4 najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli podłogowych

04.01.2022

Panele podłogowe można ułożyć samemu. Współczesne produkty wyposażone zostały w specjalne systemy montażu, dzięki którym nie trzeba mieć szczególnych umiejętności, by szybko sobie z nimi poradzić. Niestety, łatwość układania paneli podłogowych stała się dla wielu pułapką - przekonani o banalności takiej pracy, popełniają pewne zasadnicze błędy. Sprawdź, jak uniknąć wpadek podczas montażu paneli podłogowych!

 

panele podłogowe do kuchni


W tym artykule:

1. Błąd nr 1: Nieczytanie instrukcji

2. Błąd nr 2: Niewłaściwe przygotowanie podłoża

- Zły podkład

- Brak szczelin dylatacyjnych

- Brak izolacji

3. Błąd nr 3: Brak cierpliwości

4. Błąd nr 4: Chaos i brak planowania



 

Błąd nr 1: Nieczytanie instrukcji

Wszystkie panele podłogowe laminowane oraz inne tego typu produkty mają dołączoną instrukcję montażu. To prawda, że położenie paneli jest stosunkowo proste, jednak należy pamiętać, iż każdy producent może projektować je nieco inaczej. Nawet jeśli w przeszłości już zdarzyło ci się układać panele i deski, koniecznie przeczytaj instrukcję.

Czym mogą różnić się od siebie panele laminowane? Między innymi wymaganym typem podłoża. Kolejna kwestia to łączenie zamków. Tylko pozornie systemy na Click wydają się wszystkie działać tak samo. Dostępne na rynku panele mają aż kilkanaście rodzajów mocowań. Wśród najczęściej popełnianych błędów trzeba wymienić użycie zbyt dużej siły tam, gdzie potrzebna jest odpowiednia technika. Zły montaż paneli może je nawet uszkodzić lub sprawić, że podłoga nie będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Wiele osób zaczyna układanie paneli od znalezienia w internecie filmu instruktażowego. To prawda, że obraz działa sugestywniej niż rysunki i łatwiej go zapamiętać. Jednak znaleziony tutorial może dotyczyć zupełnie innego modelu paneli - nawet jeśli są od tego samego producenta!

 

panele podłogowe ciemny brąz, panele w jadalni

 

Błąd nr 2: Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, czy wybierzemy podłogi drewniane, czy nowoczesne panele winylowe, wcześniej musimy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim musi być ono równe i płaskie. Oczywiście najłatwiej układać panele na nową podłogę. Często jednak konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża. Użyj do tego wylewki samopoziomującej lub cementowej masy szpachlowej.

Na wylewce betonowej nie mogą znajdować się żadne zanieczyszczenia. Do tego posadzka powinna być sucha. Poziom wilgoci w podłożu nie może przekraczać 2,5%, a jeśli zastosujesz wylewkę anhydrytową musi być niższy niż 1,5%. Do sprawdzenia tego parametru wykorzystuje się specjalne mierniki. Nie trzeba ich kupować - dostępne są w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

Szczególnym typem podłogi są panele winylowe. Ich dużą zaletą jest możliwość ułożenia bezpośrednio na starej posadzce, na przykład na płytkach ceramicznych. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

W przypadku paneli winylowych montowanych na płytkach, zwróć uwagę na wymiary fugi. Jeśli jest szersza niż 4 mm i głębsza niż 1 mm, trzeba ją wypełnić np. fugą żywiczną. Panele winylowe można układać na podłożach takich jak deska Barlinecka, linoleum, płyta OBS czy wykładzina PCV. Jednak ich montaż jest niewskazany na wykładzinach i innych miękkich materiałach.

 

jasne panele podłogowe, jasne panele w salonie

 

Zły podkład

Bardzo ważną częścią składową całej podłogi są podkłady pod panele. Częstym błędem jest oszczędzanie na tym elemencie. Podkład pełni bardzo ważną rolę - amortyzuje, przenosi ciężar, izoluje akustycznie. Generalnie czym grubszy podkład, tym lepiej. Jednak od zasady tej są też wyjątki - dotyczą paneli montowanych na ogrzewanie podłogowe. W tym miejscu po raz kolejny kłania się czytanie instrukcji producenta - nie każdy panel nadaje się do położenia na instalacji grzewczej.

 

Brak szczelin dylatacyjnych

Układanie paneli podłogowych wymaga pozostawienia szczeliny dylatacyjnej przy ścianach oraz pomiędzy pomieszczeniami. Raz ułożona podłoga nie zachowuje swojego kształtu na stałe. Panele "pracują" pod wpływem temperatury, nacisku, eksploatacji i wielu innych czynników. Jeśli zapomnimy o dylatacji, z czasem na podłodze mogą pojawić się nieestetyczne odkształcenia.

Panele winylowe mogą mieć mniejszą szczelinę dylatacyjną niż panele laminowane. Co więcej, nie każdy model wymaga wykonania ich w futrynach drzwi - pomiędzy pomieszczeniami. Wybór takiego produktu pozwala uzyskać bardzo atrakcyjny efekt końcowy - jednolitą podłogę bez elementów takich jak listwy progowe.

 

Brak izolacji

Aby panele nie były narażone na wilgoć, a co za tym idzie utratę właściwości, koniecznie zastosujmy folię paroizolacyjną - szczególnie, gdy montujemy je na parterze. Brak folii wpłynie niekorzystnie na parametry paneli.

 

panele w pokoju dziecięcym, panele winylowe w błysku

 

Błąd nr 3: Brak cierpliwości

To oczywiste, że chcielibyśmy remont podłogi w pomieszczeniu wykonać jak najszybciej. Jednak w pośpiechu możemy popełnić zasadnicze błędy. Jednym z nich jest brak aklimatyzacji paneli. Przed rozpoczęciem montażu powinny one postać przynajmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane - w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Aklimatyzacja paneli ma na celu wyrównanie ich temperatury oraz poziomu wilgotności z wnętrzem. Dzięki temu podczas montażu zachowają one wszystkie swoje właściwości. Przyniesione np. z zimnej i wilgotnej piwnicy do ciepłego mieszkania na drugim piętrze, mogłyby nawet ulec zniszczeniu podczas układania.

Podczas samego układania paneli pośpiech zdecydowanie nie jest wskazany. Wszystkie prace należy wykonać w odstępach czasowych według zaleceń producenta. Najczęstsze błędy to m.in. zbyt krótki czas pomiędzy wykonaniem wylewki czy zabezpieczeniem fug masą, a położeniem paneli. Jeśli do tego zbyt szybko przykleimy listwy przypodłogowe, wkrótce możemy spodziewać się przykrych konsekwencji w postaci wybrzuszeń w podłodze, a nawet pleśni w ścianie.

 

panele winylowe w jadalni, jasne panele, panele podłogowe

 

Błąd nr 4: Chaos i brak planowania

Fakt, iż panele podłogowe fornirowane i inne tego typu materiały podłogowe są łatwe do samodzielnego ułożenia, nie zwalnia nas od dobrego przemyślenia strategii działania i planowania pracy. Zacznijmy od kierunku montażu paneli. Zasadniczo powinny one przebiegać prostopadle do źródła naturalnego światła. Dzięki temu szpary pomiędzy poszczególnymi elementami są mniej widoczne. Przy czym zasada ta nie dotyczy paneli z tzw. V fugą. W ich przypadku bowiem fuga sama w sobie stanowi element dekoracyjny i powinna być wyeksponowana.

 

Jeśli w sąsiadujących pomieszczeniach układamy te same panele, postarajmy się, by tworzyły jednolitą powierzchnię. Jeśli z różnych przyczyny nie jest to możliwe lub ostatecznie może wyglądać nieatrakcyjnie, można od tego odstąpić.

Zanim zaczniemy układanie pierwszej linii paneli wzdłuż ściany zastanówmy się, czy należy zacząć od całego elementu, czy jego części. Jeśli dobrze tego nie rozplanujemy, na koniec może pozostać nieestetyczny wąski pasek. Najlepszym sposobem okazuje się rozrysowanie pokoju z uwzględnieniem jego wymiarów i przemyślenie, jakie ułożenie i cięcie desek okaże się optymalne w danym przypadku.

 

Wymienione powyżej najczęstsze błędy nie są niestety jedynymi. Podstawowym, jaki zbyt często popełniamy, jest wybór niskiej jakości stałych elementów, czyli paneli, oraz materiałów, takich jak kleje czy akcesoria montażowe do podłóg. Tylko dobrej jakości produkty będą prezentowały się atrakcyjnie i zachowają swoje właściwości i trwałość na lata!


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2503/1/lazienka_lustra_marmur,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna61kiXR8k5Wp-jpg.webp Jakie panele winylowe do łazienki na ścianę? Czy to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy!
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2501/1/jodelka_panele_jpg,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna61khXp-lJup-jpg.webp Ile kosztuje położenie paneli podłogowych?
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2454/1/front_platinium_d5d60154_white_2,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xsjHt6kp6n-jpg.webp Czy można kłaść płytki na płytki
Powrót