Zielona woda w basenie. Co z nią zrobić?

20.03.2021

Lato w pełni, żar leje się z nieba, a Tobie marzy się chłodna kąpiel i przyjemny relaks w ogrodzie. Niestety masz problem, który zabiera całą radość — zielona woda w basenie! Skąd się wzięła i jak się jej pozbyć? Istnieje kilka sposobów na zieloną wodę w basenie ogrodowym. Jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do lektury artykułu. 

Przyczyny zielonej wody w basenie

Kiedy woda w Twoim basenie zmienia kolor i z dnia na dzień robi się coraz bardziej zielona oraz mętna, to najprawdopodobniej sygnał, że w zbiorniku pojawili się nieproszeni goście. Jacy? Glony i algi.

Glony lub inaczej algi to proste rośliny beztkankowe, niezróżnicowane na korzenie, łodygi i liście. Mają jądro komórkowe, są samożywne, posiadają chloroplasty. Są grupą niespokrewnionych ze sobą organizmów, których cechą wspólną jest zamieszkiwanie wód. Glony należą do trzech królestw. Sinice zalicza się do bakterii, okrzemki i brunatnice – do protistów, a zielenice i krasnorosty – do królestwa roślin. Mogą być organizmami mikroskopijnymi (o wielkości kilku mikrometrów), jak i olbrzymimi, dochodzącymi do 100 m (algi morskie). Glony mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe. Żyją wszędzie tam, gdzie jest woda, nawet w śladowych ilościach. Potrafią błyskawicznie rozprzestrzeniać się w wodzie, szczególnie przy cieplej słonecznej pogodzie. Baseny ogrodowe są idealnym miejscem dla ich rozwoju.

Pierwszym objawem pojawienia się glonów w basenie są pokryte śliskim osadem ściany basenu i dno basenu. Z czasem niestety dają o sobie znać jeszcze dobitniej, zmieniając krystalicznie czystą wodę w zieloną, mętną breję. Proces ten przebiega bardzo szybko i nawet w ciągu jednego dnia algi mogą przejąć całkowitą kontrolę nad Twoim basenem. Dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja i podjęcie działań, które powstrzymają rozwój "pasożytów". Nie możesz pozwolić, aby panoszyły się w basenie i skutecznie psuły radość z kąpieli. Koniecznie musisz się ich pozbyć, a najlepiej poradzą sobie z tym trudnym zadaniem chlor oraz chemia basenowa.

Dwa stadia zielenienia wody

Pierwsze stadium to ogniskowe zazielenienie wody, którego początek możesz zauważyć, gdy ściany oraz dno w basenie stają się śliskie. Dodatkowo w narożnikach i na dnie pojawiają się ogniska glonów. Jeżeli w porę podejmiesz odpowiednie działanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko i skutecznie poradzisz sobie z problemem. Z pomocą przyjdzie chemia basenowa oraz chlor w odpowiedniej ilości.

O drugim stadium można mówić, kiedy algi rozpanoszą się na dnie basenu na dobre. Szybkie i skuteczne pozbycie się ich jest trudniejsze i wymaga większego doświadczenia oraz przeprowadzenia terapii zwanej potocznie — chlorowanie szokowe — które przynosi bardzo dobre rezultaty w walce z zieloną wodą w basenie.

Główna przyczyna — źle działający filtr

Główną przyczyną, która generuje pojawienie się zielonej wody w basenie, jest nieodpowiednio dobrany lub źle działający filtr basenowy. Niezależnie od tego, czy kupujesz: baseny rozporowe, stelażowe, baseny z hydromasażem, czy dmuchane baseny dla dzieci, warto wybrać zestaw wyposażony w: matę pod basen, przykrycie basenowe, drabinkę basenową, łatki naprawcze, siatki do wyławiania zanieczyszczeń, zestaw tabletek multifunkcyjnych chlor, antyglon czy preparat do utrzymywania odpowiedniego pH wody. Zestawy bardzo często zawierają również pompy filtrujące. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Niestety zdarza się, że pompa dołączona do zestawu basenowego jest zbyt słaba i nie radzi sobie z odpowiednią filtracją. W przypadku dmuchanych basenów dla dzieci czy małych basenów rozporowych pompa wyposażona w filtr papierowy, czy filtr kartuszowy zda egzamin. Pojemność takich zbiorników jest na tyle mała, że pompy z filtrem kartuszowym poradzą sobie z oczyszczeniem wody. Niestety w przypadku dużego basenu stelażowego, pompy, które są do niego dołączone w zestawie, mają zbyt małą wydajność i moc. Konieczne jest wtedy zakupienie pompy o znacznie większej mocy — najskuteczniejsza w takim przypadku będzie pompa piaskowa.

Zielona woda w basenie może pojawić się w momencie, gdy filtr nie pracuje prawidłowo. Co to oznacza? Nawet najlepsza pompa nie zagwarantuje krystalicznej wody, jeżeli nie pozwolimy jej na pracę w odpowiednio długim czasie. Zbyt krótki cykl filtracyjny — to przepis na zieloną wodę w basenie.

Filtracja pompą basenową powinna trwać ok. 8 godzin dziennie. Pamiętajmy też o tym, że regularne stosowanie chemii basenowej, to konieczność w każdym basenie.

Sposób na przywrócenie krystalicznej wody w zbiorniku

Co zrobić, kiedy pojawia się zielona, mętna woda w basenie? Oto kilka sprawdzonych rozwiązań na przywrócenie krystalicznej wody basenowej:

  • Sprawdź poziom pH wody oraz poziom chloru w basenie — w razie konieczności dodaj środki chemiczne, które przywrócą odpowiednią jakość wodzie,

  • Glony w skupiskach na dnie oraz zanieczyszczenia usuń odkurzaczem do basenów,

  • Sprawdź, czy filtr jest czysty — jeżeli nie — wypłucz go i ponownie uruchom filtrację. Możesz również wymienić piasek lub zastosować fibalon.

  • Zastosuj odpowiednią ilość chemii basenowej, która sprawi, że woda odzyska równowagę,

  • Jeżeli zwykła chemia basenowa to za mało zastosuj chlorowanie szokowe

  • Włącz filtrację w basenie i filtruj, aż delikatny zielony odcień wody zniknie. Basen bez dobrej filtracji nie uchroni się przed algami. Sprawdź pompy basenowe w sklepie Merkury Market.

  • Możesz dodatkowo dolać do wody basenowej flock, który poprawi efekt i wyklaruje wodę.

Problem bardzo mocno zielonej wody w basenie to efekt braku szybkiej reakcji na pierwsze sygnały pojawienia się ogniska glonów w Twoim basenie, o których pisaliśmy już wcześniej. Rozwiązanie problemu mocno zielonej wody jest bardzo podobne. Różni się jedynie tym, że cały proces jest o wiele dłuższy i wymagający cierpliwości i czasu.

Proponujemy w pierwszej kolejności wylać z basenu ok. 1/3 ilości wody oraz nalać świeżej. I dopiero wtedy rozpocząć proces ratowania zbiornika. Jeśli w wodzie znajduje się dużo zanieczyszczeń, w pierwszej kolejności ustal przyczyny ich pojawienia się w wodzie.

Zdarza się, że basen i znajdująca się w nim woda, będą wymagały powtórzenia całej kuracji. Wykonując oczyszczanie, staraj się nie wzburzać osadu glonów, który leży na dnie. Spróbuj bardzo delikatnie zebrać go odkurzaczem i pamiętaj, że filtr będzie zapychać się dwa razy szybciej niż normalnie, więc musisz go systematycznie płukać lub wymieniać. Cały proces odzyskiwania krystalicznie czystej wody w basenie oraz kuracja chlorem może trwać nawet do 7 dni — dlatego wymaga cierpliwości. W razie potrzeby, po kilku dniach powtórz terapię uderzeniową w postaci chloru i dezynfekcji dna.

Jeśli twój zbiornik i znajdująca się w nim woda, są bardzo zaniedbane, może nie wystarczyć wyposażenie go w dobrą pompę, praca filtra, czyszczenie basenu odkurzaczem i zastosowanie chloru w wodzie. W skrajnych przypadkach konieczna będzie wymiana całej wody.

Ważne uwagi przed i po czyszczeniu wody

Specjaliści zgodnie twierdzą, że zielona woda w basenie wskazuje, że nie można się w nim kąpać. Przestrzegaj tych zaleceń, żeby nie narażać siebie i swoich najbliższych.

Inny kolor niż krystaliczny niebieski to sygnał, że zbiornik jest nieodpowiednio czyszczony lub wymaga wymiany filtra. Wraz z zabrudzeniami zwykle pojawiają się algi – oznacza to brak wystarczającej ilości chloru, który unieszkodliwiłby glony basenowe.

Zakaz kąpieli obowiązuje również po zastosowaniu chlorowania szokowego wody – należy wtedy odczekać co najmniej 24 godziny od dezynfekcji. Chlor w dużej ilości może być niebezpieczny, zwłaszcza dla dzieci. Standardowo, przy każdym czyszczeniu wody kontroluj jej poziom pH oraz używaj środków czystości. Zielony kolor zwykle powraca, gdy zapomnisz o regularnej pielęgnacji zbiornika.

Powrót