Biało czarna łazienka - pomysł na stylowe wnętrze

20.10.2021

Czerń i biel — jedyne takie kontrastowe kolory, które w parze prezentują się wręcz idealnie! To połączenie niesie ze sobą nowoczesną prostotę i klasyczną elegancję. Doskonale sprawdza się we wnętrzach, w których estetyka odgrywa znaczącą rolę. Biało czarna łazienka to ciekawa alternatywa innych barw. Jak stylowo dopasować kolor ścian do armatury i dodatków?

 

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/aranzacje/744/plytki_do_salonu_gare,ZYV0d9mcrGma19bo2plnaJ1liHp4mJekZq6l-jpg.webp


W tym artykule:

1. Czarno-biała łazienka - połączenie, które nie wyjdzie z mody!

2. Jak łączyć kolory w czarno białej łazience?

3. Oświetlenie łazienki

4. Jakie dodatki w czarno białej łazience?

5. Miejsce do przechowywania

6. Męska łazienka - dla kogo połączenie czerni i bieli?



 

Czarno biała łazienka - połączenie, które nie wyjdzie z mody!

Białe meble, czarna ceramika łazienkowa, płytki, farba na ścianie, dodatki — dwa najbardziej uniwersalne i neutralne kolory można łączyć w przestrzeni łazienkowej w dowolny sposób. Takie wnętrze zawsze prezentuje się dobrze, warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia. W małej łazience raczej powinna przeważać biel — optycznie powiększa ona przestrzeń, otwiera ją i rozświetla. Czarne elementy wybierajmy raczej w połysku — taka powierzchnia jest wprawdzie trudniejsza do utrzymania w czystości, ale dobrze odbija światło, dzięki czemu mała łazienka wydaje się większa i jaśniejsza.

 

 

Łazienka z przewagą bieli - ceramika Parva

 

W dużej łazience ogranicza nas w zasadzie tylko własna wyobraźnia. Pamiętajmy przy tym, że czerń i biel mają bardzo duży wpływ na wizualne postrzeganie przestrzeni. Odpowiednio zastosowane, kolory te są w stanie dodać przytulności wysokiemu pomieszczeniu. Taki efekt da czarny sufit. Jeśli boimy się tak radykalnych rozwiązań, umieśćmy szeroki pas płytek lub farby na ścianie pod sufitem.

Biało czarna łazienka pasuje praktycznie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych nowocześnie, minimalistycznie, ale też w ciekawych stylach retro, angielskim czy glamour. Ogromną rolę odgrywają tu dodatki. Na przykład złote baterie łazienkowe reprezentują styl glamour, stylizowane nóżki wanny pasują stylu angielskiego, a duże lustro w ramie — do stylu retro.

 

Jak łączyć kolory w czarno białej łazience?

Przygotowując projekt czarno białej łazienki, stosujmy zasadę kontrastu. Jeśli na jednej ścianie zdecydowaliśmy się położyć czarne płytki łazienkowe, niech pojawi się na niej biały sedes, umywalka czy szafki łazienkowe. Ciekawy efekt uzyskamy, łącząc czarną podłogę z czarną ścianą — tak, jakby czerń niejako "wpływała" z jednej płaszczyzny w drugą. Ale uwaga! Nie kładziemy czarnych płytek na całej wysokości. Zostawiamy pasek bieli przy suficie — dzięki temu pomieszczenie optycznie nam się nie zmniejszy.

W opisany powyżej sposób możemy wyróżnić w naszej łazience określone strefy. Na przykład czarne ściany i podłoga wyróżniają przestrzeń, w której znajduje się kabina prysznicowa. Z drugiej strony łazienki znajdzie się wtedy miejsce na wykończenie łazienki w kolorze białym - białe płytki, białą wannę czy drewnianą szafkę z umywalką.

Oświetlenie łazienki

Biało czarna łazienka musi być bardzo dobrze oświetlona. Im większą powierzchnię na ścianach i podłodze zajmuje czerń, tym więcej źródeł światła powinniśmy w niej umieścić. Niedostateczna ilość lamp i brak odbicia światła w postaci np. dużych luster może przynieść efekt, którego z pewnością byśmy nie chcieli — wrażenie, że w naszej łazience jest ponuro i... nie do końca czysto.

Nieco podobny, choć z pewnością subtelniejszy rezultat we wnętrzu łazienki dadzą przeszklenia. Transparentne szkło jest wprawdzie trudniejsze do utrzymania w czystości niż matowe, ale również odbija światło, a przy tym stanowi bardzo dobry sposób na oddzielenie stref łazienki. Jeśli dysponujesz sporym wnętrzem, szklaną ścianę umieść pomiędzy strefą z prysznicem a resztą pomieszczenia. Prysznic możesz oddzielić też kolorem, np. zamiast czarnych lub białych płytek położyć na podłodze kamień. Do eleganckiej łazienek świetnie pasuje np. marmur.

Szkło można też oczywiście wykorzystać w małej łazience. Wybierz prysznic bez brodzika, a jego granice oddziel przeźroczystymi drzwiami i ścianami.

 

Jakie dodatki w czarno białej łazience?

W łazienkowym wnętrzu wykończony w czarno-białej kolorystyce świetnie prezentują się srebrne dodatki — chromowane baterie łazienkowe, uchwyty na drzwiach, spłuczki itp. Na tle czerni i bieli pokreślą one elegancję pomieszczenia. W tej roli sprawdzą się też równego rodzaju akcesoria łazienkowe, np. wieszaki na ręczniki, haczyki ścienne czy chociażby dozowniki do mydła i płynu.

Czarno biała łazienka doskonale prezentuje się z drewnianymi dodatkami. Stylowa komoda do łazienki, a nawet całe zestawy mebli łazienkowych prezentują się elegancko i subtelnie kontrastują z chłodnymi barwami. Drewno dodaje wnętrzu przytulności i wizualnie je ociepla.

Warto też postawić na połyskujące elementy — płytki, duże lustra z oświetleniem, lampy i inne elementy, które rozpraszają i odbijają światło. W ten sposób podkreślona zostanie elegancja czarno białej aranżacji.

Ciekawie prezentują się też dodatki z kamienia, np. stylowy dekor zdobiący fragment czarnej ściany. Jeśli chcemy uzyskać przestrzeń w stylu retro, sprawdzi się cegła — świetnie będzie prezentować się na białej ścianie. Na tle czerni doskonale wygląda też czerwień. Z kolei akcenty roślinne dodadzą łazience nieco modnego akcentu urban jungle.

 

Czarno biała łazienka z dekoracyjnym obrazem

 

Wybierając dodatki do czarno białej łazienki, nie zapominajmy o tekstyliach. Odgrywają one bardzo ważną rolę i wpływają na wizualny odbiór przestrzeni. Kolory i wzory ręczników nie powinny być dziełem przypadku! Ciepłe barwy dodadzą monochromatycznemu wnętrzu przytulności. Postawmy jednak na jeden, maksymalnie dwa kolory — np. ciepłe beże i intensywne czerwienie, do tego beżowy dywanik na podłodze itp. Jeśli w łazience mamy rośliny, wybierzmy zielone dodatki.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na ścianie łazienki oprócz lustra znalazły się np. ciekawy obraz, niekoniecznie w czarno-białej kolorystyce.

 

Miejsce do przechowywania

Aby nasza łazienka zachowała swoją funkcjonalność, musimy wygospodarować w niej miejsce do przechowywania. W tak stylowym wnętrzu wszelkie akcesoria, takie jak pasty i szczoteczki do zębów, suszarki do włosów, golarki i inne urządzenia, a już z pewnością przybory do sprzątania, muszą być schowane!

Małą łazienkę najlepiej wyposażyć w proste, białe szafki bez uchwytów lub z takimi o minimalistycznym designie. Im bardziej "wtapiają" się one w ścianę, tym lepiej. Oczywiście nie oznacza to, że przestrzeń małych pomieszczeń całkowicie pozbawia nas możliwości zastosowania oryginalnych rozwiązań. Jedna czarna stylizowana komoda doskonale ozdobi naszą łazienkę. Oczywiście postawmy ją wtedy na jednej z białych ścian.

W dużej łazience śmiało możemy sobie pozwolić na większą liczbę szafek — szczególnie gdy naszym celem jest aranżacja w stylu retro, angielskim czy glamour. Takie wnętrze nie straci na funkcjonalności, za to zyska na niebanalnym designie!

 

Męska łazienka - dla kogo połączenie czerni i bieli?

Przewagę czerni szczególnie doceniają panowie. Uznawana za "męską" czarno biała łazienka ma ostry, geometryczny wyraz. Podkreśla też poczucie smaku właściciela mieszkania. Biel ścian stanowi doskonałą bazę dla ponadczasowej, niezwykle eleganckiej podłogi — szachownicy.

 

Inspiracja: Baterie do łazienki Sol Black

 

Tak naprawdę jednak czarno biała łazienka to wybór dla każdego, kto ceni elegancję i prostotę uniwersalnych rozwiązań. Decydując się na taki wystrój pamiętaj jednak, iż zarówno biała podłoga, jak i ciemne barwy płytek ściennych, wymagają więcej zaangażowania w kwestii utrzymania czystości. Szczególnie gdy wybierzesz powierzchnie z połyskiem. Jeśli masz wątpliwości, czy biała łazienka z czarnymi dodatkami okaże się praktyczna w twoim mieszkaniu, postaw raczej na szarości. Ciemny grafit jest bardzo zbliżony do czerni, jednak nie widać na nim aż tak bardzo zabrudzeń, osadów z mydła czy kamienia.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Oświetlenie do łazienki Wanny Ceramika łazienkowa Natryski
Powrót