Zasady montażu prysznica bez brodzika

02.01.2019

Rozwiązania lekkie, a wręcz minimalistyczne w kwestiach aranżacyjnych i wykończeniowych to trendy, które szturmem wdarły się do współczesnego kanonu mody w tej branży. Wszystko to z uwagi na szereg zalet, wśród których najważniejszymi są gwarancja przestrzeni oraz światła. Wyjątkiem od tej reguły nie jest nawet łazienka, w której coraz częściej montowany jest prysznic bez brodzika.

Jak wiadomo, wszystko ma swoje plusy i minusy, nawet kabina prysznicowa bez brodzika. Mimo to, końcowy efekt tej pracy jest w stanie zadowolić każdego, nawet najbardziej zatwardziałego zwolennika tradycyjnych rozwiązań. Przekonajmy się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas montażu takiego brodzika, by cały proces przebiegł szybko i sprawnie!

1. Przygotuj właściwy i możliwy do zrealizowania plan

Niestety nie każda łazienka jest przystosowana do tego typu rozwiązań. Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika warto zaplanować już na etapie budowy. Jeżeli jesteś w trakcie budowy własnego domu, zadbaj o odpowiednio gruby strop, by całą instalację poprowadzić w jego wnętrzu. W przypadku, gdy jesteś w trakcie generalnego remontu domu lub mieszkania, musisz zadbać o odpowiednie wyprofilowanie podłogi. Będzie to wymagało kłucia już istniejących płytek i możliwe, że również podłoża pod nimi.

2. Wybierz miejsce i najlepsze dla siebie rozwiązanie

Prysznice bez brodzika sprawdzają się świetnie w przypadku małych łazienek, w których oszczędność każdego milimetra jest na wagę złota. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie efektywnie zagospodarować każdy kąt takiego wnętrza, bez obaw, że w jakikolwiek sposób przytłoczymy to miejsce. W tym przypadku nie ogranicza Cię już brodzik, dlatego możesz wybrać dowolny dla siebie kształt – prostokąt, kwadrat, a nawet trójkąt. Dodatkowo kabina prysznica bez brodzika otoczona jedynie szybami, stanie się prawie niewidoczna, dzięki czemu optycznie powiększy łazienkę.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika możesz wykonać w istniejącej już wnęce, choć równie efektownym rozwiązaniem jest dobudowanie ścianki odgradzającej kabinę od reszty łazienki. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, by wnęka miała odpowiednią wielkość oraz by zapewniała dostateczną ilość światła.

3. Dopasuj drzwi prysznicowe

Jeśli chodzi o drzwi prysznicowe, to w tym wypadku mamy aż cztery rozwiązania. Możesz zdecydować się na klasyczne, które otwierają się w jedną stronę, wahadłowe lub przesuwne. Ostatnio coraz popularniejsza staje się całkowita rezygnacja z drzwi, co nazywamy prysznicem walk-in. W tym przypadku prysznic bez brodzika jest odgrodzony od łazienki tylko jedną szybą, a więc stanowi jej integralną część. Rozwiązanie to jest niezwykle efektowne, a ponadto bardzo pomocne w przypadku, gdy z łazienki korzystają dzieci lub osoby niepełnosprawne.

4. Zastosuj odpowiedni system odpływowy

Jedną z najważniejszych kwestii podczas montażu kabiny prysznicowej bez brodzika jest odpowiedni system odpływowy. Tutaj bierzemy pod uwagę możliwości konstrukcyjne łazienki, wielkość prysznica i oczywiście efekty wizualne. Współcześnie najpopularniejsze są odpływy punktowe oraz liniowe.

Na odpływ punktowy składają się dwa elementy, a mianowicie syfon, który montujemy w podłodze oraz kratka, którą instalujemy na poziomie posadzki. Ten rodzaj odpływu montujemy zazwyczaj w środku kabiny, przez co należy zaplanować dwuprocentowy spadek podłogi po każdej ze stron odpływu. Jeżeli Twoja kabina prysznicowa bez brodzika będzie zajmowała dużą powierzchnię, warto zdecydować się na dwa takie odpływy.

Odpływy liniowe cechują się większą powierzchnią odbioru wody. Montowane są przeważnie przy ścianie lub na granicy kabiny. Również i w tym przypadku należy zastosować odpowiedni spadek w kierunku odpływu, choć wystarczy to zrobić tylko z jednej strony. Na odpływ liniowy składają się kanał prysznicowy wbudowany w  podłogę oraz ruszt na poziomie płytek.

 

5. Izolacja przeciwwilgociowa. Ważny etap montażu kabiny prysznicowej bez brodzika

Celem zastosowania izolacji przeciwwilgociowej jest zabezpieczenie łazienki przed dostaniem się wilgoci pod płytki oraz zabezpieczenie następnej kondygnacji przed zalaniem. W tym przypadku warto wykorzystać tradycyjną warstwę uszczelniającą lub folię z żywic syntetycznych.

6. Podczas układania płytek nie zapomnij o dwuprocentowym spadzie

I oto ostatnia zasada, która zagwarantuje powodzenie tego procesu. Podczas doboru i układania płytek, należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu dwuprocentowego spadu. Aby to osiągnąć, warto sięgnąć po mniejsze płytki, które mają większe możliwości w przypadku pokrycia podłogi.

Przestrzegając każdej z powyższych zasad, montaż kabiny prysznicowej bez brodzika nie będzie wcale taki straszny, a znakomity efekt będzie zachwycał zarówno domowników, jak i przybyłych gości.

 

 

Powrót