Zioła w kuchni - Jakimi ziołami najlepiej ustroić blaty kuchenne?

20.01.2022

Do hodowania świeżych ziół wcale nie potrzebujesz tarasu ani przydomowego ogródka. Zielnik możesz równie dobrze założyć we własnej kuchni - dzięki temu masz go pod ręką podczas gotowania, a co na dzień delektujesz się wydzielanym przez niego aromatem. Bardzo wiele ziół doniczkowych świetnie toleruje zamknięte przestrzenie, pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie warunki wzrostu. Jak to zrobić we własnym domu?


W tym artykule:

1. Dlaczego warto mieć w kuchni własny zielnik?

2. Jak pielęgnować świeże zioła doniczkowe?

3. Zioła w kuchni - jak je właściwie posadzić?

4. Jakie zioła wybrać do uprawy w domu?

- Mięta

- Tymianek

- Majeranek

- Pietruszka

- Bazylia

- Oregano

- Rozmaryn



 

MEBLE DO KUCHNI BELLA GRAPHITE I

 

Dlaczego warto mieć w kuchni własny zielnik?

Świeże zioła dostarczają organizmowi potrzebne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i mikroelementy oraz podkreślają smak potraw. Używa się ich zarówno do dań wytrawnych, jak i deserów czy napojów. Niezależnie od tego, jakiej kuchni jesteś amatorem, to właśnie liście jadalnych roślin doniczkowych sprawiają, że serwowane w restauracjach posiłki tak skutecznie pobudzają kubki smakowe.

Zioła i ich listki służą nie tylko do dekoracji jedzenia, ale stanowią też niebanalną ozdobę do kuchni, nadając jej sielski charakter. Doniczki z ziołami można ustawić na kuchennym parapecie, zastawić nimi szafki kuchenne stojące (z wyjątkiem szafki pod zlewozmywak) lub stoły do jadalni i do kuchni bądź też umieścić w kwietniku przymocowanym do sufitu (co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli blat kuchenny jest stosunkowo niewielki). Jeśli Twoje szafki kuchenne wiszące mają odkryte półki, zioła oraz inne rośliny w doniczkach będą idealnym pomysłem na ich zapełnienie. Wszystko zależy od tego, jakie możliwości daje zestaw mebli kuchennych i metraż pomieszczenia.

Same doniczki również znacznie się między sobą różnią - niektóre wyglądają dyskretnie, inne mają oryginalny design pasujący do wystroju kuchni. Zioła zazwyczaj hoduje się osobno, jednak nie ma powodu, żeby nie umieścić kilku różnych sadzonek w jednej doniczce o podłużnym kształcie.

 

MEBLE DO KUCHNI LINEA

 

Czemu jeszcze warto hodować zioła w kuchni? Samodzielna uprawa ziół to gwarancja dobrego smaku i jakości, ale także pomysł na ciekawe hobby. Wystarczy kupić doniczkę, ziemię i nasiona bądź gotowe sadzonki, a następnie odpowiednio o nie zadbać. Pielęgnacja ziół w doniczkach jest bardzo prosta i tania, a przy tym daje sporo satysfakcji.

 

Jak pielęgnować świeże zioła doniczkowe?

Zdecydowana większość ziół do prawidłowego wzrostu wymaga dużo naturalnego światła, więc najlepiej ustawiać je w nasłonecznionym miejscu – im bliżej okna, tym lepiej. Optymalne będą parapety kuchenne z południową lub zachodnią ekspozycją. Jeśli jednak Twoja kuchnia jest raczej zacieniona, nic straconego – możesz ją doświetlić za pomocą żarówek LED. Skąd wiadomo, że zioła z domowej uprawy nie zostały odpowiednio nasłonecznione? Poznasz to po tym, że ich liście staną się mniejsze i częściowo stracą swój zapach.

Poza światłem rośliny doniczkowe potrzebują wody, dlatego tak ważne jest, aby je regularnie podlewać. Staraj się dopilnować, aby podłoże było cały czas wilgotne, ale nie przelane, bo może to spowodować gnicie korzeni. Zadbaj także o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza - większość ziół najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej.

 

MEBLE DO KUCHNI CLARA I

 

Zioła w kuchni - jak je właściwie posadzić?

Jeśli planujesz hodowlę ziół, w pierwszej kolejności kup przeznaczone do temu celu doniczki. Muszą one umożliwiać swobodny odpływ nadmiaru wody, dlatego powinny mieć fabrycznie podziurawione spody. Niektóre modele wyposażone są w specjalne wskaźniki sygnalizujące konieczność uzupełnienia poziomu wody, inne posiadają inteligentny system samonawadniający, który zwalnia domowników z obowiązku podlewania zielnika.

Aby nie dopuścić do przesuszenia lub przelania korzeni, warto także pamiętać o stworzeniu na dnie doniczki warstwy drenażowej złożonej z piasku lub keramzytu. Co więcej, duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu ziół ma zastosowanie odpowiedniej gleby - do uprawy ziół oraz uprawy warzyw najlepiej nadają się sypkie mieszanki ziemi z dodatkiem nawozu naturalnego.

 

MEBLE DO KUCHNI LUNGO&MACCHIATO

 

Jakie zioła wybrać do uprawy w domu?

Najpopularniejsze z nich to rośliny typowe dla kuchni śródziemnomorskiej oraz naszej kuchni rodzimej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować bardziej egzotyczne zioła, takie jak kolendra.

 

mięta

 

Mięta

Roślina ta ma mnóstwo zastosowań. Najczęściej dodaje się ją do sałatek warzywnych i owocowych, deserów oraz orzeźwiających napojów, takich jak lemoniada czy mohito. Nie potrzebuje tyle słońca co inne zioła, ale wymaga częstego podlewania, a doniczka powinna mieć nieco większą średnicę, żeby pomieścić szybko rozrastające się korzenie. Mięta odstrasza mszyce i mrówki.

 

tymianek

 

Tymianek

Tymianek ma drobne, kształtne listki i pasuje przede wszystkim do potraw mięsnych oraz ryb. Najlepiej czuje się w ciepłych, nasłonecznionych miejscach, natomiast zagrożeniem jest dla niego przelanie, dlatego jeśli decydujesz się na jego uprawę, zadbaj o swobodny odpływ wody z doniczki. Ma działanie antybakteryjne i moczopędne.

 

majeranek

 

Majeranek

Majeranek to przyprawa idealna do dań ciężkostrawnych, przynosząca ulgę osobom cierpiącym na problemy z przewodem pokarmowym. Łagodzi także katar oraz kaszel. Roślina ta najlepiej czuje się na parapecie – dobrze znosi słońce, ale zaszkodzić może jej nadmiar wody, dlatego do jej uprawy na pewno przyda się specjalna doniczka.

 

pietruszka

 

Pietruszka

Nie bez powodu roślinę tę nazywa się bombą witaminową. Jest bogata w witaminę A i C, żelazo oraz sole mineralne. Jej smak zna każdy, między innymi z zup, makaronów, sałatek czy sosów. Doskonale smakuje również z pieczonymi warzywami, jajecznicą i daniami rybnymi. Pietruszka jest mało wymagająca w pielęgnacji – wystarczy jej regularne podlewanie i rozproszone światło słoneczne. Zaleca się sadzić ją wczesną wiosną.

 

bazylia

 

Bazylia

Trudno wyobrazić sobie bez niej większość dań kuchni włoskiej. Nadaje niepowtarzalny smak zapiekankom oraz makaronom, używa się jej również do sałatek oraz produkcji pesto. Bazylia jest rośliną jednoroczną. Bardzo lubi światło słoneczne i wodę, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jej regularnym podlewaniu i wybierać dla niej wyłącznie miejsca nasłonecznione, na przykład kuchenny parapet lub sąsiadujące z nim szafki kuchenne.

 

oregano

 

Oregano

Z kuchni śródziemnomorskiej znana jest także lebiodka pospolita, powszechnie zwana oregano. Zioło to jest nieodłącznym składnikiem passaty pomidorowej, ale jak żadne inne wydobywa także smak cukinii czy bakłażana. Oregano hodowane w słonecznym miejscu w kuchni powinno wytrzymać kilka sezonów, trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z podlewaniem.

 

rozmaryn

 

Rozmaryn

Jest niezwykle aromatyczny, a jego listki mają charakterystyczny kształt. Idealnie pasuje do ziemniaków, marynowanych potraw czy gulaszu. Może mieć stosunkowo suchą glebę, ale źle znosi zacienienie, zbyt niską temperaturę i przeciągi. Rozmaryn dodany do tłustych mięs wspomaga trawienie. Jest rośliną wieloletnią.

 

MEBLE DO KUCHNI PREMIO

 

Obawiasz się, że zakup sadzonek będzie jednocześnie początkiem i końcem Twojej przygody z uprawą roślin? Niepotrzebnie. Jeśli choć raz poczujesz w swoim domu niepowtarzalny aromat ziół, bardzo trudno będzie Ci z niego zrezygnować!

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

MEBLE DO KUCHNI VIGO BIAŁY MEBLE DO KUCHNI BELLA GRAPHITE II MEBLE DO KUCHNI VIGO GRAFIT MAT MEBLE DO KUCHNI MIA PICARD
MEBLE DO KUCHNI VIGO BIAŁY MEBLE DO KUCHNI BELLA GRAPHITE II MEBLE DO KUCHNI VIGO GRAFIT MAT MEBLE DO KUCHNI MIA PICARD

 

Powrót