Ciemna podłoga w salonie

29.12.2023

Każdy z nas, kto chociaż raz planował urządzenie wnętrza, zdaje sobie sprawę, że to nie lada wyzwanie. Aranżacja salonu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest to pomieszczenie, w którym podejmujemy gości i wypoczywamy, wiec jednocześnie chcemy, żeby wnętrze było eleganckie i przytulne. Drewno i deski podłogowe w ciepłej tonacji są najbardziej popularne, ale ciemna podłoga to symbol elegancji i nowoczesnego designu, która przyciąga wzrok i zainteresowanie gości.

Ciemne podłogi mogą jednocześnie wprowadzać równowagę we wnętrzu, tworzyć ciekawe i niebanalne połączenie z jasnymi elementami, ale niestety mogą też przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że będzie się wydawało optycznie mniejsze. Jak zatem wybrać ciemną podłogę, by przebywanie w salonie było przyjemnością? Sprawdź to!

 

ciemna podłoga w salonie

 


W tym artykule:

1. Salon z ciemną podłogą — wady i zalety

2. Panele na podłogi w ciemnych odcieniach drewna

3. Aranżacja wnętrza z ciemną podłogą

4. Jaki rodzaj ciemnej podłogi wybrać do salonu?

5. Ciemne panele w salonie

6. Czy ciemne płytki do salonu to dobry pomysł?

7. Ciemna podłoga w salonie – do jakich wnętrz?



 

Salon z ciemną podłogą — wady i zalety

W salonie zazwyczaj decydujemy się na drewniane panele i deski — najpopularniejsze kolory ciemnej podłogi to brąz z różnymi odcieniami, jak na przykład venge, mahoń oraz czerń. Ciekawą propozycję ciemnej podłogi stanowi deska warstwowa Barlinek. Inną propozycję stanowią panele podłogowe fornirowane, oferujące podłoże z naturalnym rysunkiem drewna.

Zarówno w ofercie deski barlineckiej, jak i paneli fornirowanych można znaleźć podłogi w wymarzonym, głębokim i ciemnym odcieniu. Ciemna podłoga jest czymś, na co zazwyczaj decydują się fani klasyki i elegancji — wybór takich odcieni paneli daje nam dużą możliwość wyboru koloru na ścianach (warto jednak pamiętać, że biały może jednak zbyt mocno kontrastować). Ciemne podłogi dają nam dużą możliwość aranżacji, ponieważ z jednej strony komponują się z niestandardowymi i nowoczesnymi meblami, np. metalowymi, ale gdy zestawimy je z meblami w stylu vintage, to nadamy wnętrzom ciepła i przytulności.

 

ciemne podłogi w salonie

 

Panele na podłogi w ciemnych odcieniach drewna

Ciemna podłoga w salonie to jednak nie tylko podłogi drewniane — równie dobrze możemy zdecydować się na panele winylowe, wśród których znajdziemy zarówno gładkie propozycje, jak i wzory z ciemnymi odcieniami, które idealnie sprawdzą się na dużych powierzchniach. Winyle, inaczej niż panele podłogowe laminowane, wykazują doskonałą odporność na ścieranie i wilgoć, przez co nadają się do montażu w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach.

Decydując się na taki rodzaj podłóg, warto dokupić pasujące podkłady pod panele, które podniosą komfort użytkowania.

 

aranżacja wnętrza z ciemną podłogą

 

Aranżacja wnętrza z ciemną podłogą

Zanim jednak zdecydujemy się na położenie ciemnych kolorów na podłodze, warto mieć na uwadze, że może to optycznie pomniejszać przestrzeń. Zatem, jeśli nasz salon jest niewielki, musimy zadbać o aranżację i rozświetlenie wnętrza odpowiednimi dodatkami, by wnętrze nie dawało uczucia przytłoczenia. Wybierając ciemną podłogę, należy również zadbać o odpowiednie listwy przypodłogowe - warto wybrać takie, które będą pasować do podłogi lub reszty wnętrza, aby podłoga nie odstawała stylistyką i nie stworzyła kiczowatego efektu w salonie. Dostępne są listwy wykończeniowe drewniane, które stworzą elegancką kompozycję zarówno z panelami, jak i podłogami z naturalnego drewna.

Podobnie rzecz się ma z listwami progowymi — muszą one być w kolorze dokładnie dopasowanym do odcieni na naszej podłodze, by nie stworzyć wrażenia przypadkowo dobranych elementów aranżacji. Niestety, ciemna podłoga w salonie sprawia, że osiadający kurz i brud oraz wszelkie smugi, zabrudzenia czy niedokładne umycie jest bardziej widoczne niż na jasnej podłodze. Nie jest to oczywiście czynnik, który powinien nas powstrzymać przed stworzeniem wymarzonej aranżacji — wystarczy jedynie zadbać o odpowiednie środki do pielęgnacji drewna lub płytek i niedociągnięcia nie powinny być widoczne.

 

jaki rodzaj ciemnej podłogi wybrać

 

Jaki rodzaj ciemnej podłogi wybrać do salonu?

Podczas aranżacji salonu z ciemną podłogą powinniśmy się zastanowić również nad rodzajem podłogi. Dwa najczęściej wybierane rozwiązania to panele podłogowe oraz płytki ceramiczne.

 

ciemne panele w salonie

 

Ciemne panele w salonie

Drewniane panele to rozwiązanie klasyczne i eleganckie, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na jasne, czy ciemne kolory. Drewniana podłoga jest synonimem ciepłego wystroju. To, co przemawia na korzyść paneli z drewna w ciemnej aranżacji to oczywiście niska cena oraz możliwości związane z montażem - jest to na tyle łatwe, że możemy się nim zająć samodzielnie. Co więcej, ciemna podłoga z drewna jest rozwiązaniem niezwykle dostępnym, więc nie powinniśmy mieć zbyt dużych problemów z zakupem podłogi.

 

ciemne podłogi w salonie

 

Czy ciemne płytki do salonu to dobry pomysł?

A co z ciemną podłogą, jeśli chcielibyśmy wybrać płytki? Ciemna podłoga w salonie nie musi być drewniana - może być ułożona z ceramicznych płytek! Ceramika nie chłonie wody, więc łatwo utrzymać ją w czystości i z pewnością nie pojawią się na niej żadne deformacje, nawet gdy zdarzy się nam jakiś wypadek związany z zepsutą rurą lub rozlanym wiadrem wody na podłodze. Aranżacja z płytek może imitować drewno - to już od nas zależy czy ciemna podłoga w naszym salonie będzie wyglądać jak drewniane panele, czy będzie stanowić gładką i błyszczącą taflę z płyt. Ceramiczne płytki nadają się do ogrzewania podłogowego, więc jeśli wnętrze będzie ogrzewane w ten sposób, nie trzeba się martwić o to, czy podłoga będzie mieć odpowiednią wilgotność.

 

salon z ciemną podłogą

 

Ciemna podłoga w salonie – do jakich wnętrz?

Jasne drewno pasuje w zasadzie wszędzie — do każdego stylu wnętrza, ale ciemną podłogą możemy już przytłoczyć aranżację. Do położenia ciemnych kolorów na podłodze potrzebujemy wyważonego stylu — ciemna podłoga nie oznacza ciemnego i nieprzyjemnego wnętrza, trzeba jedynie pamiętać o umiarze i dobierać kolory z rozwagą. Ciemne kolory w nadmiarze zmniejszą optycznie salon, ale podobny efekt uzyskamy również wtedy, gdy postawimy na zbyt wiele kontrastów. Aby nie przesadzić, warto postawić na przykład na ciemny kolor na jednej ze ścian, a nie na wszystkich — dzięki temu w pomieszczeniu będzie wyraźny akcent, ale aranżacja nadal pozostanie lekka i przytulna.

Ciemną podłogą możemy udekorować wnętrza w takich stylach jak rustykalny, prowansalski, orientalny, industrialny, kolonialny, skandynawski czy vintage — ogranicza nasz głównie nasza wyobraźnia. Warto jednak zadbać o to, żeby kolor podłogi w salonie komponował się z wystrojem w pozostałych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wygląd wnętrza sprawiał nam przyjemność i żebyśmy chcieli przebywać w tym pomieszczeniu — zdanie gości może być dla nas ważne, jednak to my będziemy najczęściej korzystać z tego pomieszczenia, więc musimy się w nim czuć dobrze i komfortowo.

Po więcej produktów przeznaczonych do aranżacji podłóg zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót