierzchni. Należą do nich biel, pastelowe odcienie i zimne kolory, które wizualnie „oddalają” ściany od siebie. Mówimy więc o szarościach, błękitach, stonowanych fiołkach lub akwamarynach. Ta paleta kolorów zastosowana na ścianach doskonale komponuje się z naturalnymi wzorami podłogi. Uzupełnia go m.in płytki drewniane, patch panele lub płytki heksagonalne. A co z ciemnymi elementami? Są to akcenty, które nie są zabronione, ale należy ich używać ostrożnie. Wykorzystywane są jako dodatki takie jak ozdoby czy wstążki.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!


Płytki XXL, które odmienią Twoje mieszkanie. Płytki wielkoformatowe — do jakich wnętrz pasują?


Płytki rektyfikowane - co to jest, kiedy warto się na nie zdecydować?


Łączenie płytek z panelami - jak to dobrze zrobić?

Powrót