FILTRUJ PRODUKTY
Filtry
Zakres cenowy
Rodzaj asortymentu

Kosiarki i traktorki

Kosa spalinowa BC430

Kosa spalinowa BC430

359,99 zł / szt
Kosa spalinowa BC520

Kosa spalinowa BC520

379,99 zł / szt
Spalinowe nożyce RPLT 2642

Spalinowe nożyce RPLT 2642

369,99 zł / szt
Kosa spalinowa RELT 6030

Kosa spalinowa RELT 6030

199,99 zł / szt

Jaką kosiarkę wybrać?

Koszenie trawy to jedna z podstawowych prac pielęgnacyjnych, które wykonujemy w ogrodzie. Pomagają nam w tym różnego rodzaju kosiarki, których wybór jest w dzisiejszych czasach ogormny. Różnią się one od siebie przede wszystkim funkcjonalnością oraz ceną. Pierwszym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki jest wielkość powierzchni, którą zamierzasz kosić. Do wykoszenia małego, przydomowego trawnika nie potrzebujesz kosiarki o ogromnej mocy i równie ogromnej cenie. Drugim ważnym czynnikiem jest rodzaj zasilania Twojej przyszłej kosiarki. Do najczęściej spotykanych należą kosiarki spalinowe i elektryczne. Kosiarki elektryczne są bardzo lekkie – ich pchanie wymaga minimalnego wysiłku, są ciche i nie emitują żadnych spalin. Przeszkadzać w koszeniu może jedynie kabel ciągnący się za urządzeniem. Kosiarki spalinowe z napędem są znacznie mocniejsze od tych elektrycznych. Świetnie radzą sobie z różnymi przeszkodami: grubymi kłączami, pozostałościami krzewów czy gałęziami ukrytymi w trawie. Są jednak nieco większe i cięższe od kosiarek elektrycznych.

Kosa czy kosiarka?

W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno kosiarki, jak i kosy. Możesz więc zastanawiać się, która opcja okaże się lepsza dla Twojego ogrodu. Podpowiadamy: kosiarka najlepiej sprawdzi się na równych, niewielkich terenach. Jest więc idealna do koszenia przydomowego trawnika. Kosę zaś polecamy do przycinania trawy na rozległych i nierównych powierzchniach.

Jak i kiedy kosić trawnik?

Pierwsze koszenie powinno odbyć się wiosną, gdy trawa osiągnie wysokość około 6–8 cm. Pamiętaj, aby skracać ją maksymalnie o 1/3 długości. Koszenie powinieneś zaczynać od krawędzi trawnika, posuwając się wzdłuż linii prostych ku jego środkowi. Polecamy stosować metodę „na zakładkę” – najeżdżać kołem na wykoszony wcześniej pas, co wyeliminuje ryzyko pozostawiania nieskoszonych miejsc. Najlepiej, aby skracać trawę minimum raz w tygodniu. Należy to robić dopóki ona rośnie, czyli najczęściej do połowy października.

Podczas koszenia pamiętaj o podstawowych zasadach: nie koś mokrego trawnika bo może to uszkodzić kosiarkę i powstrzymaj się od skracania trawy podczas suszy.